'შერიგების გზები არ არის მოკლე'
რუსეთ-უკრაინის ომის დაწყებისთანავე ქართულ საზოგადოებაში გაჩნდა განცდა, რომ ეს ომი საქართველოს კონფლიქტების მოგვარებისთვის, შესაძლოა, გარდამტეხი აღმოჩნდეს, თუკი რუსეთი მასში ბოლომდე დამარცხდება და შემდეგ რეგიონიდანაც გავა. თუმცა, ნაკლებად ისმის კითხვები, სასურველი შედეგის დადგომის შემთხვევაში, არიან კი ქართულ-აფხაზური და ქართულ-ოსური საზოგადოებები მზად შერიგებისთვის, რამდენად ენდობიან ისინი ერთმანეთს და თუ აქვთ საერთო მისწრაფებები?
2021 წელს კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრმა (CRRC) საქართველოში ახალგაზრდების (18-დან 29 წლის ჩათვლით) სამოქალაქო და პოლიტიკური ჩართულობისა და მშვიდობის მშენებლობაში მათი მონაწილეობის კვლევა ჩაატარა. კვლევის მნიშვნელოვანი ნაწილი აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთის/ცხინვალის ტერიტორიაზე მცხოვრებ ადამიანებთან ურთიერთობებსა და კავშირებს შეეხებოდა. ამ ნაწილში შედეგებმა აჩვენა, რამდენად გაუცხოებული არიან ახალგაზრდები აფხაზეთისა და  სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიებზე მცხოვრებ მოსახლეობასთან.  მაგალითად, კითხვებზე – ​„პირადად იცნობთ თუ არა ადამიანს, რომელიც ამჟამად ცხოვრობს აფხაზეთში?“ და „პირადად იცნობთ თუ არა ადამიანს, რომელიც ამჟამად ცხოვრობს ცხინვალის რეგიონში/სამხრეთ ოსეთში?“ გამოკითხულთა დიდმა ნაწილმა [95%-მდე] უპასუხა, რომ არ იცნობს.
მშვიდობის საკითხებზე მომუშავე ადამიანები საქართველოში თითქმის ყველა ფორმალურ თუ არაფორმალურ შეხვედრებზე საუბრობენ, რომ დრო საზოგადოებებს შორის ნდობის და ურთიერთობების აღდგენის სასარგებლოდ არ მუშაობს.
ერთ-ერთი ასეთი უკანასკნელი შეხვედრა/კონფერენცია, სახელწოდებით – „ნდობის აღდგენის შესაძლებლობების შეფასება წარსულის გააზრების საფუძველზე“, ადამიანის უფლებათა ცენტრის ორგანიზებით თბილისში გაიმართა, სადაც წლების განმავლობაში მშვიდობის საკითხებზე მომუშავე ორგანიზაციებმა თუ ცალკეულმა ექსპერტებმა ისაუბრეს 1990-იანი წლების შეიარაღებული კონფლიქტების შემდეგ შერიგებისა და ნდობის აღდგენის პროცესში, ქართულ მხარის მხარის მიღწევებსა და იმ შეცდომების შესახებ, რამაც კონფლიქტის მხარეებს შორის ნდობის აღდგენა ჩიხში შეიყვანა და საზოგადოებებს შორის გაუცხოებაც ვერ შეამცირა.
(ფოტო “ადამიანის უფლებათა ცენტრის” ორგანიზებული კონფერენციიდან)
კონფერენციის ორგანიზატორთა აზრით, საჭიროა გასული 30 წლის შეცდომებისა და მიღწევების გადაფასება, რათა დაიგეგმოს სამომავლო, შედეგზე ორიენტირებული ქმედებები როგორც სახელმწიფოს მხრიდან, ასევე – სამშვიდობო პროცესში ჩართული სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისა და წარმომადგენლების მიერ. საბოლოოდ, ექსპერტები შეთანხმდნენ იმ ძირითად პრინციპებზე, რომელსაც უნდა ემყარებოდეს წარსულის გააზრების პროცესი.
რას აკეთებდა და არ აკეთებს ქართული მხარე შერიგებისთვის?
„თუ შეიძლება ვრცელი წიგნი დაიწეროს კონფლიქტებზე საქართველოში, სათაური უნდა იყოს „გაშვებული შანსების ისტორია“,  – ასე აფასებს კონფლიქტოლოგი და შერიგებისა და თანასწორობის  საკითხებში ყოფილი სახელმწიფო მინისტრი პაატა ზაქარეიშვილი უკანასკნელი ათწლეულების განმავლობაში კონფლიქტების დარეგულირების პროცესს საქართველოში.
სამშვიდობო პროცესში ჩართული სამოქალაქო საზოგადოება საქართველოს ყველა ხელისუფლებას, ვინც ქვეყანას მართავდა უკანასკნელი 30 წლის განმავლობაში, ადანაშაულებს, რომ აფხაზებთან და ოსებთან რეალური შერიგებისკენ არასაკმარისი ნაბიჯები გადადგა.
„ძალიან ცოტა გვაქვს გაკეთებული იმისთვის, რომ რამე შეიცვალოს. დროა, რომ მითები, რომელშიც საზოგადოება ვცხოვრობთ, გადავაფასოთ. ქართულ საზოგადოებაშია გასამართი დისკუსიები პოლიტიზაციის გარეშე – რატომ დაიწყო გაუცხოება და რატომ ვართ დღემდე ასე. რღვევის პროცესის გაანალიზების გარეშე პოზიტიური დინამიკა შეუძლებელი იქნება. მოკლე გზა არ არსებობს შერიგებისკენ“, – ამბობს უფლებამდაცველი, დემოკრატიის კვლევის ინსტიტუტის [DRI] ხელმძღვანელი უჩა ნანუაშვილი.
„არსაკმარისი ნაბიჯების“ თვალსაზრისით, კონფლიქტების საკითხებზე მომუშავე ექსპერტები, პირველ რიგში, იმ გამოუძიებელ ტრაგიკულ ფაქტებზე საუბრობენ, რომელთა შესახებ აფხაზები და ოსები, როგორც წესი, დღემდე ქართული მხარის აგრესიის კონტექსტში, განსაკუთრებით, ამ ტრაგედიების თარიღების აღნიშვნისას ახსენებენ.
„ქართული სახელმწიფოს მიერ, მაგალითად, ლათის, ერედვის, ძარის ტრაგედიები არ გამოძიებულა. შესაბამისად, ამის გამო არავინ დასჯილა. რაც არ უნდა მწარე და რთული იყოს, უნდა ვისაუბროთ ამაზე, რათა არ განმეორდეს მსგავსი დანაშაულები. არცერთ ხელისუფლებას არასოდეს მიუსამძიმრებია აფხაზებისა და ოსებისთვის ეს ტრაგედიები. თუმცა მსოფლიოში არსებობს მაგალითები, როდესაც მსგავს შემთხვევებზე ერთობლივი საგამოძიებო კომისიები იქმნება ხოლმე. არც ამ კუთხით ყოფილა ჩვენთან პრეცედენტი. საზოგადოების დონეზე მაინც მნიშვნელოვანია ამ დანაშაულებების დოკუმენტირება. უნდა დაფიქსირდეს მკაფიო პოზიცია, რას ვფიქრობთ იმ დანაშაულებებზე, რომელსაც წლების წინ ჰქონდა ადგილი“, – აცხადებს უჩა ნანუაშვილი.
ის, რომ წლების განმავლობაში პოლიტიკური ელიტა მისთვის მსგავს არაკომფორტულ თემებზე საუბარსაც კი თავს არიდებდა და არიდებს, წარსულის კრიტიკული გააზრების ცნება აღარც საქართველოს ფართო საზოგადოებისთვის გამხდარა პოპულარული და, მით უმეტეს, საჭირო.
„ყველა დრო და ეპოქა გვაძლევს შესაძლებლობას, ვიზრუნოთ იმაზე, რომ თუ რამე შეცდომა დავუშვით, გამოვასწოროთ. არც დღევანდელი  დღეა დაკარგული. დღესაც  შეიძლება ამაზე ფიქრი, მაგრამ საზოგადოების უმრავლესობა ფიქრობს კი ამაზე? მოდით, გაუშვით პოზიტიური ნიუსი ამ ეთნოსების მიმართ და ნახავთ, როგორი თავდასხმა და რა ტალახის სროლა იქნება“, – ამბობს ნაირა ბეპიევა, ორგანიზაცია „კავკასიური მოზაიკის“ თავმჯდომარე, პირველი არხის ოსურენოვანი ვებგვერდის რედაქტორი.
მოქალაქეებში არსებული  განსხვავებული მოსაზრებების ფონზე, სამშვიდობო საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო სექტორი და ცალკეული ექსპერტები, რომლებიც წლების განმავლობაში, დიდწილად – დასავლური ფონდების მხარდაჭერით, ნდობის აღდგენისა და კონფლიქტების ტრანსფორმაციისთვის მუშაობენ, წარსულის შეცდომების აღიარებას, მის გააზრებას და საკუთარი პასუხისმგებლობის აღებას შექმნილ ვითარებაში მაინც უალტერნატივო პროცესად მიიჩნევენ.
„წარსულის გააზრება მეტ-ნაკლებად ახალი ცნებაა ჩვენს რეალობაში. ეს პროცესი არის შერიგების ქვაკუთხედი. წარსულის გააზრება არ ნიშნავს მის დავიწყებას. პირიქით, წარსული უნდა ვიცოდეთ, რათა ის არ განმეორდეს. წარსულის ცოდნა ნიშნავს ორიენტირებას მომავალზე. ჩვენს შემთხვევაში, წარსულის გააზრების პროცესი პრობლემატური პოლიტიკური პროცესი უფროა, რომელიც სამოქალაქო და აკადემიური საზოგადოების ჩართულობას, ისტორიის შესწავლას, სიმართლის დადგენას მოითხოვს”, – განმარტავს ვანო აბრამაშვილი, მკვლევარი, ​​კავკასიური სახლის მშვიდობის პროგრამის ხელმძღვანელი.
არასამთავრობო სექტორის წლების განმავლობაში მუშაობის შედეგებზე საუბრისას ექსპერტები რამდენიმე მიმართულებას ასახელებენ, მათ შორის – საარქივო მასალების ხელმისაწვდომობის გაზრდის, ორივე მხარეს კონფლიქტით დაზარალებულთა პირადი ბიოგრაფიების ჩაწერის [berghof-foundation-ის „ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის ისტორიულ დიალოგი“], სასკოლო სახელმძღვანელოების კონფლიქტსენსიტიურობის შესწავლის საკითხებზე და ა.შ.
სამოქალაქო სექტორის მიერ შერიგებისკენ გადადგმულ აქტივობებზე საუბრობს უჩა ნანუაშვილიც, რამაც მისი აზირთ, თავის მხრივ, მაინც გარკვეულწილად  შეცვალა საზოგადოების განწყობები.
„საზოგადოების აღქმების შესაცვლელად ბევრი სამშვიდობო ინიციატივა [მაგალითად,  2007 წელს „ბოდიშის“ კამპანია] არსებობდა წლების განმავლობაში. იყო შერიგებისკენ გადადგმული მესიჯებიც. მიზნად დავისახეთ, რომ იქნებ სხვა კუთხითაც  შეგვეხედა ჩვენს წვლილზე, დაგვესვა კითხვები, რატომ მივედით ომამდე, რატომ ვერ ავიცილეთ ის, რატომ ვერ გავუწიეთ წინააღმდეგობა იმას, რაც მოხდა წლების წინ, რომელსაც თავის მხრივ, წინ უძღოდა სხვა მოვლენები, გაუცხოება, დაუსჯელობა. მდგომარეობა პრაქტიკულად არ შეცვლილა. თუმცა საზოგადოება მაინც გაიზარდა. თუკი წლების წინ მხოლოდ იმაზე საუბრობდა, რომ დავიბრუნებთ აფხაზეთის ტერიტორიას, ახლა ხალხის დაბრუნებაზეც საუბრობს. თუნდაც, უკრაინის ომზე დებატების პარალელურად, პრაქტიკულად არავინ, არცერთმა საზოგადოებრივმა თუ პოლიტიკურმა ძალამ არ დაუჭირა მხარი მოწოდებებს, შექმნილი სიტუაცია გამოგვეყენებინა [შეიარაღებული გზით ოკუპირებული ტერიტორიების დაბრუნება]. მთელი საზოგადოება კონფლიქტების სწორედ მშვიდობიანი მოგვარებისკენ გადაიხარა. ეს პოზიტიური დინამიკაა“, – აცხადებს უჩა ნანუაშვილი.
ის, რომ ნდობის აღდგენისა და შერიგებისთვის ქართული მხრიდან გადადგმული ცალმხრივი ნაბიჯები სრულყოფილ შედეგს არ მოიტანს სამშვიდობო პროცესისთვის, ასევე, დისკუსიის ნაწილად რჩება.
„ზოგჯერ დისკუსიაში ვიკარგებით და რეალურ პოლიტიკას ვცდებით, როდესაც სახელმწიფო ხელისუფლება ყოველთვის რუსეთის ფაქტორზე აპელირებს. ჩემს კოლეგებს კი რუსეთის ფაქტორი გვერდზე რჩებათ და ნდობაზე ვსაუბრობთ. გაშვებულ შესაძლებლობებზე როცა ვსაუბრობთ, ჩნდება კითხვა, რა იქნებოდა, სხვანაირად რომ მოვქცეულიყავით? რუსული პოლიტიკა შეიცვლებოდა? ჩვენი აქტივობა ყოველთვის რუსული ფაქტორზე იქნება დამოკიდებული. დაუშვებს კი რუსეთი, რომ ეს ჩვენი გაწვდილი ხელი ზუსტად ისე მივიდეს ჩვენს მოქალაქეებთან, როგორც ჩვენ გვინდა? რუსული მხარე გამოვრიცხოთ დისკუსიებში?“, – ამბობს ნატო ბაჩიაშვილი, გეოპოლიტიკური კვლევების საერთაშორისო ცენტრის თავმჯდომარე.
შერიგების პროცესში რუსეთის ფაქტორს არც კონფლიქტლოგები უვლიან გვერდს. „რუსეთი არის ყველგან – იარაღით მომმარაგებელიც და წამახალისებელიც. ის რჩება მხარედ, მაგრამ ხვალ-ზეგ რუსეთის არმია არ იქნება და აფხაზებთან და ოსებთან მოგვიწევს საუბარი, რისთვისაც დეპოლიტიზებული ველი უნდა შევქმნათ. მოგვიწევს საუბარი წარსულის გადაფასებაზე, ადამიანის უფლებებზე, უფლებრივ პრობლემებზე, და არამხოლოდ გადაადგილების თავისუფლებაზე“, – აცხადებს უჩა ნანუაშვილი.
ახალი  შესაძლებლობები
„პირველივე დღეებიდან, როდესაც პოსტსაბჭოთა სივრცეში იწყებოდა კონფლიქტი, სამწუხაროდ, ჩვენ ვერ ვიყავით მზად აფხაზი და ოსი საზოგადოების ინტერესების დასაცავად. მტკივნეულია ჩემთვის გააზრება, თუ რატომ ვერ ვუქმნით მათ განცდას, რომ საქართველოსთან ყოფნა მათთვის უკეთესია, ვიდრე რუსული იმპერიალიზმის კალთის ქვეშ. ეს არის მთავარი გამოწვევა, რაც დღემდე გრძელდება“, – ამბობს შერიგების ყოფილი მინისტრი პაატა ზაქარეიშვილი.
მშვიდობის შენების პროცესში ჩართული ექსპერტები აცხადებენ, რომ ყველაფერი საბოლოოდ მაინც ხელისუფლების ნებამდე მიდის – რიტორიკა იცვლება, მაგრამ მთლიანობაში პოლიტიკა ინერციით გრძელდება.
ამ მხრივ, სამოქალაქო სექტორი ხელისუფლებას ახსენებს ჩართულობის და შერიგების 2010 წლის სახელმწიფო პოლიტიკის სტრატეგიას და აცხადებს, რომ სახელმწიფო მსგავსი დოკუმენტების შემუშავების დროსაც არ ითვალისწინებს აფხაზებისა და ოსების აზრს.
„ასეთი დოკუმენტების მომზადებისას ერთი ადამიანი მაინც უნდა მონაწილეობდეს იქითა მხრიდან. სახელმწიფოს არ აქვს პასუხი ბევრ რამეზე. ძმობის შესახებ მოწოდებების იქით არ მიდის ქართული პოლიტიკა“, – განმარტავს ნანუაშვილი.
რა ეტაპზეა ჩართულობის და შერიგების 2010 წლის სახელმწიფო პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვა და მონაწილეობენ თუ არა მასში აფხაზები და ოსები, კითხვით მივმართეთ შერიგების სამინისტროს, რომელმაც მეორე კითხვაზე პასუხი არ გაგვცა.
„შერიგების სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კოორდინაციით, 2021 წლის აპრილში დაიწყო ჩართულობის და შერიგების 2010 წლის სახელმწიფო პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვა, რაც საგარეო საქმეთა სამინისტროს კოორდინაციით მიმდინარე უფრო ფართო პროცესის, კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების განახლებული სტრატეგიული ხედვის განვითარების ნაწილია და მის ერთ-ერთ დეპოლიტიზებულ, ადამიანზე ორიენტირებულ განზომილებას წარმოადგენს. სტრატეგიული გადახედვის ამ ეტაპზე მიმდინარეობს კონსულტაციები სტრატეგიული პარტნიორების – ევროკავშირისა და ამერიკის შეერთებული შტატების წარმომადგენლებთან”, – განუცხადეს წერილობით ნეტგაზეთს სამინისტროში.
კონფლიქტების ტრანსფორმაციის ახალ შესაძლებობებზე საუბრისას, არასამთავრობო სექტორი, პირველ რიგში, საქართველოს ევროინტეგრაციას ასახელებს და ფიქრობს, რომ სწორედ ევროპული პერსპექტივა და ევროკავშირის ქვეყნებში განათლების მიღებისა და მოგზაურობის პერსპექტივა უნდა აქციოს ქართულმა სახელმწიფომ აფხაზებისა და ოსებისთვის საინტერესოდ.
„საქართველოს უყურებენ, როგორც ფანჯარას ევროპაში. თუმცა, რაც არ უნდა ვეძახოთ მათ – ჩვენ მივდივართ და წამოგვყევითო, თუ ევროპული ინსტიტუციები არ ავაშენეთ, შიდა სამუშაოები არ ჩავატარეთ, რომ მიმზიდველი გახდეს საქართველო, შედეგი არ დადგება“, – ამბობს მარინა ფაღავა, ფონდი „კავკასიური დიალოგის“  წარმომდგენელი.
საქართველოში მშვიდობის საკითხებზე მომუშავე ორგანიზაციების და ექსპერტების მიერ  შემუშავებულ რეკომენდაციებში სწორედ იმ ხელის შემშლელ ფაქტორებზეა საუბარი, რითაც ქვეყანა ჯერჯერობით, მიმზიდველი ვერ გახდა ვერც აფხაზებისთვის და ვერც ოსებისთვის – „პოლიტიკური, სოციალური, ეკონომიკური თვალსაზრისით სიტუაცია არათუ მსუბუქდება, არამედ სულ უფრო ღრმა კრიზისულ ხასიათს იძენს, რაც ახლო მომავალში კონფლიქტების მოგვარების შესაძლებლობებს კიდევ უფრო ართულებს“.
პუბლიკაცია მომზადდა პროექტის – „თბილისს, სოხუმსა და ცხინვალს შორის ნდობის აღდგენისა და ქართულ საზოგადოებაში წარსულის გადაფასების შესახებ დიალოგის ხელშეწყობა“  ფარგლებში, რომელსაც ადამიანის უფლებათა ცენტრი გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფონდის ifa (Institut für Auslandsbeziehungen), Funding programme zivik მხარდაჭერით ახორციელებს.  პუბლიკაციაში გამოთქმული მოსაზრებები შესაძლოა, არ გამოხატავდეს დონორის პოზიციას.

'There are no Shortcuts to Reconciliation' – Conceptualizing the Past to Resolve Conflicts
After the start of the Russia-Ukraine war, a perception appeared among the Georgian public that this war might be a turning point for resolving the conflicts in Georgia, provided Russia is completely defeated in the war and then withdraws from the region. However, the following questions are rarely asked: In case of the desired outcomes, whether the Georgian-Abkhazian and Georgian-Ossetian societies are ready for reconciliation, how much do they trust each other, and whether they have common aspirations?
In 2021, the Caucasus Research Resource Center (CRRC) conducted a survey on the civic and political engagement of young people (18 to 29 years of age) in Georgia and their participation in the peace-building process. An important part of the research concerned the relations and connections with people living in Abkhazia and the territory of South Ossetia/Tskhinvali. The results in this part showed how alienated the youth are from the population living in the territories of Abkhazia and South Ossetia. For example, questions – "do you familiar with a person who currently lives in Abkhazia?" and "do you familiar with a person who currently lives in the Tskhinvali region/South Ossetia?" a large part of the respondents [up to 95%] answered that they do not know anyone.
People working on peace issues in Georgia speak at almost every formal or informal meeting that time is not working in favor of building trust and relationships between the societies.
One such recent meeting/conference, titled – Evaluation of Opportunities to Trust-Building based on Dealing with the Past was organized by the Human Rights Center in Tbilisi, where organizations and individual experts working for years on peace issues talked about the achievements and mistakes of the Georgian side in the process of reconciliation and trust-building following the armed conflicts of the 1990s, which brought the trust-building process between the parties to the conflict into a  stalemate and could not reduce the alienation between the communities.
(Photo from the conference organized by Human Rights Center)
According to the organizers of the conference, it is necessary to re-evaluate the mistakes and achievements of the past 30 years in order to plan future, result-oriented actions both on the part of the state and – civil society organizations and representatives involved in the peace process. Finally, the experts agreed on the basic principles on which the process of dealing with the past should be based.
What was the Georgian side doing and not doing for the reconciliation?
"If a comprehensive book can be written about the conflicts in Georgia, the title should be History of Missed Opportunities,” – this is how conflict expert and former State Minister for Reconciliation and Equality Paata Zakareishvili assesses the process of conflict resolution in Georgia during the last decades.
The civil society involved in the peace process blames every authority of Georgia ruling the country for the last 30 years for the failure to take sufficient steps towards real reconciliation with the Abkhazians and Ossetians.
"We have done very little to change things. It is time to re-evaluate the myths in which we live as a society. Discussions should be held in Georgian society without politicization – as to why alienation started and why we are still in this situation. The positive dynamics will not be possible without analyzing the rupture process. There are no shortcuts to reconciliation," – says Ucha Nanuashvili, head of the Democracy Research Institute [DRI].
From the point of view of ‘insufficient steps,’ experts working on conflict issues, first, talk about the uninvestigated tragic facts, which Abkhazians and Ossetians, as a rule, still mention in the context of the Georgian aggression, especially when marking the dates of these tragedies.
"For example, the tragedies of Lati, Eredvi, and Dzari were not investigated by the Georgian state. Accordingly, no one was punished for the acts. No matter how bitter and hard this would be, we need to talk about it so that similar crimes do not happen again. No government has ever expressed condolence to Abkhazians and Ossetians for these tragedies. However, there are examples in the world when joint investigative commissions are created for similar cases. Still, we have no such precedents in Georgia. At least at the community level, it is important to document these crimes. There should be a clear position on what we think about the crimes that took place years ago," – Ucha Nanuashvili states.
The fact that for years the political elite avoided and avoids even mere talking about such uncomfortable topics, the concept of critical dealing with the past has not become popular and let alone a need for the general public of Georgia.
"Every historical period allows us to take care and remedy the things we failed as we have made mistakes. Even today we can work on this. Even today it is possible to think about it, but does most of the society think about it? Let us release positive news towards these ethnic groups and you shall watch what kind of attacks and mudslinging there would be," – says Naira Bepieva, chairperson of the Caucasian Mosaic organization, editor of the Ossetian-language website of the Public Broadcaster.
Against the background of different opinions among the population, the non-governmental sector working on peace issues and individual experts, working over the years mainly – with the support of Western funds for the trust-building and the transformation of conflicts, - believe that dealing with the past and assuming one’s responsibilities is a single right way to do in the current situation.
"Dealing with the past is relatively a new concept in our reality. This process is the cornerstone of reconciliation. Dealing with the past does not mean forgetting it. On the contrary, we must know the past so that it does not occur again. Being aware of the past means being focused on the future. In our case, the process of dealing with the past is more of a problematic political process, which requires the involvement of the civil and academic society, the study of history, and the determination of the truth," – states Vano Abramashvili, researcher, head of the Peace Program of the Caucasian House.
Speaking about the results of the non-governmental sector's work over the years, experts name several areas, including: – issues of increasing the accessibility of archival materials, writing personal biographies of those affected by the conflict on both sides [Berghof-Foundation's Historical Dialogue of the Georgian-Abkhazian Conflict], studying the conflict sensitivity as presented in the textbooks, etc.
Ucha Nanuashvili also talks about the activities taken by the civil sector towards reconciliation, which, in his opinion, changed the attitudes of the society to a certain extent.
“There have been many peace initiatives [such as the 2007 Sorry Campaign] to change public perceptions over the years. There were also messages directed towards reconciliation. We aimed to try to look at our contributions from another perspective, to ask questions about how we ended up with a war, why we could not prevent it, and why we could not resist what happened years ago, which in turn was preceded by other events, alienation, impunity. The situation has practically not changed. However, society has grown. If years ago, the public was only talking about regaining the territory of Abkhazia, now it is also talking about the need to regain the people there as well. Even in parallel to the debate on the war in Ukraine, practically no one, no public or political force supported the calls to make the use of the created situation [meaning to gain back the occupied territories through armed conflict]. The whole society is now inclined towards the peaceful settlement of conflicts. This is a positive dynamic," – Ucha Nanuashvili states.
The fact that the unilateral steps taken by the Georgian side to trust-building and reconciliation would not bring comprehensive outcomes to the peace process also remains a topic of discussion.
"Sometimes we are lost in the discussion and overlook the real politics, while the authorities always refer to the factor of Russia. Meanwhile, my colleagues leave the Russian factor aside and we talk about trust. When we talk about missed opportunities, the question arises, what if we had done things differently? Would Russian policy change? Our activity will always depend on the Russian factor to some extent. Will Russia allow our offered hand to reach our citizens exactly as we want? Should we exclude the Russian side from the discussions?" – asks Nato Bachiashvili, chairperson of the International Center for Geopolitical Studies.
The Russian factor in the process of reconciliation is not ignored by the conflict experts. "Russia is present everywhere – both as a supplier of weapons and instigator. Russia remains a party, but tomorrow or the day after tomorrow there will be no Russian Army and we will have to talk with Abkhazians and Ossetians, for which we must create a depoliticized field. We will have to talk about the redefinition of the past, human rights, legal problems, and not only freedom of movement," – Ucha Nanuashvili states.
New opportunities
"From the first days when the conflict began in the post-Soviet space, unfortunately, we were not ready to protect the interests of the Abkhazian and Ossetian communities. It is painful for me to acknowledge our failure to make them feel that being with Georgia is better for them than being under protection of Russian imperialism. This is the main challenge that continues to this day," – says former Minister for Reconciliation Paata Zakareishvili.
Experts involved in the peace-building process say that everything ultimately comes down to the will of the authorities; – although the rhetoric is changing, the policy as a whole is being continued under its own inertia.
In this regard, the civil sector reminds the authorities of the 2010 State Policy Strategy for Engagement and Reconciliation and asserts that the State does not take into account the opinion of Abkhazians and Ossetians even when developing similar documents.
"At least one person from the other side should participate in the preparation of such documents. The State has no answer for many things. Georgian politics does not go beyond calls for brotherhood,” – Nanuashvili states.
At what stage is the strategic review of the 2010 State Policy for Engagement and Reconciliation and whether Abkhazians and Ossetians participate in it? We asked the Ministry for Reconciliation, which did not answer the second question.
"Coordinated by the Office of the State Minister for Reconciliation, a strategic review of the 2010 State Policy for Engagement and Reconciliation was launched in April 2021, which is part of a broader process coordinated by the Ministry of Foreign Affairs to develop a renewed strategic vision for peaceful resolution of conflicts representing one of its depoliticized, people-oriented dimensions. At this stage of the strategic review, the representatives of strategic partners –in the European Union and the United States of America are being consulted," – the Ministry responded to Netgazeti in writing.
Speaking about new opportunities for the transformation of conflicts, the non-governmental sector names the European integration of Georgia as first priority believing that the Georgian state should make the European perspective and the perspective of receiving education and travel in EU countries interesting for Abkhazians and Ossetians.
"Georgia is seen as a window to Europe. However, irrespective of how often we call on them –to come along as we are going towards Europe if we are not going to build European institutions if we do not carry out the homework to make Georgia attractive, the results will not arrive," – says Marina Paghava, representative of the Caucasian Dialogue Foundation.
In the recommendations developed by the organizations and experts working on the issues of peace in Georgia, we are talking about the obstacles that have made the country so far unattractive to either the Abkhazians or the Ossetians. – "From the political, social, economic point of view, the situation is not getting any better, rather it is gaining features of an even deeper crisis, which makes the possibilities of conflict resolution even more difficult in the near future."
The publication was prepared within the project – Facilitating the Dialogue between Tbilisi, Sukhumi, and Tskhinvali about Trust-Building and Dealing with the Past in Georgian Society implemented by HRC with the support of the ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) funding program zivik under the German Ministry of Foreign Affairs. The views expressed in the articles may not necessarily represent the views of the donor.