FIDH - რუსეთის აგრესია გამოიწვევს კატასტროფას უკრაინისთვის, ევროპისთვის - ადამიანის უფლებებისთვის
პარიზი, 15 თებერვალი, 2022 წელი - მთელი მსოფლიო სუნთქვაშეკრულია რადგან პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს გადაწყვეტილი აქვს რუსეთის შეიარაღებული ძალები ხელმეორედ შეიჭრნენ უკრაინაში რის გამოც ევროპა უფრო მეტად უახლოვდება ომის საფრთხეს. ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაცია (FIDH) მოუწოდებს რუსეთის ფედერაციას უკან გაიყვანოს თავისი ჯარები რომლებიც საერთაშორისო სამართლის ნომრების დარღვევით იმყოფებიან უკრაინის საზღვრებთან. ასევე ფედერაცია მოუწოდებს უკრაინას სრულად აღიაროს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს იურისდიქცია მისი წესდების რატიფიკაციით და ასევე მოუწოდებს საერთაშორისო საზოგადოებას გაზარდოს ძალისხმევა მშვიდობის დარღვევის პრევენციისთვის.
რუსეთის მხრიდან რუსეთის სამხრეთ-დასავლეთ და ბელარუსიის სამხრეთ სასაზღვრო რეგიონებთან 130 000-ზე მეტი ჯარისკაცის, მოიერიშე ვერტმფრენების, საბრძოლო გემების, ტანკების, მძიმე არტილერიისა და საჰაერო თავდაცვის სისტემების განლაგება აძლიერებს შიშს უკრაინის წინააღმდეგ გარდაუვალი შეირაღებული თავდასხმის შესახებ.
საზღვრებთან საბრძოლოდ აღჭურვილი ძალების კონცენტრაცია: საერთაშორისო სამართლის დარღვევა
გაეროს ქარტიის მე-2(4) მუხლში ნათქვამია რომ „[გაეროს ყველა] წევრმა ქვეყანამ თავის საერთაშორისო ურთიერთობებში თავი უნდა შეიკავოს სხვა ქვეყნის ტერიტორიული ინტეგრაციის ან პოლიტიკური დამოუკიდებლობის წინააღმდეგ მუქარის ან ძალის გამოყენებისგან...“ როდესაც რუსეთს უკვე ანექსირებული და ოკუპირებული აქვს უკრაინის ყირიმის ნახევარკუნძული 2014 წლიდან და სამხედრო მხარდაჭერას უწევს ე.წ. დონეცკისა და ლუგანსკის თვითგამოცხადებულ ხალხთა რესპუბლიკებს უკრაინის წინააღმდეგ შეიარაღებულ კონფლიქტში, მათი მხრიდან საბრძოლოდ აღჭურვილი ძალების  ამჟამინდელი კონცენტრაცია პირდაპირ საფრთხეს უქმნის უკრაინის ტერიტორიულ მთლიანობას, რაც ეწინააღმდეგება საერთაშორისო სამართალს.
რუსეთმა სათანადოდ ვერ უპასუხა უკრაინის მოთხოვნას ეუთოს ვენის შეთანხმების თანახმად განემარტა არმიის მზარდი კონტიგენტის მიზეზი; აღნიშნულ შეთანხმებაზე ხელი აქვს მოწერილი რუსეთსაც, თუმცა მისი ამჟამინდელი ქმედება ხაზს უსვამს მისი მხრიდან პოლიტიკური ვალდებულებების შესრულების უგულვებელყოფას ძალის გამოყენების გარეშე დავების მოგვარებასთან დაკავშირებით.
თუ უკრაინის წინააღმდეგ შეიარაღებული თავდასხმის მუქარა განხორციელდება, აღნიშნული შესაძლოა დაკვალიფიცირდეს როგორც აგრესიის საერთაშორისო დანაშაული, რომელიც 2018 წლის ივლისიდან სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს იურისდიქციაში შედის. 2014 წლის შემდეგ უკრაინაში არსებული მდგომარეობა უკვე სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს იურისდიქციაში ექცევა, ვინაიდან უკრაინამ სასამართლოს წარუდგინა ორი სპეციალური დეკლარაცია რომის წესდების მე-12(3) მუხლიდან გამომდინარე, რითაც ხდება სასამართლოს იურისდიქციის აღიარება უკრაინის ტერიტორიაზე 2013 წლის 21 ნოემბრის შემდეგ ჩადენილ საერთაშორისო დანაშაულებთან დაკავშირებით, გარდა აგრესიის დანაშაულისა. სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორმა 2020 წლის დეკემბერში დაადგინა რომ არსებობს გონივრული საფუძველი გვჯეროდეს რომ 2013 წლის ნოემბრის შემდეგ უკრაინაში ჩადენილი იყო ომისა და კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულები.
იმის გარდა, რომ ფართომასშტაბიან ომს გამანადგურებელი შედეგები ექნება სამოქალაქო პირების სიცოცხლის ხელყოფის, სამხედრო მსხვერპლის, ქონების განადგურების და ასი ათასობით დევნილი ადამიანისა და მიგრანტის სახით, შეიარაღებული თავდასხმის მუქარებმა უკვე გამოუსწორებელი ზიანი მიაყენა უკრაინის ეკონომიკას და შექმნა დაძაბულობა რეგიონში, რასაც მოყვა საერთაშორისო დიპლომატიური მისიებისა და ეუთოს მონიტორების გასვლა ქვეყნიდან, ასევე საერთაშორისო საჰაერო მიმოსვლაზე შეზღუდვების დაწესება.
„სამოქალაქო საზოგადოება ვერ გაჩუმდება, როცა რუსეთი ისევ არღვევს საერთაშორისო სამართლით დაკისრებულ ვალდებულებებს,“ განაცხადა ტოლეკან ისმაილოვამ, ფედერაციის ვიცე-პრეზიდენტმა. „ამ მიზნით ვავრცელებთ ამ მოწოდებას, რათა მოვახდინოთ რუსეთის შეიარაღებული აგრესიისა და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის პრინციპების დარღვევის პრევენცია, რაც გარდაუვალია თუ დიპლომატიური მოლაპარაკებები უშედეგოდ დასრულდება.“
ფედერაციის წევრი ორგანიზაციები მოვუწოდებთ რუსეთს თავი შეიკავოს შეიარაღებული თავდასხმისგან და გამოიყვანოს თავისი შეიარაღებული ძალები საზღვრისპირა რეგიონებიდან; საერთაშორისო საზოგადოებას - მათ შორის გაეროს, ეუთოს, ევროკავშირს და სახელმწიფოთა მეთაურებს - მოვუწოდებთ გააძლიერონ ძალისხმევა კრიზისის ესკალაციის თავიდან ასაცილებლად, მათ შორის გამოიყენონ საპასუხო ზომები რუსეთის წინააღმდეგ მის მიერ საერთაშორისო სამართლის პრინციპების მიმდინარე დარღვევებთან დაკავშირებით და მოვუწოდებთ უკრაინას მოახდინოს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს წესდების რატიფიკაცია.

FIDH - Russian aggression would spell disaster for Ukraine, Europe - and human rights
Paris, 15 February 2022 — The world is holding its collective breath as President Vladimir Putin is poised to have Russia’s armed forces re-invade Ukraine, bringing Europe closer to the precipice of war. The International Federation for Human Rights (FIDH) calls on the Russian Federation to pull back its armed forces, which have been amassed close to Ukraine’s borders in violation of international law’s prohibition of the threat of armed force, Ukraine to fully recognize the jurisdiction of the International Criminal Court by ratifying its Statute, and for the international community to ramp up efforts to prevent a breach of peace.
Russia’s deployment of over 130,000 soldiers, attack helicopters, fighter ships, tanks, heavy artillery and air defence systems amassed in the border regions of southwestern Russia and southern Belarus has sparked fears of an imminent armed attack against Ukraine.
The concentration of combat-ready forces at the borders: a violation of international law
Article 2(4) of the UN Charter stipulates that “[a]ll Members shall refrain in their international relations from the threat or use of force against the territorial integrity or political independence of any state….” With Russia having already annexed and occupied Ukraine’s Crimean peninsula in 2014 and militarily supported the so-called Donetsk and Luhansk People’s Republics in an armed conflict against Ukraine, the current concentration of combat-ready armed forces directly threatens Ukraine’s territorial integrity, in violation of international law.
Russia’s failure to respond to Ukraine’s demands to explain the troop build-up pursuant to the Vienna Document of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE), which Russia signed, underscores its unwillingness to abide by its political commitments to mediate disputes without recourse to force.
An unprovoked armed attack against Ukraine, if executed, may also constitute an international crime of aggression, which falls within the jurisdiction of the International Criminal Court (ICC), as of July 2018. The situation in Ukraine is already under the scrutiny of the ICC since 2014, as Ukraine had lodged two ad hoc declarations under Article 12(3) of the Rome Statute, recognizing the jurisdiction of the Court for international crimes, other than aggression, committed on its territory since 21 November 2013. The ICC Prosecutor concluded in December 2020 that there is a reasonable basis to believe that war crimes and crimes against humanity were committed in Ukraine since November 2013.
While a full scale war would have devastating consequences in terms of civilian deaths, as well as military casualties, destruction of property, and hundreds of thousands of internally displaced persons and migrants, the threat of armed attack has already caused irreparable economic harm to Ukraine and anxiety throughout the region, leading to the departure of international diplomatic missions and OSCE monitors, and restrictions on air travel.
“Civil society cannot stand by in silence while Russia is once again flouting its international law obligations,” said Tolekan Ismailova, FIDH Vice - President. “this is why we are launching this call to prevent armed aggression by Russia, and the inevitable explosion in violations of international human rights law and international humanitarian law that it would cause if diplomatic efforts are abandoned.”
FIDH member organisations call on Russia to refrain from an armed attack and withdraw its armed forces from the border regions; for the international community—including the UN, OSCE, EU, and national authorities—to ramp up efforts to prevent escalation of the crisis, including through countermeasures against Russia for its ongoing breach of international law, and for Ukraine to ratify the statute of the International Criminal Court.