სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ მასშტაბური უკანონო ფარული მოსმენისა და თვალთვალის ფაქტების სამართლებრივი შეფასება, 2021
28.10.2021
ზოგადი მიმოხილვა
2021 წლის 13 სექტემბერს, სავარაუდოდ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურიდან საიდუმლო ფაილები გავრცელდა. ინტერნეტში გავრცელებული ფაილების თანახმად, ირკვევა, რომ ქვეყანაში უსმენენ და უთვალთვალებენ მედიასაშუალებების, სამოქალაქო საზოგადოებრივი ორგანიზაციების , ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლებს, საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდის წევრებს, პატრიარქის მოსაყდრეს, მღვდელმთავრებს, პატრიარქის თანაშემწეებს, ეპისკოპოსებს, მონაზვნებს და მათთან დაკავშირებულ პირებს, რელიგიურ გაერთიანებებს - როგორც საპატრიარქოს, ასევე არადომინანტურ რელიგიურ ჯგუფებს. აკონტროლებენ მათ გადაადგილებას, საბანკო გადარიცხვებს და პირად ცხოვრებას.
იხილეთ სრული ვერისია: სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ მასშტაბური უკანონო ფარული მოსმენისა და თვალთვალის ფაქტების სამართლებრივი შეფასება, 2021
ანალიტიკური დოკუმენტი მომზადდა აშშ-ის ფონდ „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისათვის“ (NED) ფინანსური მხარდაჭერით. დოკუმენტში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ადამიანის უფლებათა ცენტრს და შესაძლოა, არ გამოხატავდეს დონორის პოზიციას. შესაბამისად, NED არ არის პასუხისმგებელი ტექსტის შინაარსზე.

SOME FACTS OF LARGE-SCALE ILLEGAL COVERT EAVESDROPPING AND SURVEILLANCE BY THE STATE SECURITY SERVICE: LEGAL ASSESSMENTS, 2021
28.10.2021
GENERAL OVERVIEW
On September 13, 2021, the secret files were leaked allegedly from the State Security Service. According to the files spread on the Internet, it turns out that media outlets, civil society organizations , representatives of opposition parties, members of the Synod of the Georgian Orthodox Church, the patriarchal locum tenens, priests, patriarch's assistants, bishops, nuns, monks and their associates, religious associations - both that of the patriarchate and non-dominant religious groups are being wiretapped and surveilled in the country. The authorities control movements, bank transfers, and the personal life of the above individuals.
See full version in PDF: SOME FACTS OF LARGE-SCALE ILLEGAL COVERT EAVESDROPPING AND SURVEILLANCE BY THE STATE SECURITY SERVICE: LEGAL ASSESSMENTS, 2021
The Analytical Document was prepared with the financial support of the National Endowment for Democracy (NED). Opinions expressed in the Analytical Document are of HRC and do not necessarily represent those of the donor. Therefore, NED is not responsible for the content of the text laid here.