არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება
რუსეთის მიერ საერთაშორისო სამართლის უხეში დარღვევის, უკრაინაზე თავდასხმისა და მშვიდობიანი მოსახლეობის წინააღმდეგ სასიკვდილო იარაღის გამოყენების ფონზე, გავრცელდა საქართველოს პრემიერ-მინისტრის განცხადება, რომ არ აპირებს შეუერთდეს რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებულ ფინანსურ და ეკონომიკურ სანქციებს. ასევე, მმართველმა პარტიამ ჩაშალა პარლამენტის რიგგარეშე სხდომა უკრაინის საკითხზე.
ხელმომწერი ორგანიზაციები ცალსახად ვემიჯნებით და ვგმობთ პრემიერის აღნიშნულ განცხადებას, რადგან იგი არ გამოხატავს ქართველი ერის სულისკვეთებას, არ ემსახურება მის ინტერესებს და არ მართლდება ე.წ. არგაღიზიანების პოლიტიკით.
აღსანიშნავია, რომ პრემიერის განცხადება გავრცელდა 25 თებერვალს, როცა საქართველო ტკივილით იხსენებს, 101 წლის წინ, 1921 წელს საბჭოთა რუსეთის შემოჭრასა და პირველი რესპუბლიკის დაცემას, რასაც შედეგად დამოუკიდებლობის დაკარგვისა და ტერორის 70 წელი, ადამიანის უფლებების ფეხქვეშ გათელვა, სასტიკი რეპრესიები, საქართველოს ინტელექტუალური ელიტის განადგურება მოჰყვა.
საქართველოს მეგობრისა და სტრატეგიული მოკავშირის, უკრაინისთვის ამ რთულ დროს დასავლური ერთობისგან გამიჯვნა არის ქვეყნის უსაფრთხოებისთვის პირდაპირი დარტყმა და ისტორიულად შეფასდება როგორც უღირსი საქციელი. ამასთან, აღქმული იქნება ქვეყნის სტრატეგიული პარტნიორისა და მეგობრის ღალატად, რომელიც ახლა უთანასწორო ბრძოლაშია მტრის წინააღმდეგ.
პრემიერის განცხადება არ გამოხატავს საქართველოს საზოგადოების აზრს, რომელმაც 24 თებერვალს გამართული უკრაინელი ხალხის მხარდამჭერი მრავალრიცხოვანი აქციისას ნათლად გამოხატა ისტორიის რომელ მხარეს სურს ყოფნა.

STATEMENT OF GEORGIAN NON-GOVERNMENTAL ORGANIZATIONS
In the wake of Russia's gross violation of international law, its attack on Ukraine and its use of deadly weapons against civilians, the Georgian Prime Minister has announced that he does not intend for Georgia to join the financial and economic sanctions imposed on Russia. Also, the ruling party rejected an extraordinary session of parliament on the issue of Ukraine.
The signatory organizations unequivocally oppose and condemn the Prime Minister's statement, as it does not express the spirit of the Georgian nation, does not serve its interests and cannot be justified by the so-called Russia’s non-irritation policy.
It should be noted that the Prime Minister's statement was issued on February 25, when Georgia remembers with pain, 101 years ago, the invasion of Soviet Russia in 1921 and the fall of the First Georgian Republic, which resulted in 70 years of loss of independence and terror, human rights abuses, brutal repressions, destruction of Georgia's intellectual elite.
For Ukraine, Georgia's friend and strategic ally, the separation of Georgia from Western unity at this difficult time is a direct blow to the country's security and history will assess this as a dishonorable act. At the same time, it will be perceived as a betrayal of the country's strategic partner and friend that is now in an unequal battle against the enemy.
The Prime Minister's statement does not reflect the opinion of the Georgian society, which at the large-scale rallies in support of the people of Ukraine on February 24 clearly stated which side of history it wants to be.