სამოქალაქო ორგანიზაციები: ხელისუფლება  სუს-ს  ტოტალური კონტროლის მექანიზმად იყენებს
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის საქმიანობის შესახებ, მთავარი არხის ეთერში გასული მასალა კიდევ ერთხელ მიუთითებს ქვეყანაში არსებულ მასობრივი კონტროლის და ადამიანის უფლებების შელახვის უმძიმეს პრაქტიკაზე.
გუშინ, მთავარი არხის ეთერში გავიდა მასალა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის 2020 წლის საქმიანობის შესახებ, რომელმაც განამტკიცა საზოგადოებაში უკვე არსებული ეჭვები ქვეყანაში ადამიანის კერძო სფეროში უკანონოდ ჩარევის მძიმე პრაქტიკის არსებობის თაობაზე, კერძოდ, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ სავარაუდო უკანონოდ განხორციელებული ფარული თვალთვალისა და მიყურადების ფაქტების შესახებ.
მასალაში ნახსენები სამოქალაქო ორგანიზაციების წარმომადგენლები (გიორგი ონიანი, გურამ იმნაძე და გიორგი მშვენიერაძე) ადასტურებენ გადაცემაში განხილული ერთ-ერთი კომუნიკაციის ნამდვილობას, რომელიც შეეხებოდა სოციალური სამართიანობის ცენტრის ერთ-ერთი დირექტორის, თამთა მიქელაძის დაბარებას უსაფრთხოების სამსახურში. ეთერში გასული სხვა ინფორმაციის ნამდვილობას ასევე ადასტურებს რადიო თავისუფლების გამომძიებელი ჟურნალისტი, გიორგი მგელაძეც.
გუშინ მედიაში გასული ინფორმაცია კიდევ ერთხელ მეტყველებს იმაზე, რომ სუს-ის კონტროლის და მეთვალყურეობისგან ქვეყანაში არც ერთი ჯგუფი, პირთა წრე, ინდივიდი არ არის დაცული. მათ შორის არასამთავრობო ორგანიზაციების, მედიის, პოლიტიკური ჯგუფის წარმომადგენელები.
ფრაგმენტული რეფორმების, ფიქტიური სასამართლო და სუსტი საპარლამენტო ანგარიშვალდებულების ფონზე, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური, თავისი ჭარბი უფლებამოსილებით და მძლავრი ბერკეტებით, მასობრივი კონტროლის მექანიზმად ჩამოყალიბდა ქვეყნაში. შემაშფოთებელია ისიც, რომ პარლამენტი განაგრძობს სუს-ის ოპერატიულ ტექნიკური შესაძლებლობების გაძლიერებას და ამაზე მიუთითებს ინფორმაციული უსაფრთხოების კანონში განხორციწელებული ცვლილებები.
არაერთი მცდელობის, ფართომასშტაბიანი კამპანიების მიუხედავად, სახელმწიფომ, დღემდე ვერ აიღო პასუხისმგელობა სამსახურის და მის ფარგლებში არსებული კონტროლის ინსტრუმენტების ფუნდამენტურ რეფორმაზე, მოსმენა-მეთვალყურების მექანიზმების გადახედვაზე, ამ პროცესის დემოკრატიულ რეჟიმში მოქცევაზე. ამ რეფორმის ჩაგდებით, სახელმწიფომ ლეგიტიმაცია მისცა უწყების ფარგლებში, ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების შელახვის ხარჯზე, მასობრივი მოსმენების და კონტროლის ფუნქციას.
ოკუპაციის, შიდა და საგარეო საფრთხეების სიჭარბის მიუხედავად, ჩნდება განცდა, რომ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ძირითადი რესურსი სახელმწიფოსათვის პოლიტიკურად საინტერესო კონკრეტული ჯგუფების კონტროლზე იხარჯება და არ ხდება სამსახურის რესურსების მობილიზება ქვეყნის სუვერენიტეტისთვის მნიშვნელოვანი საფრთხეების იდენტიფიცირების, მათზე რეაგირების მიზნით.
მყიფე დემოკრატიის, მძიმე პოლიტიკური კრიზისების ფონზე, სახელმწიფო უსაფრთოხების სამსახური ჩამოყალიბდა ქვეყანაში მკაცრად პოლიტიზირებულ, გავლენიანი პოლიტიკური ფიგურების ინტერესების სადარაჯოზე მყოფ უწყებად, რომელიც კონკრეტული ჯგუფის პოლიტიკური ძალაუფლების შენარჩუნებას, თვალთვალით, დაშინების და შანტაჟის ინსტრუმენტით ცდილობს. ქვეყანაში სუსტია სამსახურის უკანონო საქმიანობაზე რეაგირების მექანიზმები. მოქალაქეების შესაძლო უკანონო კონტროლის და მეთვალყურეობის საქმეების გამოუძიებლობასთან ერთად, ქვეყანაში არ არსებობს სამსახურის საქმიანობის ეფექტიანი ზედამხედველობის ინსტრუმენტები. ფიქციურია სასამართლო კონტროლის მექანიზმები, ხოლო საპარლამენტო ზედამხედველობის ინსტრუმენტები იშვიათ შემთხვევაში იწვევს პოლიტიკურ თუ სამართლებრივ პასუხისმგებლობებს. რაც კიდევ უფრო მეტ შესაძლებლობას აძლევს უწყებას, დაუსჯელად, ყოველავარი ანგარიშვალდებულების გარეშე აკონტროლოს ნებისმიერი ადამიანის ცხოვრების ნებისმიერი სფერო.
ხელმომწერი ორგანიზაციები მოუწოდებენ:
საქართველოს პროკურატურას:
• დაუყოვნებლივ დაიწყოს საგამოძიებო მოქმედებები გავრცელებულ ფარულ მიყურადებებთან დაკავშირებული ყველა პოტენციური დამნაშავის გამოსავლენად;
საქართველოს პარლამენტს:
• აიღოს პასუხისმგებლობა უწყების კონტროლზე და დაიწყოს უსაფრთხოების სექტორის ფუნდამენტურ რეფორმაზე მსჯელობა; ეს უკანასკნელი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, იმ ფონზე, როცა  მოცემულ ვითარებაში და არსებულ პოლიტიკურ კონტექსტში, საზოგადოებას არ აქვს ნდობა, რომ სახელმწიფო სათანადოდ და ობიექტურად გამოიძიებს სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების ყველა შესაძლო ფაქტს;
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს:
• დროულად განიხილოს სოციალური სამართლიანობის ცენტრის მიერ 2015 წელს წარდგენილი კონსტიტუციური სარჩელი მოსამართლის ნებართვის გარეშე ელექტრონული თვალთვალის განხორციელებისა და ფარული ფოტო/ვიდეო/აუდო გადაღების კონსტიტუციურობასთან დაკავშირებით. ასევე, 2017 წელს, 326 მოსარჩელის მიერ შეტანილი სარჩელი, რომელიც ითხოვს ფარული მიყურადების არსებული ინფრასტრუქტურისა და სისტემის კონსტიტუციურ ფარგლებში მოქცევას.

Civil Society Organizations: The government uses the SSS as a total control mechanism
The material on the activities of the State Security Service, aired on the channel Mtavari, once again indicates the gravest practice of mass control and human rights violations in the country.
Yesterday, the channel Mtavari aired material on the activities of the State Security Service in 2020, which strengthened public suspicions about the existence of severe practices of illegal interference in the private sector in the country, in particular, the alleged covert surveillance and eavesdropping by the State Security Service.
Representatives of civil society organizations mentioned in the material (Giorgi Oniani, Guram Imnadze and Giorgi Mshvenieradze) confirm the authenticity of one of the communications discussed in the program, which referred to the summoning of one of the directors of the Social Justice Centre, Tamta Mikeladze, to the Security Service. Giorgi Mgeladze, an investigative journalist of Radio Freedom, also confirms the authenticity of other information aired.
The information released in the media yesterday once again shows that no group, circle of persons, individual is protected from the control and supervision of SSS in the country. Among these groups are the representatives of non-governmental organizations, media, political groups.
Amid fragmented reforms, fictitious trials, and weak parliamentary accountability, the State Security Service, with its excess powers and powerful leverage, has emerged as a mass control mechanism in the country. It is also worrying that the Parliament continues to strengthen the operational and technical capacity of the SSS, as evidenced by the changes in the Information Security Act.
Despite numerous attempts, large-scale campaigns, the state has so far failed to take responsibility for its failure to pursue the fundamental reform of the Service and its control instruments, the reassessment of the monitoring and oversight mechanisms, and the democratization of this process. By failing this reform, the state has given legitimacy to the function of mass surveillance and control within the agency, at the expense of the violation of fundamental human rights.
Despite the abundance of internal and external threats, occupation, there is a feeling that the main resources of the State Security Service are spent on the control of specific groups of political interest to the state and the Service resources are not mobilized to identify threats to the country's sovereignty in order to have a proper response.
Against the backdrop of fragile democracy, severe political crises, the State Security Service has established itself as a watchdog over the interests of highly politicized, influential political figures in the country, seeking to maintain political power through a tool of surveillance, intimidation and blackmail. Mechanisms for responding to the illegal activities of the Service are weak in the country. Despite the lack of investigations into possible cases of illegal control and surveillance of citizens, there are no tools in the country to effectively monitor the activities of the Service. Judicial control mechanisms are fictitious, and parliamentary oversight tools rarely lead to political or legal responsibilities. This gives the agency even more opportunity to control any area of ​​any human life with impunity, without the utmost accountability.
The signatory organizations call on:
The Prosecutor's Office of Georgia:
• To immediately launch an investigation to identify all potential culprits related to the widespread covert surveillance;
• The Parliament of Georgia:
• To take responsibility for overseeing the agency and start discussing fundamental reform of the security sector; The latter is particularly important in light of the fact that in the present circumstances and in the current political context, the public does not have confidence that the state will properly and objectively investigate all possible cases of abuse of office;
• The Constitutional Court of Georgia:
• To review in a timely manner the constitutional complaint filed by the Centre for Social Justice in 2015 regarding the constitutionality of conducting external electronic surveillance and covert photo/video/audio recording without a judge's permission. Also, the 2017 lawsuit filed by 326 plaintiffs seeking to bring the existing infrastructure of covert surveillance and system under constitutional scrutiny.