საზოგადოებრივი ორგანიზაციები საქართველოს მთავრობას უკრაინელი  ლტოლვილების რეალური მხარდაჭერისკენ მოუწოდებენ
14.03.2022
ხელმომწერი ორგანიზაციები საქართველოს ხელისუფლებას მოვუწოდებთ უკრაინიდან ლტოლვილების ორგანიზებული მიღებისა და უკვე საქართველოში მყოფი ლტოლვილების რეალურ მხარდაჭერაზე მიმართული სისტემური პოლიტიკის ამუშავებისკენ.
ორ კვირაზე მეტია რუსეთის ფედერაციის აგრესიას, საერთაშორისო სამართლის და ჰუმანიტარული სამართლის უხეშ დარღვევებს უკრაინის მშვიდობიანი მოსახლეობა ეწირება, დაღუპულ ბავშვთა რაოდენობამ 50-ს გადააჭარბა, უკრაინის ზოგიერთი ქალაქი (მარიუპოლი, ხარკოვი, მელიტოპოლი და სხვა) ჰუმანიტარული კატასტროფის წინაშეა. წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის შეფასებით სიტუაცია მარიუპოლში არის “აპოკალიპტური,”  ადამიანები დარჩენილი არიან, წყლის, საკვების, გათბობის გარეშე. ლტოლვილთა რაოდენობამ ევროპაში გადააჭარბა ორ მილიონ ადამიანს და მათი ნაკადი არ წყდება პოლონეთის, უნგრეთის, სლოვაკეთის, რუმინეთის, მოლდოვის და სხვა მიმართულებებით. რუსეთის სასტიკი სამხედრო აგრესიისგან გაქცევას დღემდე ბევრი ქალი და ბავშვი ცდილობს. ევროკავშირის წევრი ქვეყნები უკრაინელ ლტოლვილებს, რომლებმაც ომის შემდეგ დატოვეს ქვეყანა, გამარტივებულ, ბიუროკრატიისგან თავისუფალ და მგრძნობიარე სოციალური მხარდაჭერის (დასაქმების, განათლების, სამედიცინო და ჰუმანიტარული დახმარების) პროგრამებს სთავაზობენ.
უკრაინიდან ლტოლვილების შემოსვლის ტენდენცია ჩანს საქართველოშიც. ჩვენი დაკვირვებით, ომის დაწყების შემდეგ საქართველოში თავშესაფრის მოძიებას ძირითადად ის უკრაინელები ცდილობენ, ვისაც საქართველოსთან ნათესაური, საოჯახო ან სხვა მყარი კავშირები აქვთ. ამ რეალობის მიუხედავად, აშკარაა, რომ საქართველოს ხელისუფლებას არ მიუღია პროაქტიური ნაბიჯები ლტოლვილების უკრაინიდან ორგანიზებული გამოყვანისა და შემდგომში უკვე საქართველოში მათი სათანადო და რეალური მხარდაჭერის მიზნით. უფრო მეტიც, საქართველოში რჩება ათასობით უკრაინელი ტურისტი, რომელმაც უკრაინაში 2022 წლის 24 თებერვალს დაწყებული ომის გამო დაბრუნება ვერ მოახერხა და ისინი ასევე გადაუდებელი სოციალური მხარდაჭერის წინაშე დგანან.
საქართველოში მყოფი უკრაინელი ლტოლვილების საერთო რაოდენობის შესახებ ოფიციალური ინფორმაცია ამ დრომდე არ არსებობს, რადგან სახელმწიფოს არ აქვს მათი აღრიცხვისა და სამართლებრივი მხარდაჭერის პროაქტიული სისტემა.  როგორც ჩანს იმის გამო, რომ უკრაინასთან საქართველოს თავისუფალი მიმოსვლის რეჟიმი აქვს და უკრაინის მოქალაქეებს საქართველოში უვიზოდ შემოსვლის და სრული 1 წლის ვადით უვიზოდ ყოფნის უფლება, საქართველოს მთავრობა არ ცდილობს ამ პირების დროულ აღრიცხვას და შესაბამისი სამართლებრივი სტატუსის მინიჭებას. დროებითი დაცვის ან ლტოლვილის სამართლებრივი სტატუსის მინიჭების პროცესის დაწყება კი მათთვის სოციალური და სხვა მხარდაჭერის მიღების წინაპირობაა და ამ კუთხით გამოვლენილი უმოქმედობა, მძიმედ აისახება ლტოლვილების სოციალურ მდგომარეობაზე.
საქართველოს ხელისუფლებამ პირველადი მხარდაჭერა გარკვეულწილად დააორგანიზა 24 თებერვლამდე საქართველოში მყოფ უკრაინელ (და სხვა ქვეყნების) ტურისტებთან მიმართებით, რომლებმაც ომის გამო სამშობლოში დაბრუნება ვეღარ შეძლეს. ამ ჯგუფისთვის ფუნქციონირებს სპეციალური ცხელი ხაზი და მათ სთავაზობენ საცხოვრებელ, სოციალურ და სხვა მხარდაჭერას. თუმცა  ჩვენთვის გასაკვირია, რომ ამ დრომდე ომის შემდგომ საქართველოში შემოსულ ლტოლვილებთან დაკავშირებით არ არსებობს არც ცხელი ხაზი და არც სპეციალური პროგრამები, რომელიც ამ მძიმე რეალობაში ომით დაზარალებულ ოჯახებსა და ადამიანებს მყისიერ და ადეკვატურ მხარდაჭერას გაუწევდა. უკრაინაში რუსეთის მიერ დაყებული ომის თემაზე საქართველოს მთავრობის მიერ გაკეთებული მკვეთრად პრობლემური და მიუღებელი განცხადებებისა და გადაწყვეტილებების ფონზე, საქართველოში მყოფი უკრაინელი ლტოლვილების მიმართ მხარდაჭერის სისტემური პოლიტიკის არარსებობა, კიდევ უფრო შემაშფოთებელი ხდება.
საქართველოში შემოსული უკრაინელი ლტოლვილების მდგომარეობაზე ჩვენი დაკვირვება აჩვენებს, რომ საქართველოს მთავრობას არ აქვს მათ საცხოვრებლის, ფსიქო-სოციალურ, სამედიცინო და სხვა საჭიროებებზე მიმართული პოლიტიკა და ომს გამოქცეული ლტოლვილების პირველად მხარდაჭერას ისევ თვითორგანიზებული სამოქალაქო ჯგუფები ცდილობენ. ცალკეული კომერციული ორგანიზაციები და კერძო პირები საკუთარ სივრცეებს უთმობენ ლტოლვილებს, თუმცა ცხადია, რომ ეს პროცესი დიდ ხანს ვერ შენარჩუნდება (განსაკუთრებით ტურისტული სეზონის დაწყების ფონზე) და არსებითია, რომ სწორედ სახელმწიფომ უზრუნველყოს ლტოლვილების დროული განსახლება და ადეკვატური საცხოვრებელი პირობების შექმნა. უკრაინელ ლტოლვილებთან გასაუბრების საფუძველზე შეგვიძლია ვთქვათ, რომ საქართველოში გადმოსული ოჯახების წინაშე განსაკუთრებით მწვავედ დგას ბავშვებისთვის სკოლამდელი და ზოგადი განათლების შესაძლებლობების შექმნის საკითხი. ომის განცდილი ტრავმის ფონზე არსებითია სახელმწიფოს ჰქონდეს ლტოლვილი ადამიანებისთვის ფსიქო-სამედიცინო რეაბილიტაციის და მხარდაჭერის პროგრამები.
მიგვაჩნია, რომ, საქართველო, რომელსაც საკუთარ თავზე აქვს განცდილი რუსული სამხედრო აგრესია და ომთან დაკავშირებული უმძიმესი დანაკარგები, უნდა იყოს პირველი იმ ქვეყნების რიგში, რომლებიც დღეს მეგობარ ქვეყანას სთავაზობენ რეალურ მხარდაჭერას, მათ შორის ლტოლვილების მიღების სახით. მნიშვნელოვანია რომ, ხელისუფლებამ მოაწესრიგოს ლტოლვილების მიღების პოლიტიკა და შექმნას მათთვის შესაბამისი საცხოვრებელი, განათლების, ჰუმანიტარული, ფსიქო-სამედიცინო და სოციალური მხარდაჭერის პირობები, იმ დრომდე სანამ ისინი შეძლებენ უსაფრთხოდ დაბრუნებას საკუთარ სახლებში.
ზემოთ აღნიშნულის გათვალისწინებით ხელმომწერი ორგანიზაციები მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას:
-    ღიად გამოხატოს ნება და მზაობა უკრაინიდან ლტოლვილების ორგანიზებული მიღებისთვის;
-    მიიღოს ქმედითი ზომები ლტოლვილების მისაღებად, მათ შორის გამოყოს ჰუმანიტარული თვითმფრინავი მათ უსაფრთხოდ ჩამოსაყვანად და შეიმუშავოს გამარტივებული პროცედურები მათთვის შესაბამისი სტატუსის მინიჭების მიზნით;
-    დაუყოვნებლივ შექმნას უკრაინელი ლტოლვილებითვის ადეკვატური საცხოვრებელი, სოციალური, ფსიქო-სამედიცინო, განათლების, დასაქმების და სხვა რელევანტური პროგრამები, რაც არსებითია მათი ღირსეული ცხოვრებისთვის საქართველოში, მანამ სანამ ისინი შეძლებენ უსაფრთხოდ დაბრუნებას სამშობლოში.

For more than two weeks, the military aggression of the Russian Federation, the gross violations of international and humanitarian law have taken the lives of the civilian population of Ukraine,
the number of children killed has exceeded 50, some Ukrainian cities (Mariupol, Kharkiv, Melitopol, etc.) are facing a
humanitarian crisis. The International Committee of the Red Cross delineates the state of affairs in Mariupol as "apocalyptic" - people are left without water, food, or heating.
The number of refugees in Europe has exceeded two million and the surge of refugees does not stop in Poland, Hungary, Slovakia, Romania, Moldova, and other destinations. Many women and children are still trying to escape Russia's brutal military aggression. EU member states offer simplified, bureaucracy-free, and responsive social assistance (employment, education, medical and humanitarian assistance) programs to Ukrainian refugees who have fled the country after the war.
The trend of Ukrainian refugees entering Georgia may also be discerned. According to our observations, after the start of the war, asylum seekers in Georgia are mainly those Ukrainians who have relatives, family, or other strong ties with Georgia. Despite this reality, it is clear that the Georgian authorities have not taken proactive steps to organize the evacuation of refugees from Ukraine and to provide them with proper and real support in Georgia. Moreover, thousands of Ukrainian tourists, who were unable to return to Ukraine due to the war that started on February 24, 2022, remain in Georgia, and they also face the need for urgent social support.
There is no official information on the total number of Ukrainian refugees in Georgia so far, as the state does not have a proactive system for their registration and provision of legal support. It appears that due to the fact that Georgia has a visa-free regime with Ukraine and Ukrainian citizens have the right to enter Georgia and stay for a full 1 year without a visa, the Georgian government is not trying to register these persons in time and grant them appropriate legal status. The initiation of the process of temporary protection or granting refugee legal status is a precondition for granting social and other support, and the inaction in this regard will have a severe impact on the social status of refugees.
The Georgian authorities have provided some initial support to Ukrainian (and other) tourists visiting Georgia before February 24, who have been unable to return to their homeland due to the war.
There is a special hotline for this group and they are offered residential, social, and other support. However, it is surprising to us that there is neither a hotline nor special programs for the refugees who entered Georgia after the war, which would provide immediate and adequate support to the families and people affected by the war in this difficult reality. The lack of a systematic policy of support for Ukrainian refugees in Georgia is becoming even more troubling amid the sharply problematic and unacceptable
statements and
decisions made by the Georgian Government on the issue of war in Ukraine started by Russia.
Our observation of the situation of Ukrainian refugees entering Georgia shows that the Georgian government fails to have a policy aimed at meeting their housing, psycho-social, medical, and other needs, and
self-organized civic groups are the ones trying to provide initial support to refugees fleeing war. Individual commercial organizations and private persons are devoting their space to refugees, although it is clear that this process will not last long (especially in light of the start of tourist season) and it is essential that the state ensures timely accommodation of refugees and the provision of adequate living conditions. Based on the interviews with Ukrainian refugees, we can say that the issue of creating pre-school and general education opportunities for children is especially acute for families who have moved to Georgia. In the light of the trauma of war, it is essential for the state to have psycho-medical rehabilitation and support programs for refugees.
We believe that Georgia, which has suffered Russian military aggression and heavy war-related losses, should be one of the first countries to offer real support to a friendly country today, including in the form of receiving refugees. It is critical that the government develops refugee reception policies and provides suitable housing, education, humanitarian, psycho-medical, and social assistance until they are able to safely return to their homeland.
Given the above, we, the signatory organizations, call on the Georgian authorities:
- Openly convey their will and readiness for the organized reception of refugees from Ukraine;
- Take effective refugee-receiving measures, such as allocating humanitarian planes to securely transport them and developing streamlined procedures for granting the refugees appropriate status.
- Promptly establish adequate housing, social, psycho-medical, education, employment, and other relevant programs for Ukrainian refugees, in order for them to live in dignity in Georgia until they can safely return to their homeland.