ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვა ხანდაზმულთა მიმართ ოჯახში ძალადობის შემთხვევების პრევენციისათვის
13.08.2021
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ახორციელებს პროექტს  „პანდემიის შედეგების შემსუბუქება მარტოხელა ხანდაზმულებისთვის შიდა ქართლში“ (გორის, ქარელის, ხაშურის და  კასპის მუნიციპალიტეტები). მოხალისეების მიერ პირდაპირი ვიზიტის ფარგლებში გამოკითხულია 300-მდე მარტოდ მცხოვრები ხანდაზმული.
პროექტის ფარგლებში განხორციელებული ინტერვიუების საფუძველზე გამოიკვეთა ხანდაზმულთა მიმართ ძალადობის პრობლემა. სავარაუდო ძალადობის მსხვერპლები, ძირითადად, არ მიმართავენ სამართალდამცავ ორგანოებს, რადგან:
• ხანდაზმულებს არ სურთ ითანამშრომლონ სამართალდამცავ ორგანოებთან, რათა არ მოხდეს მათი ოჯახის წევრების, ნათესავების დაპატიმრება, რომლებიც ხშირად მათ მეურვეობენ.
• ხანდაზმულებს არ სურთ საცხოვრებელი ადგილის დატოვება და საცხოვრებლის შეცვლა (თავშესაფარში გაყვანა), რაც მეტად მნიშვნელოვანია, რადგან ისინი ძნელად ახერხებენ ახალ სოციუმთან ადაპტირებას, რამაც შეიძლება ფსიქოლოგიური პრობლემები გამოიწვიოს.
გასათვალისწინებელია ის გარემოება, რა სურს თავად მსხვერპლს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს შემაკავებელი / დამცავი ორდერის გამოცემის გარდა, ძალადობის პრევენციისთვის ერთ-ერთ ვარიანტად ესახება მოძალადესთან ქცევის კორექციაზე გარკვეული მუშაობა, მაგალითად - სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლების გასაუბრება მოძალადესთან და ოჯახის მონიტორინგი, არა საგამოძიებო მოქმედებებისა და სისხლისამართლებრივი დევნის დაწყების მიზნით, არამედ მოძალადის ქცევის შეცვლისთვის კონსტრუქციულად და სპეციალურად შემუშავებული პროტოკოლით, რაც დამუშავებული იქნება მოძალადესთან მუშაობის ეფექტურობის გათვალისწინებით.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისში უკვე აქვს დანერგილი მართლწესრიგის ოფიცრის ინსტიტუტი. მართლწესრიგის ოფიცრების საქმიანობა მოიცავს იმ ოჯახების მოკვლევას, სადაც სავარაუდო ძალადობის შემთხვევებია. ამ ეტაპზე სასურველია, მსგავსი ინსტიტუტი ამოქმედდეს საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე, რაც სახელმწიფოს საშუალებას მისცემს, მოიკვლიოს ძალადობის მაღალი რისკის მქონე ოჯახები და აქტიურად განახორციელოს მათი მონიტორინგი, რაც შეამცირებს ძალადობის რისკს და ამავე დროს - სისხლისამართლებრივ პასუხისმგებლობებს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს ხელისუფლებას:
• აამოქმედოს „ქალთა მიმართ ძალადობის ან/და ოჯახში ძალადობის აღკვეთის, ძალადობის მსხვერპლთა  დაცვისა და დახმარების შესახებ“ კანონის მე-6 მუხლის მესამე პუნქტის „ზ“ ქვეპუნქტი სრულად, რაც გულისხმობს მოძალადისათვის  დამოკიდებულებებისა და ქცევის კორექციისკენ მიმართულ ღონისძიებებს.
• მართლწესრიგის ოფიცრის ინსტიტუტი განავრცოს საქართველოს ყველა რეგიონზე, დანაშაულის პრევენციის მიზნით, შეისწავლოს ძალადობის მაღალი რისკის შემცველი ოჯახების მდგომარეობა და გასწიოს შესაბამისი მონიტორინგი.

Appeal of Human Rights Center for the Prevention of Domestic Violence against Senior Citizens
Human Rights Center (HRC) is implementing the Supporting Elderly during the Covid-19 Pandemic in Shida Kartli Region” (Gori, Kareli, Khashuri and Kaspi municipalities). The volunteers involved in the project have interviewed face to face about 300 senior citizens living alone.
The problem of violence towards the elderly has been identified following the interviews. The victims of the alleged violence usually do not apply to law enforcement agencies because:
the elderly are reluctant to cooperate with the police to avoid  their family members and relatives who are often their guardians to be arrested.
The elderly do not wish to leave their place of residence and change their abode (and move to a shelter), which is very important because they can hardly adapt to a new social environment which might lead to psychological problems.
We should take into account what the victim actually wishes.
Beyond the issuance of a restraining / protective order, HRC perceives a certain work on the correction of behavior to be carried out with perpetrators as one of the options for preventing the violence. Such work could include some interviews by law enforcement officials with the alleged perpetrators  and some practice of monitoring the household situation not with a purpose of launching investigative actions and a criminal prosecution but to interview them through a protocol specially developed for correcting the behavior of  perpetrators, and the protocol must be further elaborated following the efficiency of the work conducted with the perpetrator.
The Ministry of Interior has already introduced an institution of Community Officers. The activities of the community officers include inquiries with the households where there are alleged facts of domestic violence. At this stage, it would be appropriate that such a mechanism is operating throughout Georgia, allowing the State to make inquiries with the households of high risk of violence and to actively monitor the families which would reduce the risk of violence and at the same time the instances of criminal liabilities.
Therefore, HRC calls on the authorities:
• To enact in full Article 6(3)(g) of the Law of Georgia on the Elimination of Violence against Women and/or Domestic Violence, and the Protection and Support of Victims of such Violence, which provides for the measures aimed at the  correction of attitudes and behaviors of the perpetrators.
• To expand the institute of community officers to all the regions of Georgia, and in order to prevent crimes, to study the situation of families at high risk of violence and to carry out appropriate monitoring.