სამოქალაქო საზოგადოების ხედვა და რეკომენდაციები წარსულის გააზრებისა და ნდობის აღდგენის შესაძლებლობების შესახებ
06.07.2022
დამოუკიდებლობის მოპოვებიდან დღემდე მოუგვარებელი კონფლიქტები საქართველოსთვის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს გამოწვევად რჩება. მეოცე საუკუნის 90-იანი წლების დასაწყისიდან დღემდე როგორც აფხაზეთის, ისე სამხრეთ ოსეთის მიმართულებით, უმწვავესი სამხედრო დაპირისპირებებისა და შედარებით ნაკლები დაძაბულობის პერიოდების მონაცვლეობით განვითარებული მოვლენების შედეგები, როგორც პოლიტიკური, ასევე სოციალური, ეკონომიკური, პიროვნებათაშორისი ურთიერთობების თვალსაზრისით, არათუ მსუბუქდება, არამედ სულ უფრო ღრმა კრიზისულ ხასიათს იძენს, რაც ახლო მომავალში მათი მოგვარების შესაძლებლობებს კიდევ უფრო ართულებს.
კონფლიქტების მოგვარების, შერიგების, მშვიდობის მშენებლობის მიმართულებით ჩვენმა მრავალწლიანმა მუშაობამ აშკარად დაგვანახა, რომ წარსულისა და დაშვებული შეცდომების თუ ხელიდან გაშვებული შესაძლებლობების გააზრების გარეშე შეუძლებელია  ტრანსფორმაციასა და ნორმალიზაციაზე ორიენტირებული სამომავლო ქმედებების დასახვა და სიტუაციის მკვდარი წერტილიდან დაძვრა. სამწუხაროდ, დრო ჩვენს სასარგებლოდ არ მუშაობს. ომმა უკრაინაში და ახალმა გეოპოლიტიკურმა გამოწვევებმა კიდევ უფრო გაამწვავა ვითარება და  ქმედებების დროულად, გადაუდებლად დაწყების აუცილებლობა დაგვანახა.
2022 წლის 14-15 ივნისს წარსულის გააზრების მნიშვნელობისა და კონკრეტული ქმედებების ფორმულირებისადმი მიძღვნილი კონფერენციის მსვლელობისას გამოიკვეთა რამდენიმე მნიშვნელოვანი რეკომენდაცია წარსულის გააზრების (DwP) ქმედითი პროცესის ინიცირებისათვის. რეკომენდაციები ეფუძნება მოსაზრებას, რომ წარსულის გააზრება (DwP) წარმოადგენს შერიგებისა და სამოქალაქო თანხმობის პროცესის ქვაკუთხედს. ამავე დროს, წარსულის გააზრება არის პოლიტიკური პროცესი, რომლის წარმართვაში აუცილებელია სამოქალაქო საზოგადოების აქტიურობა, დამყარებული ამ პროცესის მნიშვნელოვნებისა და ტრაგიკული მოვლენების მტკივნეული აღიარების აუცილებლობაზე.
წარსულის გადააზრება/წარსულთან გამკლავება და მომავალი ურთიერთობების შესაძლებლობების ფორმირება საფუძვლად დაედო შერიგებისა და სამოქალაქო თანხმობის პროცესებს მეორე მსოფლიო ომის შემდგომ ევროპაში, რაც, თავის მხრივ, თანამედროვე ევროპის ერთიანობის საფუძველი გახდა. შესაბამისად, ევროპული ოჯახის სრულფასოვანი წევრობის გზაზე მდგომი საქართველოსთვის მსგავსი მიდგომების გააქტიურება მისი კონფლიქტების ტრანსფორმაციისა და ნორმალიზაციის საფუძველი უნდა გახდეს.
წარსულის გააზრების პროცესი უნდა ემყარებოდეს:
•    კონფლიქტებში ჩართული ყველა მხარის თანასწორობისა და ადამიანის უფლებების უნივერსალურობის, ამ უფლებების დარღვევების აღიარებისა და მათი გამოძიების პრინციპებს უფლებების დამრღვევთა და უფლებადარღვეულთა ეთნიკური და პოლიტიკური კუთვნილების მიუხედავად;
•    კონფლიქტებში ჩართული ყველა მხარის მიერ განცდილი ტრავმების აღიარებას, და, ამავდროულად, ტრავმის უფლების მონოპოლიზაციის თავიდან არიდებას;
•    მხარეების მხრიდან წარსულის განსხვავებული ინტერპრეტაციის აღიარებას და ამ განსხვავებულობის მიზეზების ანალიზის გზით, მათი თავსებადობის უზრუნველყოფას;
•    წარსულის ტრაგიკული მოვლენების ობიექტურ გამოძიებას და მის საფუძველზე სამართლებრივ და პოლიტიკურ შეფასებას. ასევე, ამ შეფასების საფუძველზე, ტრაგედიების მსხვერპლთა თანაგრძნობისა და თანაგანცდის გაცხადებას სამოქალაქო და სახელმწიფო დონეზე;
•    წარსულის გააზრების, მასზე მუშაობის პროცესის დებატების სფეროდან ფართო საჯარო სადისკუსიო სფეროში გადატანას და აკადემიური კვლევების გაძლიერებას პროცესების ენდემური ხასიათის გათვალისწინებით;
•    საარქივო, მათ შორის გარკვეული პერიოდის განმავლობაში ობიექტური თუ სუბიექტური მიზეზების გამო დახურული მასალების, ინდივიდუალური მოგონებების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფას წარსულის შესწავლისა და გააზრების, ასევე - საგანმანათლებლო მიზნებისათვის;
•    ამ ურთულეს და მტკივნეულ პროცესზე სამოქალაქო და პოლიტიკური პასუხისმგებლობების აღებას და სხვადასხვა მხარეს მიმდინარე პროცესების არასიმეტრიულობის აღიარებას.
ამ პრინციპებზე დაყრდნობით წარსულის გააზრების პროცესის გააქტიურებისათვის აუცილებლად მიგვაჩნია:
•    გარდამავალი მართლმსაჯულების ხელშეწყობა როგორც შესაბამისი პროცესების შემსწავლელი სამოქალაქო კომისიის შექმნით, ასევე სახელმწიფო ინსტიტუტების გააქტიურებით მსხვერპლთა უფლებრივი მდგომარეობის აღდგენის მიმართულებით;
•    სიმბოლური დატვირთვის მქონე პროცესების გააქტიურება,  როგორც საერთო და ინდივიდუალური ტრაგედიების გაზიარების აქტებისა და სახელმწიფოს მხრიდან გაზიარების  თანამონაწილეობისა და თანაგანცდის გამოვლინება;
•    კონფლიქტების წინარე  და შემდგომი პერიოდის არქივების აღდგენა- დიგიტალიზაცია და ინდივიდუალური მოგონენების დოკუმენტირება, შეძლებისდაგვარად მათი საჯარო სადისკუსიო სივრცეში გატანა და აკადემიური და ანალიტიკური კვლევითი მიმართულებების გააქტიურება;
•    კონფლიქტების მხარეებს შორის დიალოგის, მათ შორის არსებული Track 2 და Track 1,5 ფორმატების გააქტიურება  და ახალი ფორმატების ფორმირება - წარსულზე მუშაობის საკითხების პოლიტიზაციიდან ადამიანის უფლებების გადატანა სამართლებრივ და ტრანსფორმაციის დღის წესრიგში;
•    საგანმანათლებლო და აკადემიური ინსტიტუტების ჩართულობის გააქტიურება როგორც წარსულის გააზრებისა და ანალიზის პროცესებში, ასევე კონფლიქტ-სენსიტიური სწავლების განვითარებისა და სასკოლო და საუნივერსიტეტო სასწავლო პროგრამების განახლების კუთხით;
•    კონფლიქტებთან მიმართებაში საქართველოს სახელმწიფო სტრატეგიის გადახედვის პროცესში წარსულის გადააზრების (DwP) მიდგომებისა და საჭიროებების იმპლემენტაცია როგორც შერიგების, ასევე სამართლებრივი მიმართულებით.
მოვუწოდებთ საქართველოს სახელმწიფო ინსტიტუტებს, საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და გაერთიანებებს, კონფლიქტების დარეგულირებაზე, შერიგებასა და მშვიდობის მშენებლობის საკითხებზე მომუშავე ორგანიზაციებსა და ჯგუფებს, აქტიურად ჩაერთონ შერიგების ერთ-ერთი უმთავრესი და ქმედითი ინსტრუმენტის - წარსულის შესწავლისა და კრიტიკული გააზრების პროცესში.
• კონფლიქტებისა და ნაციონალიზმის კვლევის ინსტიტუტი (ISNC)
• დემოკრატიის კვლევის ინსტიტუტი (DRI),
• სოციალური სამართლიანობის ცენტრი,
• გეოპოლიტიკური კვლევების საერთაშორისო ცენტრი,
• საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (GYLA),
• მშვიდობისა და სამოქალაქო განვითარების ცენტრი (CPCD),
• ქალთა საინფორმაციო ცენტრი,
• კოალიცია დევნილთა უფლებებისთვის,
• საქართველოს ოსთა ასოციაცია „ირონი“,
• ახალგაზრდული ალტერნატივა,
• სტუდია რე,
• ასოციაცია „თანხმობა“,
• ქალთა ფონდი „სოხუმი“,
• საქველმოქმედო ჰუმანიტარული ცენტრი „აფხაზეთი“,
• საქართველოს ქურთული ასოციაცია „რონაი“,
• კულტურული მრავალფეროვნების ჰარმონიული განვითარების ცენტრი,
• ქართულ-აფხაზური ურთიერთობების ინსტიტუტი,
• კავკასიური მოზაიკა,
• გორის ახალგაზრდული ცენტრი,
• მარინა ფაღავა, კავკასიური დიალოგი,
• ივანე აბრამიშვილი, კავკასიური სახლის მშვიდობის პროგრამის ხელმძღვანელი,
• პაატა ზაქარეიშვილი, კონფლიქტოლოგი, ყოფილი სახელმწიფო მინისტრი შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში,

Unresolved conflicts since declaring independence remains one of the most important challenges for Georgia. From the beginning of the 1990s up to the present day, the consequences of the escalation of intense military confrontations and periods of relatively less tension in the direction of both Abkhazia and South Ossetia, both in terms of political, social, economic, interpersonal relations, acquire a nature of the deep crisis instead of easing, which further complicates opportunities to resolve the conflict in the near future.
Our many years of work on conflict resolution, reconciliation, and peace-building have made it clear that without understanding the past and committed mistakes as well as missed opportunities, it is impossible to plan future actions aimed at transformation and normalization efforts and to break the deadlock. Unfortunately, time does not work in our favor. The war in Ukraine and the new geopolitical challenges have further aggravated the situation and shown us the necessity to start actions in a timely, urgent manner.
During the conference dedicated to the importance of conceptualizing the past and the formulation of concrete actions on June 14-15, 2020, several important recommendations were identified to initiate the effective process of dealing with the past (DwP). The recommendations are based on the assumption that DwP is the cornerstone of the process of reconciliation and civil consent. At the same time, conceptualizing the past is a political process that is driven by the activism of civil society, based on the need for painful recognition of the importance of this process and tragic events.
Reconsideration of the past and building opportunities for future relations formed the basis of reconciliation and civil consent processes in post-World War II Europe, which in turn became the basis for the unity of modern Europe. Therefore, for Georgia, which is on the path to full membership of the European family, the activation of similar approaches should become the basis for the transformation and normalization of its conflicts.
The process of conceptualizing the past should be based on:
• The principles of equality of all parties engaged in the conflict and the universality of human rights, the recognition of the violations of these rights and their investigation regardless of the ethnic and political affiliation of the violators and abused individuals;
• Recognition of the injuries suffered by all parties engaged in the conflict while avoiding the monopolization of the right of injury;
• Recognition of the different interpretations of the past by the parties and ensuring their compatibility by analyzing the reasons for these differences;
• Objective investigation of the tragic events of the past and based on it a legal and political assessment; Also, based on this assessment, expression of sympathy and compassion for the victims of the tragedies at the community and state levels;
• Shift the conceptualization of the past, the process of working on it from the field of debate to the wider field of public discussion, and the strengthening of academic research given the endemic nature of the processes;
• Providing access to archival materials, including materials closed for some time for objective or subjective reasons, individual memories for the study and conceptualization of the past, as well as for educational purposes;
• Taking civil and political responsibilities in this difficult and painful process and recognizing the asymmetry of the ongoing processes on different sides.
Based on these principles, in order to activate the process of conceptualizing the past, we consider it necessary:
• Promoting transitional justice by establishing a community commission to study the relevant processes, as well as by activating state institutions to restore the legal status of victims;
• Activating processes with symbolic meaning, as a manifestation of acts of sharing common and individual tragedies and of co-participation of sharing and empathy on the part of the state;
• Restoring-digitizing of archives before and after the conflict and documenting individual memories to bring them out to the public discussion as much as possible and to activate academic and analytical research directions;
• Activating dialogue between parties of the conflict, including existing Track 2 and Track 1.5 formats and developing new formats - translating human rights from the politicization of past work issues to the legal and transformation agenda;
• Activating the involvement of educational and academic institutions both in terms of conceptualizing and analyzing the past, as well as in terms of developing conflict-sensitive learning and updating school and university curricula;
• In relation to conflicts implementation of approaches of Dealing with the Past (DwP) in the Georgian state strategy review process and the needs in both the reconciliation and legal areas.
We call on the Georgian state institutions, international organizations, associations, organizations, and groups working on conflict resolution, reconciliation and peace-building to be actively involved in one of the most crucial and effective tools of reconciliation - the study and critical understanding of the past.
- Human Rights Center (HRC),
- Institute for the Study of Nationalism and Conflicts (ISNC),
- Democracy Research Institute (DRI),
- Social Justice Center,
- International Center for Geopolitical Studies (ICGS),
- Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA),
- Center for Peace and Civic Development (CPCD),
- Women’s Information Center,
- Coalition for the Rights of IDPs,
- Georgian Ossetian Association "Irony",
- Youth Alternative,
- Studio Re,
- Association Consent
- Women Foundation "Sokhumi",
- Charity Humanitarian Center Abkhazia,
- Georgian Kurdish Association "Ronai",
- Center for Harmonic Development of Cultural Diversity,
- Institute of Georgian-Abkhazian Relations,
- Caucasian Mosaic.
- Gori Youth Center.
- Paata Zakareishvili, conflict scientist, former State Minister for Reconciliation and Civic Equality of Georgia,