ადამიანის უფლებათა ცენტრის მოთხოვნით, სასამართლომ მერობის კანდიდატი და საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე 2000-2000 ლარით დააჯარიმა
28.09.2021
თეთრიწყაროს რაიონულმა სასამართლომ დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის საჩივარი, სამართალომ სამართალდამრღვევად ცნო  თეთრიწყაროს N26 საარჩევნო ოლქის N23 საარჩევნო უბნის თავმჯდომარე და თეთრიწყაროს მერობის კანდიდატი პარტია ქართული ოცნებიდან, რის შედეგადაც ისინი 2000-2000 ლარით დააჯარიმა. სასამართლომ ასევე, სამართალდამრღვევად ცნო ამავე საუბნო საარჩევნო კომისიის 5 წევრი და მათ მიმართ  ადმინისტრაციულ სახდელად გაფრთხილება გამოიყენა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის საჩივარი ეხებოდა თეთრიწყაროს N26 საარჩევნო ოლქში, თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის მერობის კანდიდატის(„ქართული ოცნებიდან“) გიორგი წიკლაურის და ამავე საარჩევნო ოლქის N23 საარჩევნო უბნის თავჯდომარისა და საარჩევნო უბნის კომისიის წევრების მიერ წინასაარჩევნო აგიტაციის წესების დარღვევას.
კერძოდ, ამა წლის 1 სექტემბერს, თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის სოფელ ქოსალარში მერობის კანდიდატმა გიორგი წიკლაურმა, სოფელ ქოსალარის სკოლის დირექტორთან და ამავე სკოლის მასწავლებლებლებთან ერთად, რომლებიც ასევე არიან საუბნო საარჩევნო კომისიის თავჯდომარე და საუბნო კომისიის წევრები, განახორციელა სოფელ ქოსალარის ამომრჩეველთან წინასაარჩევნო აგიტაცია, რაც აკრძალულ ქმედებას წარმოადგენს საარჩევნო კოდექსის 45-ე  48-ე მუხლების შესაბამისად.
ფაქტის მტკიცებულება, წინასაარჩევნო მონიტორინგის ფარგლებში, მოპოვებულ იქნა გიორგი წიკლაურის ოფიციალური ფეისბუკ გვერდიდან, სადაც კანდიდატმა თავის გვერდზე თვითონვე გააზიარა წინასაარჩევნო აგიტაციის  შეხვედრის ამსახველი ფოტომასალა, აღნიშნულ ფოტომასალაზე ასახული იყო,  მერობის კანდიდატი, პარტია „ქართული ოცნების“ დეპუტატი გოდეძი ჩანქსელიანი და N 23 საუბნო საარჩევნო კომისიის თავჯდომარე და წევრები.
წინასაარჩევნო მონიტორინგის ფარგლებში „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ გრძელვადიანმა დამკვირვებელმა, აღნიშნული ფაქტი გაასაჩივრა N 26 საოლქო საარჩევნო კომისიაში და მოითხოვა მერობის კანდიდატის და N 23 საუბნო საარჩევნო კომისიის თავჯდომარის და კომისიის წევრების სამართალდამრღვევებად ცნობა. დამკვირვებლის მოთხოვნა N 26-ე საოლქო კომისიის თავჯდომარემ არ დააკმაყოფილა, რადგან კომისიის თავჯდომარემ და წევრებმა განხილვისას წარმოადგინეს ახსნა-განმარტებები, რის მიხევითაც მათ განაცხადეს, რომ სოფელში იმყოფებოდნენ გასვენებაში, საიდანაც შემთხვევით მოხვდნენ ადამიანების შეკრებაზე და როცა აღმოაჩინეს, რომ თურმე წინასაარჩევნო შეკრებაზე ყოფილან,(მათივე განმარტებით მას შემდეგ რაც გაიგეს რომ წინასაარჩევნო აგიტაცია მიმდინარეობდა) შეკრება  მალევე დატოვეს. აღნიშნული განმატრებები არ მოდიოდა შესაბამისობაში იმ ფოტომასალასთან რაც მტკიცებულების სახით დაერთო საჩივარს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის გრძელვადიანმა დამკვირვებელმა საოლქო საარჩევნო კომისიის გადაწყვეტილება თეთრიწყაროს რაიონულ სასამართლოში გაასაჩივრა იგივე მოთხოვნით. თეთრიწყაროს რაინულმა სასამართლომ კი საჩივარი, 2021 წლის 27 სექტემბერს განიხილა და დააკმაყოფილა. საბოლოოდ სამართალდამრღვევთა მიმართ  სასამართლომ გამოსცა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ორი ოქმი, რის შესაბამისადაც, თეთრიწყაროს მერობის კანდიდატი გიორგი წიკლაური სასამართლომ სამართალდამრღვევად ცნო და დააჯარიმა 2000 ლარით, ასევე სასამართლომ სამართალდამრღვევად ცნო N23-ე საუბნო საარჩევნო კომისიის თავჯდომარე  ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ოქმის შესაბამისად დააჯარიმა 2000 ლარით. ხოლო კომისიის წევრების მიმართ სასამართლომ გამოიყენა ადმინისტრაციული სახდელი- გაფრთხილება.

Following the Application of HRC, the Court fined  the Mayoral Candidate and the Chairperson of the Election Commission with GEL 2,000 Each
28.09.2021
Tetritskaro District Court granted the complaint of HRC and held the chairperson of the polling station N23 of Tetritskaro election district N26 and Tetritskaro mayoral candidate from the Georgian Dream party as offenders fining them with  GEL 2,000 each. The court also found 5 members of the same precinct election commission as offenders and issued a reprimand as an administrative sanction against them.
The complaint of HRC concerned the violation of pre-election campaigning rules in Tetritskaro election district N26 by Tetritskaro mayoral candidate (from Georgian Dream) Giorgi Tsiklauri and the chairperson of polling station N23 of the same election district, as well as by the members of the same election commission of the polling station.
In particular, on September 1 of the current year, in village Kosalari of Tetritskaro Municipality, Giorgi Tsiklauri, the mayoral candidate together with the principal of the public school of village Kosalari and the teachers of the same school, who at the same time are the chairperson of the precinct election commission and members of the same precinct election commission respectively,  met with the voters of village Kosalari for the purpose of pre-election campaigning, which constitutes a forbidden action under Articles 45 and 48 of the Election Code.
Evidence of this fact, within the pre-election monitoring,  was obtained by HRC from the official Facebook page of Giorgi Tsiklauri where the photos depicting the meeting of the pre-election campaign were shared. The photographic material portrayed the mayoral candidate, further, Goderdzi Chankseliani, an MP  from the Georgian Dream party, and the chairperson and members of the precinct election commission N23.
Within the pre-election monitoring, the long-term observer of HRC appealed the fact to district election commission N26 and claimed that the mayoral candidate, and the chairperson of precinct election commission N23, and the members of the election commission must be held as offenders. The chairperson of district election commission N26 rejected the complaint of the observer, as the chairperson of the precinct election commission and the members of the same commission submitted the statements p in the process of hearing the complaint reading that they were in the village at a funeral from where they accidentally found their way to a meeting and discovered, to their surprise, that they were at the pre-election campaign meeting.  According to the statements, they also unexpectedly realized that the electioneering campaign took place at the meeting, which is why they left the meeting soon. Such statements failed to comply with the photographic material which was attached to the complaint as evidence.
The long-term observer of HRC appealed the decision of the district election commission to Tetritskaro District Court with the same claims. Tetritskaro District Court heard the appeal on September 27, 2021, and granted the complaint. Consequently,  the court issued two reports of administrative offense against the offenders, according to which Tetritskaro mayoral candidate Giorgi Tsiklauri was held as an offender and was fined him with GEL 2,000. Further, the court held the chairperson of precinct election commission N23 as an offender and fined him with GEL 2,000 under the report of administrative offense. While, against the members of the commission,  the court issued a reprimand as an administrative sanction.