დასავლელ პარტნიორებზე მმართველი პარტიის თავდასხმები შემაშფოთებელი ტენდენციის სახეს იღებს
ხელმომწერი ორგანიზაციები ვეხმიანებით მმართველი პარტია “ქართული ოცნების” თავმჯდომარის განცხადებას, რომელიც ცალსახად ემსახურება საქართველოს დასავლელი პარტნიორებისა და მეგობრების დისკრედიტაციას.
ეს არ არის პირველი შემთხვევა,  როდესაც მმართველი პარტიის ლიდერები საჯაროდ და დაუფარავად ესხმიან თავს უცხოელ პარტნიორებს, როცა ისინი კრიტიკულად აფასებენ ქვეყანაში მიმდინარე მოვლენებს. ეს კრიტიკა ხშირად ეხება სასამართლო სისტემაში შექმნილ მდგომარეობას, პოლიტიკურად მოტივირებულ გამოძიებებს, საარჩევნო დარღვევებს თუ სხვა საკითხებს, რომლებიც მათი, როგორც ქვეყნის გულშემატკივრების, სამართლიან გულისწყრომას იწვევს. მათი გულწრფელი სურვილია საქართველოს მოქალაქეებისთვის ისეთი გარემოს შექმნა, სადაც მათ ღირსეული ცხოვრებისა და განვითარების შესაძლებლობა ექნებათ, ისარგებლებენ დამოუკიდებელი სასამართლოს უფლებით, პოზიციის თავისუფლად გამოხატვის შესაძლებლობით, მაღალი ხარისხით ჩატარებულ არჩევნებში ამომრჩეველთა ხმა იქნება დაცული, იარსებებს მკვეთრი ზღვარი მმართველ პარტიასა და მთავრობას შორის და ყველა ინსტიტუტი იმუშავებს გამართულად, მოქალაქეთა საკეთილდღეოდ. სწორედ ასეთ საქართველოს უჭერს მხარს დასავლეთი. ზუსტად ამიტომ, მათ არაერთხელ დააფიქსირეს პოზიცია, რომ ისინი არა რომელიმე კონკრეტულ პარტიას თუ პოლიტიკურ ჯგუფს, არამედ ქართველ ხალხს გულშემატკივრობენ.
ნაცვლად იმისა, რომ ობიექტური კრიტიკა გაიზიაროს და სხვადასხვა მიმართულებით სიტუაციის გაუმჯობესებისკენ გადადგას კონკრეტული ნაბიჯები, ხელისუფლება ბოლო დროს, სულ უფრო კამპანიურ ფორმას აძლევს ჩვენს დასავლელ მეგობრებზე თავდასხმებს. ცალკეული ჯგუფები და ლიდერები არც შეურაცხმყოფელ ტონს ერიდებიან და ხშირად, ადანაშაულებენ  ქვეყნის შიდა საქმეებში ჩარევაში მათ, ვის პოლიტიკურ და ფინანსურ მხარდაჭერაზეც საქართველოს სახელმწიფოს გამართული ფუნქციონირება მნიშვნელოვანწილად არის დამოკიდებული. ასეთი რიტორიკით, ქვეყანას, რომლის მოსახლეობის უმრავლესობა განვითარების დასავლურ ვექტორს უჭერს მხარს, სულ უფრო მეტი ზიანი ადგება. ამას ემატება საქართველოს მოქალაქეებისთვის მნიშვნელოვან რეფორმებსა და  დასავლეთის ფინანსურ დახმარებებზე საჯაროდ უარის თქმა. საგანგებო აღნიშვნის ღირსია, საქართველოში ბოლო დროინდელი პოლიტიკური კრიზისების დარეგულირებაში ჩვენი ევროპელი და ამერიკელი პარტნიორების მხრიდან გაწეული უდიდესი ძალისხმევით მიღწეული შედეგები, რომლებიც საბოლოოდ უგულვებელყოფილი იქნა ხელისუფლების მხრიდან.
ყველა ზემოთაღნიშნული ფაქტი ჩვენს უკიდურეს შეშფოთებას იწვევს. აშკარაა, რომ უკვე ტენდენციის ფორმას იღებს ხელისუფლების დაპირისპისპირება დასავლელ პარტნიორებთან. როგორც ჩანს, მმართველი პარტია არ აპირებს ქვეყანაში დემოკრატიული პროცესების წარმართვას და ამისთვის მზადაა დასავლეთის სახელმწიფოებთან და პოლიტიკოსებთან ურთიერთობაც გაიფუჭოს, ქვეყანას კი ევროატლანტიკური ინტეგრაციის გზაზე სერიოზული პრობლემები შეუქმნას.
Საქართველოს მოსახლეობის ურყევი ნება იყო და არის ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ჩვენი ქვეყნის ინტეგრაცია. ვფიქრობთ, საქართველოს ხელისუფლება მსგავსი ქმედებებით  და განცხადებებით სულ უფრო გვაშორებს ჩვენს ისტორიულ არჩევანს.

The ruling party’s attacks on Western partners assumes the form of an alarming trend
We, the signatory organizations, hereby respond to the statement made by the Chairman of Georgian Dream, the ruling party, that invariably serves to discredit Georgia’s Western partners and friends.
This is not the first time the ruling party leaders have publicly and openly attacked Georgia’s foreign partners, as they criticize the developments in the country. The criticism often applies to situations in the judicial system, politically motivated investigations, electoral violations, and other issues that elicit rightful resentment among them as the ones being concerned about the country. Their genuine desire is to help create for Georgian citizens an environment affording them the opportunity for dignified life and development, the right to be heard by an independent tribunal, the opportunity to freely express their opinions, an environment where the votes of citizens given in highly organized elections are protected, there is a clear line between the ruling party and the government, and all the institutions function properly to the benefit of people. This is precisely the kind of Georgia that the West stands for. And this is exactly why they have reiterated their position that they root for the Georgian people, not any particular party or political group.
Instead of accepting objective criticism and making any concrete steps towards improving the situation on a variety of avenues, the government has recently engaged in an increasing campaign to attack our Western friends. Certain groups and leaders have no qualms about using a derogatory tone, often accusing those on whose political and financial support the smooth functioning of the Georgian State largely depends on interfering with the domestic affairs of the country. Such rhetoric is increasingly damaging to the country where a majority of the population favors a Western direction of development. This is coupled with a public refusal to implement reforms important for Georgian citizens or accept financial assistance from the West. The results achieved with the painstaking efforts of our European and American partners towards settling the recent political crises in Georgia that were ultimately ignored by the government are especially worth mentioning.
All the above facts leave us extremely concerned. It is obvious that the government’s standoff with the Western partners is already assuming the form of a trend. The ruling party does not seem to be willing to encourage democratic processes in the country and would rather risk the souring of relations with Western states and politicians and create serious barriers on Georgia’s road to Euro-Atlantic integration.
The integration of our country with European and Euro-Atlantic structures has been and continues to be an unwavering will of the Georgian people. We think with such acts and statements the Georgian government is distancing us evermore from our historical choice.