ფარული მიყურადების მარეგულირებელი კანონმდებლობა კიდევ უფრო უარესდება
არასამთავრობო ორგანიზაციები კრიტიკულად ვაფასებთ სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში საპარლამენტო უმრავლესობის წევრების მიერ ინიცირებულ ცვლილებებს.
კანონპროექტით შესაძლებელი ხდება სისხლის სამართლის კოდექსის არაერთი მუხლით მიმდინარე გამოძიების შემთხვევაში მოქალაქეებს უვადოდ უსმინონ და მათ ამის შესახებ არ შეატყობინონ. მაშინ როდესაც არ არსებობს კანონით გათვალისწინებული კონტროლის ეფექტიანი მექანიზმი, შემოთავაზებული ცვლილებები არსებითად აუარესებს ადამიანის პირადი ცხოვრების დაცულობის სტანდარტს და შესაძლებელს ხდის საგამოძიებო უწყებების მხრიდან უვადო ფარული მოსმენების განხორციელებას.
ცვლილებები ითვალისწინებს შემდეგ საკითხებს:
ფარული საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარება დამატებით 27 დანაშაულზე იქნება შესაძლებელი
სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით ფარული საგამოძიებო მოქმედებები შეიძლება განხორციელდეს მძიმე და განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულებზე, აგრეთვე რამდენიმე ნაკლებად მძიმე დანაშაულზე, რომელთა ჩამონათვალი მოცემულია კოდექსში.
დანაშაულთა ჩამონათვალს შემოთავაზებული ცვლილებებით 27 დანაშაული ემატება, შედეგად, კანონპროექტის ამ ფორმით მიღების შემთხვევაში, ფარული საგამოძიებო მოქმედების ჩატარება ჯამში 75-ზე მეტ ნაკლებად მძიმე დანაშაულზე იქნება შესაძლებელი, მათ შორის ისეთებზე, როგორიცაა მაგალითად, საქართველოს სახელმწიფო ალმის უკანონოდ აღმართვა და ა.შ. აშკარაა, რომ დანაშაულთა გაფართოებული წრე დიდწილად არ შეეხება უსაფრთხოების თუ ჰიბრიდული ომის საკითხებს და მათზე ფარული საგამოძიებო ღონისძიებების გავრცელება სპეციალურ დასაბუთებას საჭიროებს.
ფარული მოსმენების ვადა 6 თვიდან 9 თვემდე იზრდება
მოქმედი კანონმდებლობით ფარული საგამოძიებო მოქმედების ვადა შესაძლოა ორჯერ გაგრძელდეს და ჯამში 6 თვეს არ უნდა აღემატებოდეს.
წარმოდგენილი პროექტი ითვალისწინებს ფარული საგამოძიებო მოქმედების 3 ეტაპად ჩატარების შესაძლებლობას. პროკურატურა უფლებამოსილი იქნება, გამოძიების ინტერესების გათვალისწინებით, 3-ჯერ მოითხოვოს 3 თვით ფარული საგამოძიებო მოქმედებისთვის საჭირო განჩინების გამოტანა, შედეგად კი ფარული საგამოძიებო მოქმედების ჩატარების ვადა 9 თვემდე გაგრძელდეს.
საყურადღებოა, რომ იმ შემთხვევაში, თუ ფარული საგამოძიებო მოქმედება „სისხლის სამართლის სფეროში საერთაშორისო თანამშრომლობის შესახებ“ კანონით გათვალისწინებულ შემთხვევაში ტარდება, ხსენებული 9 თვიანი ვადა, შესაძლოა გენერალური პროკურორის ან მისი მოადგილის მოტივირებული შუამდგომლობის საფუძველზე კიდევ ერთხელ, 3 თვის ვადით გაგრძელდეს.
ფარული მოსმენები 100 დანაშაულზე უვადოდ შეიძლება განხორციელდეს
სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის მოქმედი რედაქციით, ფარული საგამოძიებო მოქმედებების ვადამ შეიძლება შეადგინოს არაუმეტეს 6 თვისა.
შემოთავაზებული ცვლილებით შესაძლებელი იქნება კონკრეტულ სისხლის სამართლის საქმეებზე ფარული საგამოძიებო მოქმედებები, უწყვეტად, წლების განმავლობაში მიმდინარეობდეს. კერძოდ, კანონპროექტის თანახმად, ფარული საგამოძიებო მოქმედების ჩატარების ვადა შესაძლოა იმდენჯერ გაგრძელდეს, რამდენჯერაც იარსებებს ფარული საგამოძიებო მოქმედების ჩასატარებლად საჭირო კანონით გათვალისწინებული შესაბამისი სამართლებრივი საფუძველი, თუ გამოძიება ცვლილებით გათვალისწინებულ,სისხლის სამართლის კოდექსის 100 მუხლით განსაზღვრული დანაშაულის საქმეზე მიმდინარეობს.
ფარული მიყურადების სუბიექტს, 100 დანაშაულის შემთხვევაში შესაძლოა არც კი შეატყობინონ ამის შესახებ
მოქმედი სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით პირს, რომლის მიმართაც ჩატარდა ფარული საგამოძიებო მოქმედება, უნდა ეცნობოს ფარული საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარების შესახებ. თუ პროკურორი საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარებიდან 12 თვის ვადაში არ აცნობებს პირს, მან სასამართლოს უნდა მიმართოს ნებართვის მისაღებად, რომ ეს ვადა გადაავადოს. გადავადება შესაძლოა არაუმეტეს 12 თვით. შესაბამისად, მაქსიმუმ ორ წელში პირს უნდა ეცნობოს მის მიმართ ჩატარებული ფარული საგამოძიებო მოქმედებების შესახებ.
შემოთავაზებული ცვლილებით გარკვეული დანაშაულების მიმართ შეტყობინების ვადა შესაძლოა იმდენჯერ გადავადდეს რამდენჯერაც ეს აუცილებელი იქნება იმისთვის რათა საფრთხე არ შეექმნას სახელმწიფო უსაფრთხოებას, საზოგადოებრივ წესრიგს, საგამოძიებო ორგანოს ეფექტიანად ფუნქციონირებას. ასეთი საგამონაკლისო 100 დანაშაულია გათვალისწინებული კანონპროექტით, მათ შორის ნაკლებად მძიმე დანაშაულები. ასეთ შემთხვევაში პირმა შესაძლოა ვერასდროს გაიგოს, რომ მის მიმართ ფარული მოსმენა ხორციელდებოდა. შესაბამისად, ვერასდროს გამოიყენოს საგამოძიებო მოქმედებების გასაჩივრების უფლება, ვერ ისარგებლოს სამართლიანი სასამართლოს უფლებით და ვერ დაიცვას პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის უფლება.
შეფასება
კანონპროექტი მნიშვნელოვანად აუარესებს ფარული საგამოძიებო მოქმედებების დროს ადამიანის უფლებათა დაცვის სტანდარტს და აზრს უკარგავს იმ დადებით ცვლილებებს, რომელიც კანონდებლობაში 2014 წელს განხორციელდა. 2014 წლის 1 აგვისტოს ჩატარებული რეფორმის შედეგად, დადგინდა ფარული საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარების მაქსიმალური ვადა და პირისათვის შეტყობინების ვალდებულება, რაც დადებითად იყო შეფასებული არაერთი საერთაშორისო ორგანიზაციის მიერ. ყველა ის ნორმა, რომლის შეცვლასაც დღეს მმართველი პარტიის წარმომადგენლები გეგმავენ, თავის დროზე კანონში ჩაიწერა ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებების და კანონის უზენაესობის გენერალური დირექტორატის რეკომენდაციების საფუძველზე.
შემოთავაზებული ცვლილებები განსაკუთრებით პრობლემურია იმ ფონზე, რომ პირადი ცხოვრების უფლებაში ჩარევა ისედაც მწვავე პრობლემად რჩება ქვეყანაში. სატელეფონო კომუნიკაციის უკანონო მიყურადების არაერთი ფაქტი კვლავაც გამოუძიებელია, მასიური თვალთვალის თაობაზე კი ბოლოს გასული წლის სექტემბერში გავრცელდა ინფორმაცია, სადაც საუბარია 2013-2021 წლებში სამოქალაქო აქტივისტების, რელიგიური და საზოგადოებრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლების, ჟურნალისტების, პოლიტიკოსების, დიპლომატებისა და სხვა პირების კერძო კომუნიკაციების სავარაუდო მასობრივი თვალთვალის პრაქტიკების თაობაზე. პირადი ცხოვრების და ფარული საგამოძიებო ღონისძიებების ადეკვატური მოწესრიგების საკითხი რელევანტურია როგორც ადგილობრივ დონეზე, ისე ევროინტეგრაციის კონტექსტში, რისი დასტურიც არის ის, რომ ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის თვითშეფასების კითხვარის 196-ე კითხვა სწორედ ფარული საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარების პროცესში ადამიანის ძირითადი უფლებების დაცვის სტანდარტს შეეხება.
პირად ცხოვრებაში მასობრივი უკანონო ჩარევების ფონზე, ნაცვლად ადამიანის უფლებების დაცვის სტანდარტების გაუმჯობესებისა, მმართველი გუნდი კიდევ უფრო მეტ საკანონმდებლო ბერკეტს ანიჭებს სამართალდამცავ ორგანოებს. აღნიშნული კი, კიდევ უფრო ზრდის თვითნებობის და პირად ცხოვრებაში უსაფუძვლო ჩარევის რისკებს. გასათვალისწინებელია ისიც, რომ კანონპროექტის განმარტებით ბარათში არ ვხვდებით კონკრეტულ დასაბუთებას და არგუმენტაციას, თუ რა გახდა ცვლილებების შემუშავების საჭიროება, ან ყოველდღიურ პრაქტიკაში რა პრობლემებს უქმნიდა მოქმედი კანონმდებლობა სამართალდამცავ ორგანოებს. განმარტებითი ბარათი მხოლოდ ზოგადად აკეთებს მითითებას ჰიბრიდულ ომსა და კიბერ-უსაფრთხოებაზე. თუმცა, იმის გათვალისწინებით, რომ ხელისუფლება დემონსტრაციულად არაეფექტურია ძალადობრივი პრორუსული ჯგუფებისგან მომდინარე საფრთხეების აღკვეთისას, ასევე რუსული დეზინფომრაციით შუღლის გაღვივების რისკების პრევენციისას, ჰიბრიდულ საფრთხეებზე აპელირება მხოლოდ მოჩვენებითია და მისი რეალური მიზანი ტოტალური კონტროლის მექანიზმების გაჩენაა. Ბოლო წლების ტენდენცია აჩვენებს იმასაც, რომ ფარული მოსმენები არ უკავშირდება მხოლოდ პირადი ცხოვრების უფლების ხელყოფას და ის ხშირ შემთხვევაში გამოიყენება პოლიტიკურ თუ სოციალურ პროცესებზე ზეგავლენის მიზნით, რაც კიდევ უფრო ამძაფრებს უსაფრთხოების სისტემის ინსტრუმენტალიზების პრობლემას.
საგულისხმობა ისიც, რომ კანონპროექტის მომზადების ეტაპზე არ არის გავლილი კონსულტაციები სამუშაო ჯგუფებთან, ექსპერტებთან, სამოქალაქო ან საერთაშორისო ორგანიზაციებთან, მათ შორის არც სამართალდამცავ და უსაფრთხოების ორგანოებთან, რომლებიც უშუალოდ ახორციელებენ ფარულ საგამოძიებო მოქმედებებს და შესაბამისად, მოქმედი კანონის აღსრულების პრაქტიკაზე მეტ ინფორმაციას ფლობენ. განმარტებითი ბარათის თანახმად, არ არის მომზადებული მიმოხილვა სხვა ქვეყნების კანონდებლობის შესახებ. ამგვარი მგრძნობელობის და მაღალი საზოგადოებრივი მნიშვნელობის მქონე საკითხებზე კანონშემოქმედება კი განსაკუთრებული სიფრთხილით, ჩართულობითა და დასაბუთებულობით უნდა მიმდინარეობდეს. წარმოდგენილი კანონპროექტი კი ამის საპირისპირო პრაქტიკის მაგალითს წარმოადგეს.
ფარულ მოსმენებთან დაკავშირებულ კანონდებლობას ისედაც არაერთი ხარვეზი ახასიათებს, რაც, მათ შორის, ვერც 2014 წლის რეფორმით იქნა გადაჭრილი. სწორედ ამიტომ, არასამთავრობო ორგანიზაციებმა და საქართველოს 300 მდე მოქალაქემ საკონსტიტუციო სასამართლოში გაასაჩივრეს ფარული საგამოძიებო მოქმედებების მარეგულირებელი კანონმდებლობა. საკონსტიტუციო სასამართლოში საქმის არსებითი განხილვა უკვე გაიმართა, თუმცა, უკვე 4 წელია სასამართლოს მიერ გადაწვეტილების მიღება ჭიანურდება. ამავდროულად, ნორმატიულ დონეზე უმწვავეს პრობლემას წარმოადგენს კონტრდაზვერვითი საქმიანობის მარეგულირებელი კანონმდებლობა, რომელიც უკონტროლო უფლებამოსილებას ანიჭებდა შესაბამის უწყებებს, განეხორციელებინათ ელექტრონული კომუნიკაციების თვალთვალი და ამ გზით, თვითნებურად ჩარეულიყვნენ პირადი ცხოვრების უფლებაში. სამწუხაროდ, ნაცვლად აღნიშნული საკანონმდებლო პრობლემების მოგვარებისა, ხელისუფლებას კონტრდაზვერვითი კანონმდებლობის მსგავსი რეგულაციები შემოაქვს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში, რითიც ფაქტობრივად ნორმალიზებას უკეთებს ხანგრძლივი დროით ადამიანების ელექტრონულ კომუნიკაციებზე მეთვალყურეობას.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, წარმოდგენილი კანონპროექტი ცალსახად აუარესებს ადამიანის უფლებათა დაცვის სტანდარტებს და ხელმომწერი ორგანიზაციები მოვუწოდებთ საკანონმდებლო ორგანოს, არ დაუჭიროს ინიცირებულ რედაქციას მხარი.

We, the signatory non-governmental organizations, give a critical assessment to the draft amendments to the Criminal Procedure Code that were initiated by members of the parliamentary majority.
The draft law makes it possible to wiretap citizens for an indefinite period in the event of an ongoing investigation under a number of articles of the Criminal Code without notifying them of the fact of wiretapping. Whereas there is no effective statutory mechanism for control, the proposed amendments substantively deteriorate the standard of protection of private life and make it possible for investigative agencies to wiretap citizens for an indefinite period.
The amendments concern the following issues:
1. It will be possible to carry out covert investigative actions in connection with 27 more crimes
According to the Criminal Procedure Code, covert investigative actions may be carried out in connection with serious and less serious crimes, as well as several less serious crimes, whose list is given in the Code.
According to the proposed amendments, 27 crimes are added to the list of crimes. As a result, if the draft law is adopted in this form, it will be possible to carry out a covert investigative action in connection with more than 75 less serious crimes in total, including crimes such as unlawful raising of the national flag of Georgia, etc. It is obvious that, to a large extent, the expanded circle of crimes does not relate to the issues of security or hybrid warfare, and the extension of covert investigative measures to them requires special argumentation.
2. The period of secret surveillance increases from six months to nine months
According to the applicable legislation, the period of a covert investigative action may be extended twice, and it may not exceed six months in total.
The proposed draft law provides for the possibility to carry out a covert investigative action in three stages. Considering the interests of investigation, the Prosecutor’s Office will be authorized to demand the delivery of a ruling necessary for a covert investigative action for a period of three months on three occasions, which will result in the extension of the period of the covert investigative action to nine months.
It is noteworthy that if a covert investigative action is carried out in cases provided for by the Law on International Cooperation in Criminal Matters, the aforementioned period of nine months may be extended once more by three months on the basis of a reasoned motion of the Prosecutor General or Deputy Prosecutor General.
3. Secret surveillance may be carried out for an indefinite period in connection with 100 crimes
According to the current wording of the Criminal Procedure Code, the period of covert investigative actions may not last for more than six months.
The proposed amendments make it possible for covert investigative actions related to concrete criminal cases to continue for years, without interruption. Specifically, according to the draft law, the period of a covert investigative action may be extended for as many times as there are statutory legal grounds necessary for conducting a covert investigative action, provided that the investigation is being conducted in connection with one of the crimes defined by 100 articles of the Criminal Code as provided for by the amendments.
4. The object of wiretapping may not even be notified in cases related to 100 crimes
According to the applicable Criminal Procedure Code, a person against whom a covert investigative action has been carried out is to be notified of the carrying out of such an action. If a prosecutor fails to notify the person within a period of 12 months after the carrying out of the investigative actions, he/she is to file a motion with the court for postponement of this deadline. The deadline may not be postponed by more than 12 months. Accordingly, the person concerned is to be notified of the covert investigative actions carried out against him/her within two years at the latest.
The proposed amendments make it possible to postpone the deadline for notification in connection with certain crimes as many times as are necessary for ensuring that no threat is posed to the state security, the public order, and the effective functioning of the investigative body. The draft law provides for 100 such crimes as exceptions, including less serious crimes. In this case, the person concerned may never find out that he was being wiretapped. Accordingly, they may never be able to use the right to appeal, enjoy the right to a fair trial, and protect their right to privacy.
Assessment
The draft law considerably worsens the standard of protection of human rights at the time of covert investigative actions and renders meaningless the positive changes that were made to the legislation in 2014. The reform carried out on 1 August 2014 resulted in the establishment of the maximum period for carrying out covert investigative actions and of the obligation to notify the person concerned, which was assessed positively by a number of international organizations. All the norms that representatives of the ruling party are trying to change today were written into law on the basis of
recommendations of the Directorate General of Human Rights and Rule of Law of the Council of Europe.
The proposed amendments are especially problematic in a situation when interference in private life remains an acute problem in the country. A number of facts of illegal wiretapping of telephone communication are yet to be investigated, while in September last year there were
reports on mass surveillance, which talks about the practice of alleged mass surveillance of the private communication of civil activists, representatives of religious and civil society organizations, journalists, politicians, diplomats and other people in the years 2013-2021. The issue of private life and adequate regulation of covert investigative measures is relevant both at the local level and in the context of integration with the EU, which is confirmed by the fact that question 196 of the
questionnaire on self-assessment of the status of a candidate for EU membership concerns the standard of protection of basic human rights in the process of covert investigative actions.
Against the background of mass unlawful interference in private life, the ruling team is giving more legislative levers to law enforcement bodies instead of improving the standards of protection of human rights. And this further increases the risks of arbitrariness and unfounded interference in private life. It should also be taken into consideration that in the explanatory note of the draft law, one cannot find concrete reasoning and argumentation on why the development of amendments became necessary or what problems the applicable legislation created for law enforcement bodies in daily practice. The
explanatory note only makes a general reference to hybrid warfare and cyber-security. However, considering that the authorities are demonstrably ineffective in eliminating threats that come from violent pro-Russian groups, as well as in preventing the risks of stoking of strife by means of Russian disinformation, hybrid threats are only mentioned for the sake of appearances and the real goal is to create mechanisms of total control. The tendency of the recent years also shows that wiretapping is not only related to the infringement on the right to private life, and it is often used to exert influence on political or social processes, which further exacerbates the problem of instrumentalization of the security system.
It is also noteworthy that at the stage of preparation of the draft law, no consultations took place with working groups, experts, civil society organizations or international organizations, or with law enforcement and security agencies that carry out covert investigative actions themselves and, accordingly, possess more information on the practice of enforcement of the applicable law. According to the explanatory note, the legislators have not prepared an overview of the legislation of other countries. And lawmaking on issues of such sensitivity and public significance should be conducted with particular caution, involvement, and substantiation. The proposed draft law constitutes an example of a contrary practice.
The legislation on secret surveillance is characterized by a number of shortcomings, which were not resolved by the reform of 2014 either. For this very reason, non-governmental organizations and up to 300 citizens of Georgia
filed a claim at the Constitutional Court against the legislation regulating covert investigative actions. The Constitutional Court has already examined the case on the merits, although the Court has been postponing the delivery of the decision for four years. At the same time, an extremely acute problem at the normative level is the legislation regulating counter-intelligence activities, which granted the relevant agencies uncontrolled powers to wiretap electronic communications and, by doing so, arbitrarily interfere in the right to private life. Unfortunately, instead of finding a legislative solution to these problems, the authorities are introducing regulations similar to those dealing with
counter-intelligence activities to the Criminal Procedure Code, by which they are factually normalizing the wiretapping of electronic communications of people for a long period of time.
Taking all the foregoing into account, the proposed draft law unequivocally worsens the standards of protection of human rights, and we, the signatory organizations, call on the legislative body not to support the initiated wording of the document.