10 ნაბიჯი ევროპის კავშირში გაწევრების გზაზე
საქართველოს ევროპის კავშირში გაწევრების პროცესი წარმოადგენს ქართველი ხალხის ურყევ  ნებას, რომელსაც მხარს უჭერს საქართველოს მოსახლეობის უდიდესი უმრავლესობა და განმტკიცებულია საქართველოს კონსტიტუციით. ამის შესაბამისად, საქართველოს ხელისუფლებამ 2022 წლის 3 მარტს გააკეთა ქვეყნის ევროპის კავშირში გაწევრების განაცხადი. 2022 წლის 10 მარტს საფრანგეთში გამართულ ევროპის კავშირის ლიდერთა სამიტზე ევროკომისიას ეთხოვა, საქართველოს განაცხადთან დაკავშირებით შეფასების მომზადება, რის საფუძველზეც შესაძლოა მას მიანიჭონ კანდიდატის სტატუსი. მიგვაჩნია, რომ ევროკავშირთან თანამშრომლობის გაღრმავება და წევრობა საქართველოსთვის დემოკრატიის, ადამიანის უფლებების დაცვისა და სოციალური სიკეთეების და უსაფრთხოების გაძლიერების წინაპირობებს შექმნის. უკრაინაში მიმდინარე ომმა ევროპეიზაციის პროცესის უპირობო მნიშნელობა აჩვენა, არა მხოლოდ პოლიტიკური, სამართლებრივი და სოციალური განვითარების მნიშვნელობით, არამედ ჩვენი ქვეყნის უსაფრთხოების კუთხითაც.
საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობების დინამიური განვითარება უნდა გახდეს პოლიტიკური აქტორებისთვის კონსოლიდირების და პოლარიზების დასრულების წინაპირობა. ჩვენ ქვემოთ წარმოდგენილი სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები მზად ვართ, უფრო აქტიურად ჩავერთოთ აღნიშნულ პროცესში და საქართველოს ხელისუფლებას ვთავაზობთ გადადგას შემდეგი ნაბიჯები:
________________________________________________________________________________
1. შეიმუშაოს საქართველოს ევროპის კავშირში გაწევრების ეროვნული სტრატეგია და შექმნას მისი მონიტორინგის ქმედითი მექანიზმი, რომელშიც სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობა იქნება უზრუნველყოფილი;
2. განახორციელოს 2021 წლის 19 აპრილს შეთანხმებით „მომავლის გზა საქართველოსთვის“[1] (ე.წ. შარლ მიშელის შეთანხმება) გათვალისწინებული დემოკრატიული რეფორმები;
3. გააძლიეროს დიპლომატიური ძალისხმევა ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოებთან საქართველო-ევროპის კავშირის ასოცირების ახალი დღის წესრიგის[2] დროულად მისაღებად და დაიწყოს მისი ეფექტიანი იმპლემენტაცია;
4. გაწიოს სათანადო დიპლომატიური ძალისხმევა, ევროკომისიის მხრიდან ევროპის კავშირის კანდიდატის სტატუსის შეფასების კითხვარის[3] მიღების დასაჩქარებლად;
5. მობილიზება გაუკეთოს შესაბამის ადამიანურ, ფინანსურ და ტექნიკურ რესურსს (მათ შორის შექმნას შესაბამისი უწყებათშორისი სამუშაო ჯგუფი და/ან შესაბამისი უწყება), რათა მოხდეს კანდიდატის სტატუსის შეფასების კითხვარის დროული და სრულყოფილი შევსება და ევროპის კავშირისთვის წარდგენა;
6. ახალი რეალობის გათვალისწინებით ცვლილებები შეიტანოს საქართველოს ევროკავშირში ინტეგრაციის კომისიის დებულებაში[4], გააქტიუროს და უფრო ეფექტიანი გახადოს მისი მუშაობა, რაც კითხვარზე პასუხების მომზადების პროცესში სამუშაო ჯგუფების აქტიურ ჩართვას ითვალისწინებს;
7. გახადოს პროცესი გამჭვირვალე და ინკლუზიური. ჩამოაყალიბოს ევროპის კავშირში გაწევრების ეროვნული საბჭო, რომლის შემადგენლობაშიც შევლენ სფეროს ექსპერტები და ექნება საკონსულტაციო ორგანოს სტატუსი. საბჭო ხელს შეუწყობს საქართველოს ევროპის კავშირში გაწევრების პროცესის კოორდინაციასა და მონიტორინგს;
8. განიხილოს საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის, ადამიანის უფლებების, იურიდიულ და საგარეო ურთიერთობების კომიტეტის თავმჯდომარეების, ასევე ევროკავშირ-საქართველოს ასოცირების საპარლამენტო კომიტეტის პოსტების ოპოზიციის წარმომადგენლების მიერ დაკავების შესაძლებლობა, რათა გაიზარდოს საქართველოს ევროპის კავშირში გაწევრების პროცესზე საპარლამენტო ზედამხედველობა;
9. პეტრას ციხის (ასოცირების ტრიო – მოლდოვა, საქართველო, უკრაინა) დეკლარაციის[5] შესაბამისად, ქმედითი ნაბიჯები გადადგას რათა ერთის მხრივ გაძლიერდეს ტრიოს თანამშრომლობის ფორმატი, დარეგულირდეს ურთიერთობები უკრაინასთან და მეორეს მხრივ, ჩამოყალიბდეს ტრიოსა და ევროპის კავშირის ერთობლივი სამიტი;
10. უზრუნველყოს საქართველოს ევროპის კავშირში გაწევრების პროცესთან დაკავშირებული მოლოდინების მართვა და აწარმოოს შესაბამისი შიდა და საგარეო კომუნიკაცია.

The Next 10 Steps on the Road to EU Membership
Georgia’s unwavering will to join the European Union is evidenced by an overwhelming level of support from the Georgian population and enshrined in the Constitution of Georgia. In view of this, on March 3, 2022, the Georgian government submitted its application for membership in the European Union. On March 10, 2022, at a summit of European Union leaders in France, the European Commission was asked to prepare an assessment of Georgia’s application, which will determine the country’s eligibility for candidate status. We believe that deepening cooperation with the European Union and commencing the process of accession will create preconditions for a stronger democracy, greater human rights protections and social benefits, and increased security for Georgia. The ongoing war in Ukraine has revealed the necessity of the Europeanization process, not only for Georgia’s political, legal, and social development but also in terms of the security of our country.
The dynamic development of Georgia-EU relations should become a precondition for consolidation and the end of polarization between political actors. We, the signatories, express our readiness to be actively involved in this process, and we propose that the Georgian government take the following steps:
________________________________________________________________________________
1. Develop a national strategy for Georgia’s accession to the European Union and create an effective monitoring mechanism that will ensure the involvement of civil society.
2. Implement the democratic reforms envisaged by the agreement “A Way Ahead for Georgia”[1] that was signed on April 19, 2021.
3. Strengthen diplomatic efforts to ensure the timely adoption of the new Georgia-EU Association Agenda[2] with EU Member States and begin its effective implementation.
4. Make the necessary diplomatic efforts to expedite the adoption of the European Commission Candidate Status Assessment Questionnaire;[3]
5. Mobilize the relevant human, financial, and technical resources (including the establishment of a relevant agency and/or inter-agency working group) to facilitate the timely and comprehensive completion and submission of the Candidate Status Assessment Questionnaire.
6. Amend the Statute of the EU Integration Commission of Georgia[4] to increase the intensity and efficiency of its work (including the active involvement of working groups in the process of preparing answers to the questionnaire).
7. Make the process transparent and inclusive. Establish a National Council for Accession to the European Union, which is composed of experts in the field and has the status of an advisory body, to facilitate the coordination and monitoring of Georgia’s accession process.
8. Consider appointing members of the opposition as the chairpersons of the following committees in the Parliament of Georgia: European Integration, Human Rights and Civil Integration, Legal Issues, and Foreign Relations. Further, consider appointing members of the opposition to positions in the EU-Georgia Association Parliamentary Committee. This will increase parliamentary oversight of Georgia’s EU accession process.
9. In accordance with the Petra Fortress declaration[5] (signed by the Association Trio: Moldova, Georgia, and Ukraine), take effective steps to strengthen the format of cooperation between the Trio, normalize relations with Ukraine, and establish a joint summit between the Trio and the European Union.
10. Ensure the management of expectations related to Georgia’s EU accession process and maintain relevant internal and external communication.