ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმატებული საქმეები (2021 წლის მარტი-ივნისი)
2020 წლის 6 ივლისს ხაშურში ი.ქ.-მ იარაღით რამდენიმე ცეცხლნასროლი ჭრილობა მიაყენა ცოლს, სამი შვილის დედას, თ.რ.-ს, რომელიც ადგილზე გარდაიცვალა. 8 ივლისს ადამიანის უფლებათა ცენტრის შიდა ქართლის ოფისის იურისტი ჩაერთო  სისხლის სამართლის საქმეში, დაზარალებულის უფლებამონაცვლის, გარდაცვლილი თ.რ.-ს დედის - მ.რ.-ს ინტერესების დასაცავად.
საქმის გამოძიება დაიწყო ოჯახის წევრის განზრახ მკვლელობის ბრალდებით. საქმეში არსებული ფარული ჩანაწერიდან ირკვევა, რომ მკვლელობა ჩადენილია ეჭვიანობის ნიადაგზე. გარდაცვლილს მიყენებული აქვს 11 ჭრილობა ორი ცეცხლსასროლი იარაღიდან. ცენტრის იურისტმა მიმართა შიდა ქართლისა და მცხეთა-მთიანეთის საოლქო პროკურატურას, მოითხოვა ი.ქ.-სთვის დამატებით ბრალის წარდგენა გენდერული ნიშნითა და განსაკუთრებული სისასტიკით ჩადენილი განზრახ მკვლელობისათვის. პროკურატურამ მოთხოვნა გაიზიარა და ბრალდებულს წარედგინა ბრალი, როგორც გენდერული მოტივით ჩადენილი მკვლელობის, ისე განსაკუთრებული სისასტიკით ჩადენილი მკვლელობის კვალიფიკაციით.
დაცვის მხარის მიერ საქმეში წარდგენილი იქნა ი.ქ.-ს 2017 წლის აპრილის თვის ჯანმრთელობის ცნობები, სადაც მას დაუდგინდა ქცევითი აშლილობა. ასევე, ჩაინიშნა ბრალდებულის ამბულატორიული ფსიქიატრიული ექსპერტიზა. დაცვის მხარის სტრატეგია მთლიანად დაეფუძნა მტკიცებას, რომ ბრალდებული დანაშაულის ჩადენის მომენტში იყო შეურაცხადი და ის სრულად უნდა გათავისუფლებულიყო სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობისაგან. ცენტრის იურისტმა მიმართა განცხადებით ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროს და ექსპერტიზისგან საქმის მასალების სრულყოფილად შესწავალა, კვალიფიციური, მიუკერძოებელი, ობიექტური ექსპერტიზის ჩატარება მოითხოვა. ფსიქიატრიული ექსპერტიზის დასკვნის მიხედვით, ბრალდებულს დაუდგინდა შეზღუდული შერაცხადობა დანაშაულის ჩადენის მომენტში.
2021 წლის 29 მარტის განაჩენით სასამართლომ ბრალდებული ი.ქ. დამნაშავედ ცნო ოჯახის წევრის მკვლელობაში, სასჯელის სახედ და ზომად განუსაზღვრა 15 წლით თავისუფლების აღკვეთა. გენდერის ნიშნითა და განსაკუთრებული სისასტიკით ჩადენილ მკვლელობის ნაწილში  ადამიანის უფლებათა ცენტრის მოთხოვნით წარდგენილ პროკურატურის სააპელაციო საჩივარს ამჟამად იხილავს თბილისის სააპელაციო სასამართლო.
ხორავას ქუჩაზე მოზარდების მკვლელობის საქმეზე კიდევ ერთი პირი დააკავეს
15 აპრილს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დავით სარალიძის მკვლელობის ბრალდებით კიდევ ერთი პირი - გ. მ. დააკავა.  მას ბრალი სსკ-ის 109-ე მუხლის მეორე ნაწილის „ბ“ და „ე“ ქვეპუნქტებით (განზრახ მკვლელობა, ჩადენილი ჯგუფურად, წინასწარი შეცნობით არასრულწლოვანის მიმართ) წარედგინა, რაც სასჯელის ზომად 13-დან 17 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
დავით სარალიძის ოჯახის ინტერესებს სასამართლოში ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი წარმოადგენს. 2017 წელს თბილისში, ხორავას ქუჩაზე მოკლული არასრულწლოვნის საქმეზე შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 2017 წლის დეკემბერში - გ.ჯ. ხოლო 2019 წლის ივნისში - მ.კ. დააკავა, რომლებიც გასამართლდნენ და ჩადენილი დანაშაულისთვის მსჯავრი დაედოთ.
2021 წლის 15 აპრილს გამოძიებამ ასევე დაადგინა, რომ გ.მ.-მ 2019 წელს დაკავებულ გ.ჯ.-სთან და მ.კ.-სთან ერთად ჯგუფურად, ბასრი საგნით და მოკვლის განზრახვით მიაყენა ჭრილობები არასრულწლოვან დავით სარალიძეს.
მოქალაქე სისხლის სამართლის ბრალდებაში გამართლდა
2021 წლის აპრილში გ.ბ. თბილისის სააპელაციო სასამართლომ გაამართლა. სასამართლოს გადაწყვეტილებით, გაუქმდა გ.ბ.-ს მიმართ 2006 წლის 5 დეკემბერს დამდგარი გამამტყუნებელი განაჩენი. სასამართლომ საქმეზე მიიღო ახალი, გამამართლებელი განაჩენი.
თბილისის სააპელაციო სასამართლო საქმეს განიხილავდა ახლადგამოვლენილ გარემოებათა გამო განაჩენის გადასინჯვის ფარგლებში.
2006 წლის 5 დეკემბრის განაჩენით გ.ბ.ს ბრალად ედებოდა სისხლის სამართლის კოდექსის 118-ე და 178-ე მუხლებით გათვალისწინებული ქმედება, რაც ჯანმრთელობის მძიმე დაზიანებასა და ძარცვას გულისხმობს. სასამართლო სხდომაზე გ.ბ.-ს სამართლებრივ ინტერესებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი იცავდა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის ადვოკატირებით მოძალადეს მსხვერპლთან მიახლოება აეკრძალა
ადამიანის უფლებათა ცენტრი აგრძელებს ტელეკომპანია „თრიალეთის“ საინფორმაციო სამსახურის უფროსის ლელა ლობჯანიძის ინტერესების დაცვას, რომელიც შსს-ს თანამშრომლისა და მისი ოჯახის წევრების მხრიდან სიცოცხლის მოსპობის მუქარის მსხვერპლი გახდა.
2020 წლის 23 ივლისს შიდა ქართლის რეგიონული ტელეკომპანია „თრიალეთის“ საინფორმაციო სამსახურის უფროსს ლელა ლობჯანიძეს მისი გარდაცვლილი მეუღლის საფლავზე საყოფაცხოვრებო ნიადაგზე თავს დაესხნენ მეუღლის ძმა და ძმისშვილები. სიტყვიერ  შეურაცხყოფასთან ერთად მას დაემუქრნენ სიცოცხლის მოსპობით და ცდილობდნენ ფიზიკურ ძალადობას. საქმეში არსებობს არაერთი პირდაპირი მოწმის ჩვენება, ფაქტის ამსახველი ვიდეო და სხვა მტკიცებულებები. ამის მიუხედავად, შიდა ქართლისა და მცხეთა-მთიანეთის საოლქო პროკურატურას 9 თვე დასჭირდა ბრალის წარსადგენად, რაც აჩენს ეჭვს, რომ გამოძიება ბრალდებულებს ხელს აფარებდა, რადგან ერთ-ერთი მათგანი - ზ.ე. არის შინაგან საქმეთა სამინისტროს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის თანამშრომელი, ხოლო მეორე, მისი ძმა თ.ე. ქარელის მუნიციპალიტეტის მერიის ერთ-ერთი ა(ა)იპ-ში დასაქმებული.
2021 წლის 6 აპრილს გორის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება - აღკვეთის ღონისძიების გარეშე დაეტოვებინა ბრალდებულები, ასევე, სავარაუდოდ, განპირობებული იყო ამ უკანასკნელთა სამსახურებრივი სტატუსითა და უკანონო პროტექციონიზმით.
2021 წლის 15 აპრილს, თბილისის სააპელაციო სასამართლოს საგამოძიებო კოლეგიამ დააკმაყოფილა ცენტრის მოთხოვნით წარდგენილი შიდა ქართლისა და მცხეთა-მთიანეთის საოლქო პროკურატურის საჩივარი და ბრალდებულებს ზ.ე.-სა და თ.ე.-ს აღკვეთის ღონისძიების სახით შეუფარდა გირაო 1500 ლარის ოდენობით, ასევე დამატებითი ღონიძიების სახით აუკრძალა დაზარალებულ ლელა ლობჯანიძესთან, მის საცხოვრებელ სახლთან და სამსახურთან მიახლოება.
საქმეს არსებითად იხილავს გორის რაიონული სასამართლო.
მოქალაქეს  საჯარიმო ქვითარი გაუუქმდა და  მართვის უფლება აღუდგა
2021 წლის 20 მაისს გორის რაიონულმა სასამართლომ სრულად დააკმაყოფილა კ.მ.-ს ადმინისტრაციული საჩივარი და ბათილად ცნო საპატრულო პოლიციის მიერ შედგენილი ელექტრონული საჯარიმო ქვითარი და დადგენილება, რითაც კ.მ.-ს 6 თვის ვადით შეუჩერდა მართვის უფლება ავტომობილის ალკოჰოლური სიმთვრალის მდგომარეობაში მართვის გამო.
2021 წლის 15 მარტს, გორში, სტალინის გამზირზე, კ.მ. იჯდა საკუთარ გაჩერებულ ავტომობილში და ელოდებოდა საკუთარ ძმას - გ.მ.-ს, რომელსაც უნდა წაეყვანა სახლამდე. ვინაიდან ის არ აპირებდა ავტომობილის მართვას, დალეული ჰქონდა ორი ქილა ლუდი. ამ დროს მასთან მივიდა საპატრულო პოლიციის ეკიპაჟი, შეუდგინეს ელექტრონული საჯარიმო ქვითარი მთვრალ მდგომარეობაში ავტომობილის მართვის გამო და შეუჩერეს ავტმობილის მართვის უფლება 6 თვის ვადით.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დახმარებით, შედგა საჩივარი საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის სახელზე გამოწერილი საჯარიმო ქვითრისა და დაკისრებული ადმინისტრაციული სახდელის გაუქმების მოთხოვნით, მაგრამ საჩივარი არ დაკმაყოფილდა. შესაბამისად, წარდგენილი იქნა ადმინისტრაციული საჩივარი გორის რაიონულ სასამართლოში, სადაც მოთხოვნა სრულად დაკმაყოფილდა.
სასამართლომ აქტივისტს ჯარიმა გაუუქმა
3 აპრილს თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის მოსამართლემ არ დააკმაყოფილა შსს-ს მოთხოვნა და გაიზიარა ადამიანის უფლებათა ცენტრის პოზიცია - საპროტესტო აქციაზე დაკავებული აქტივისტი ა.მ. არ ცნო სამართალდამრღვევად და შეწყვიტა მის მიმართ საქმის წარმოება.
2021 წლის 19 თებერვალს, პარლამენტის წინ მიმდინარე საპროტესტო აქციის მონაწილეებმა, პერმანენტული აქციების გამართვის მიზნით, კარვების გაშლა გადაწყვიტეს, რისი საშუალებაც არ მიეცათ პოლიციელთა წინააღმდეგობის გამო. შემთხვევის დროს დააკავეს რამდენიმე აქტივისტი, მათ შორის - ა.მ. იგი იმავე დღეს გათავისუფლდა ხელწერილის საფუძველზე, მაგრამ მის მიმართ შედგა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი სსკ 173-ე მუხლით გათვალისწინებული გადაცდომის ფაქტზე, რაც პოლიციელთა კანონიერი მოთხოვნის  დაუმორჩილებლობას გულისხმობს.
2021 წლის 3 აპრილს გამართულ სასამართლო სხდომაზე შსს-ს წარმომადგენელმა მოითხოვა ა.მ.-ს სამართალდამრღვევად ცნობა და შესაბამისი ადმინისტრაციული სახდელის დაკისრება (ჯარიმა 1000-დან 4000 ლარამდე ან პატიმრობა 15 დღემდე ვადით). მოსამართლემ არ დააკმაყოფილა შსს-ს მოთხოვნა ა.მ.-ს სამართალდამრღვევად ცნობის თაობაზე და შეწყვიტა მის მიმართ საქმის წარმოება.
საპროტესტო აქციაზე დაკავებულის საქმე სასამართლომ  შეწყვიტა
2021 წლის 9 ივნისს, ბოლნისის რაიონულმა სასამართლომ შეწყვიტა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმე მარნეულის მერიის წინ მიმდინარე საპროტესტო აქციაზე დაკავებული ა.მ.-ს მიმართ. მას შსს ედავებოდა წვრილმან ხულიგნობასა და პოლიციელის კანონიერი მოთხოვნისათვის დაუმორჩილებლობას, მაგრამ სასამართლოს სხდომაზე არ წარმოდგენილა მტკიცებულება, რომელიც დაადასტურებდა მის მიერ სამართალდარღვევის ჩადენის ფაქტს.
ა.მ.-ს თქმით, 29 აპრილს იგი მონაწილეობადა მარნეულის მერიის წინ გამართულ საპროტეტსტო აქციაში. შენობაში შესვლისას სამართალდამცავებმა ა.მ. დააკავეს და მის სახელზე შეადგინეს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი, რითაც ცნობილი იქნა სამართალდამრღვევად ასკ 166-ე და 173-ე მუხლებით გათვალისწინებულ გადაცდომებში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის დახმარებით, 9 ივნისს ბოლნისის რაიონულმა სასამართლომ შეწყვიტა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმის წარმოება ა.მ.-ს მიმართ მტკიცებულებების არარსებობის გამო.
პანდემიის დროს სამსახურიდან გათავისუფლებულ დასაქმებულს ხელფასი აუნაზღაურდა
2021 წლის 17 ივნისს საქალაქო სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის სასარჩელო მოთხოვნა - შპს „ტექნოჰაუსს“ დააკისრა თანამშრომლის, ს.ა.-ს სასარგებლოდ კომპენსაცია და განაცდურის ანაზღაურება 7000 ლარის ოდენობით.  ასევე  გაუქმდა ს.ა.-ს სამსახურიდან გათავისუფლების ბრძანება.
2020 წლის  აგვისტოში, ადამიანის უფლებათა ცენტრს დახმარებისათვის ს.ა.-მ მიმართა.  ის 2015 წლიდან შრომითი ხელშეკრულებით ტექნიკოსის პოზიციაზე მუშაობდა შპს „ტექნოჰაუსში“ და  ქვეყანაში კოვიდ 19 -ის საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადებამდე  ჩვეულ რეჟიმში აგრძელებდა მუშაობას. შეზღუდვების მეორე ეტაპის მოხსნის შემდეგ (11.05.2020) ს.ა.-სშპს „ტექნოჰაუსიდან“ აღარ დაურეკეს.
23 სექტემბერს, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა საქალაქო სასამართლოს მიმართა. იურისტი ს.ა.-სსამსახურში აღდგენას, გათავისუფლების ბრძანების ბათილად ცნობას და განაცდურის ანაზრაურებას ითხოვდა. სასამართლომ 17 ივნისს ნაწილობრივ დააკმაყოფილა სასარჩელო მოთხოვნა. ს.ა.-ს სამსახურში აღდგენა სასამართლომ  არ დააკმაყოფილა, რადგან კომპანიის მიერ წარმოდგენილ საშტატო ნუსხაში ტექნიკოსის თანამდებობა არ ფიქსირდებოდა.
მ.ბ.-ს ლტოლვილის სტატუსი მიენიჭა
2021 წლის 17 ივნისს, ადამიანის უფლებათა ცენტრის დახმარებით, თბილისის საქალაქო სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქე მ.ბ.-ს სარჩელი. სასამართლომ გააუქმა შსს-ს მიგრაციის დეპარტამენტის უარი ლტოლვილის სტატუსის მინიჭებაზე და სამინისტროს ახალი აქტის გამოცემა დაევალა, რომლის მიხედვითაც უნდა დაკმაყოფილდეს მ.ბ.-ს მოთხოვნა ლტოლვილის სტატუსის მინიჭებაზე.
თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქე მ.ბ.-მ პირველად 2015 წელს ითხოვა ლტოლვილის სტატუსი, მაგრამ იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროსგან უარი მიიღო.  2017 წელს ლტოლვილის და თავშესაფრის მაძიებლის სტატუსის მინიჭების საკითხს, უკვე შსს-ს მიგრაციის დეპარტამენტი განიხილავდა. მ.ბ.-მ ლტოლვილის სტატუსის მოთხოვნით ახლიდან მიმართა შსს-ს მიგრაციის დეპარტამენტს, საიდანაც კვლავ დაუსაბუთებელი და სტანდარტული უარი მიიღო.
შსს-ს მიგრაციის დეპარტამენტის უარი მ.ბ.-მ 2019 წელს თბილისის საქალაქო სასამართლოში გაასაჩივრა. 2021 წლის 17 ივნისს სასამართლომ ბათილად ცნო შსს-ს მიგრაციის დეპარტამენტის უარი ლტოლვილის სტატუსის მინიჭებაზე, დაავალა მას საქმის ხელმეორედ შესწავლა და ახალი აქტის გამოცემა.
საქალაქო სასამართლომ ეკომიგრანტის სარჩელი ნაწილობრივ დააკმაყოფილა
2021 წლის 15 ივნისს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა ეკომიგრანტ მ.მ.-ს ადმინისტრაციული სარჩელი სსიპ დევნილთა, ეკომიგრანტთა და საარსებო წყაროებით უზრუნველყოფის სააგენტოს მიმართ. ბათილად იქნა ცნობილი სააგენტოს გადაწყვეტილება მ.მ.-ს საცხოვრებლით უზრუნველყოფის შესახებ უარის თქმის თაობაზე და სააგენტოს დაევალა საქმის გარემოებების სრულყოფილი შესწავლის შემდეგ ახალი აქტის გამოცემა.
გორის რაიონის სოფელ წითელუბანში მცხოვრებმა მ.მ.-მ ადამიანის უფლებათა ცენტრს 2020 წლის 9 მარტს მიმართა. მისი განმარტებით, მიუხედავად იმისა, რომ სსიპ დევნილთა, ეკომიგრანტთა და საარსებო წყაროებით უზრუნველყოფის სააგენტოს დაევალა ახალ აღმოჩენილ გარემოებათა გამო განეხილა მ.მ.-ს განცხადება, როგორც ეკომიგრანტი ოჯახისათვის საცხოვრებლით უზრუნველყოფის თაობაზე, სააგენტომ არ შეასრულა სასამართლოს გადაწყვეტილება, კვლავ არ მიიჩნია წარდგენილი ამონაწერი ახალ აღმოჩენილ გარემოებად და უარი განუცხადა მერი მახარაძეს განცხადების დაკმაყოფილებაზე.
2021 წლის 15 ივნისს თბილისის საქალაქო სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა მ. მ.-ს სარჩელი.
ოთხწლიანი დავის შედეგად გორის მოქალაქემ კუთვნილი მიწის ნაკვეთი დაიკანონა
2021 წლის 25 მარტის განჩინებით, საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ დაუშვებლად ცნო მოსარჩელე თ.გ.-სა და მესამე პირის - დ.ტ.-ს საკასაციო საჩივრები. შესაბამისად, ძალაში დარჩა გორის რაიონული და თბილისის სააპელაციო სასამართლოების გადაწყვეტილებები, რითაც ნაწილობრივ დაკმაყოფილდა მოსარჩელე თ.გ.-ს სარჩელი, ბათილად იქნა ცნობილი საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს გადაწყვეტილებები თ.გ.-ს კუთვნილი მიწის ნაკვეთის დ.ტ.-ს მიერ რეგისტრაციის ნაწილში. თ.გ. შეძლებს სრულად დაირეგისტრიროს მისი კუთვნილი უძრავი ქონება, რომელიც უკანონოდ ჰქონდა რეგისტრირებული დ.ტ.ს.
2017 წლის 26 ოქტომბერს ადამიანის უფლებათა ცენტრს გორში მცხოვრებმა თ.გ.-მ მიმართა. მისი განმარტებით, მეზობელმა დ.ტ.-მ დაირეგისტრირა უძრავი ქონება, რომელშიც მოაქცია მის საკუთრებაში არსებული მიწის ნაკვეთის ნაწილი. ახლა კი ედავება ამ მიწის ნაკვეთს და მასზე ახორციელებს უკანონო საქმიანობას.  2017 წლის 6 ოქტომბერს საჯარო რეესტრს წარუდგინა ადმინისტრაციული საჩივარი, რითაც მოითხოვა მეზობლის უძრავი ქონების რეგისტრაციის შესახებ გადაწყვეტილებების გაუქმება. სააგენტომ მისი მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა.
აღნიშნულ საქმეზე 2018 წლის 15 მარტის შემდეგ 11 სასამართლო სხდომა გაიმართა.
არასრულწლოვნის დედამ ყოფილ მეუღლეს მშობლის წარმომადგენლობის უფლება შეუზღუდა
2021 წლის 15 მარტს, გორის რაიონულმა სასამართლომ სრულად დააკმაყოფილა ქ.ს.-ის სარჩელი გ.რ.-ის მიმართ მათი არასრულწლოვანი შვილის - ნ.რ.-ის წარმომადგენლობის უფლების სრულად შეზღუდვის თაობაზე.
2019 წლის 19 დეკემბერს ადამიანის უფლებათა ცენტრს ქ.ს.-მ მიმართა. მან ითხოვა  სასამართლოში წარმომადგენლობა მშობლის უფლების შეზღუდვის საქმეზე მისი ყოფილი მეუღლის წინააღმდეგ.
2021 წლის 15 მარტს გამართულ სასამართლო სხდომაზე მოსამართლემ მოისმინა მხარეთა ახსნა-განმარტებები და სრულად დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის სარჩელი. მოპასუხეს შეეზღუდა მშობლის წარმომადგენლობის უფლება საკუთარი არასრულწლოვანი შვილის მიმართ.
არასრულწლოვანი მშობლებისგან განცალკევებით იცხოვრებს
17 მარტს, სასამართლომ დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის შუამდგომლობა და არასრულწლოვანი მ.ძ. განაცალკევა მშობლებისაგან 2021 წლის 1 ივნისამდე.
16 წლის მ.ძ.-მ ადამიანის უფლებათა ცენტრს დახმარებისთვის 2020  წლის ნოემბრის თვეში მიმართა. იგი მშობლების მხრიდან უგულვებელყოფას და ბებიასთან ცხოვრების სიძნელეებზე მიუთითებდა. მისი სურვილი იყო მინდობით აღზრდაში გადაყვანა. 9 ნოემბერს, ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტმა სასამართლოში სარჩელი შეიტანა და მოითხოვა გ.ძ.-სა და დ.ს.-სთვის წარმომადგენლობის უფლებამოსილების შეზღუდვა არასრულწლოვანი შვილის მიმართ სხვა დანარჩენი უფლება-მოვალეობების შეუზღუდავად. სარჩელი წარმოებაში იქნა მიღებული, მაგრამ არასრულწლოვნის მდგომარეობა ოჯახში  იმდენად გაუსაძლისი აღმოჩნდა, რომ მან ადვოკატს სთხოვა დახმარება, დაუყოვნებლივ გაეყვანათ ოჯახიდან. ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტმა შესაბამისი განცხადებით და მტკიცებულებებით დაუყოვნებლივ მიმართა სახელმწიფო ზრუნვისა და ტრეფიკინგის მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დახმარების სააგენტოს. 2021 წლის 11 მარტს არასრულწლოვანი სოციალური მუშაკისა და პოლიციის სამი თანამშრომლის თანდასწრებით ბებიის სახლიდან წამოიყვანეს და გადაუდებელ მიმღებ ოჯახში გადაიყვანეს.
სააგენტო შუამდგომლობით შევიდა  გურჯაანის რაიონულ სასამართლოში და გოგონას მშობლებისგან განცალკევება და მინდობით აღზრდაში გადაყვანა მოითხოვა. 17 მარტს გამართულ სასამართლო სხდომაზე  მ.ძ.-ს ბიოლოგიური მშობლები არ გამოცხადდნენ. მოსამართლემ დააკმაყოფილა სახელმწიფო ზრუნვისა და ტრეფიკინგის მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დახმარების სააგენტოს შუამდგომლობა და მ.ძ. განაცალკევა მშობლებისაგან 2021 წლის 1-ელ ივნისამდე, რომლის ვადა შემდგომში  გაგრძელდა მის სრულწლოვანებამდე.
სააგენტოსა და სასამართლოში არასრულწლოვანი მ. ძ-ს ინტერესებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის კახეთის ოფისის იურისტი იცავდა.
არასრულწლოვანი ბიოლოგიურ ოჯახში დაბრუნდა
23 მარტს გურჯაანის რაიონულმა სასამართლომ დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის სარჩელი, მიიღო გადაწყვეტილება არასრულწლოვანი გ.მ.-ს ბიოლოგიურ ოჯახში  დაბრუნების შესახებ და გ.მ.-სა და ე.ს.-ს აღუდგინა მშობლის უფლებები.
2012 წლის 10 იანვარს გურჯაანის რაიონულმა სასამართლომ ე.ს-ს და გ.მ.-ს შეუზღუდა მშობლის წარმომადგენლობითი უფლებამოსილება დანარჩენი უფლებამოვალეობების შეუზღუდავად არასრულწლოვანი შვილების, ს.მ.-ს და გ.მ-ს მიმართ. 2018 წლის აგვისტოში ოჯახმა მიმართა სოციალური მომსახურების სააგენტოს და მოითხოვა უფლებამოსილების აღდგენა. მათმა შვილებმა წერილობით გამოხატეს თავიანთი სურვილი ოჯახში დაბრუნების შესახებ.
სოციალურმა მუშაკმა შეისწავლა ოჯახის საცხოვრებელი პირობები და შედეგად დაასკვნა, რომ ეკონომიური მდგომარეობა გაუმჯობესებულია და საცხოვრებელი პირობები უკეთესობისკენ არის შეცვლილი. ოჯახის საკუთრებაშია საცხოვრებელი ბინა და აღარ არსებობს მათი უფლებამოსილების შეზღუდვის საფუძველი გ.მ.-ს მიმართ. რაც შეეხება  ს.გ.-ს, მას შეუსრულდა 18 წელი და თავისი ნებით დაბრუნდა მშობლებთან.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დახმარებით, ოჯახმა სარჩელი სასამართლოში 2020 წლის 9 ნოემბერს შეიტანა. 2021 წლის 23 მარტს სასამართლომ სარჩელი დააკმაყოფილა და გ.მ.-ს და ე.ს.-ს აღუდგინა მშობლის უფლებები. არასრულწლოვანი გ.მ. ოჯახში დაბრუნდა.
მოქალაქემ შვილი სამართლებრივი გარანტიებით დაიბრუნა
2021 წლის ივნისში ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის დახმარების შედეგად  ე.დ.-მ  სამართლებრივი გარანტიებით შეძლო თავისი 2 წლის შვილის დაბრუნება.
2020 წლის ოქტომბერში, ე.დ.-ს საკუთარმა დედამ და ბავშვის მამამ, რომელთანაც განქორწინებულია, წაართვეს შვილთან თანაცხოვრების უფლება. ე.დ.-ს თქმით, მათი საქციელი იმ ფაქტით არის განპირობებული, რომ იგი არის განსხვავებული სექსუალური ორიენტაციის და საცხოვრებლად პარტნიორთან  ერთად გადავიდა.
2021 წლის ივნისის თვემდე ე.დ.-ს მცირეწლოვანი შვილი დედის ნების საწინააღმდეგოდ ცხოვრობდა ბებიასთან და დედას შეზღუდული ჰქონდა შვილის ნახვის უფლება.

Person accused in the murder of his wife was sentenced to 15 years in prison
On July 6, 2020 in Khashuri I.K. inflicted with a gun several gunshot wounds on his wife, a mother of three children, T.R. who died on the scene. On July 8, 2020 the lawyer of HRC Shida Kartli Office became involved in the criminal case to defend the interests of M.R. a successor of the victim, the mother of the deceased T.R.
An investigation has been launched into the case on the charges of intentional homicide of a family member. It becomes clear from a covert recording that the murder was committed out of jealousy. The deceased has been inflicted 11 injuries from two firearms. The HRC lawyer applied to the office of prosecutors of Shida Kartli and Mtskheta-Mtianeti District requesting to bring additional charges for committing the intentional murder on the grounds of gender and with extreme cruelty. The prosecutor's office granted the request and charged the accused under the subsumption of both the murder committed with gender-related motivation as well as of the murder committed with extreme cruelty.
The defence submitted a health certificates of I.K. issued on April 2017 proving that he was diagnosed with a behavioral disorder. Further, there was scheduled an on-site psychiatric examination of the accused. The strategy of the defence completely was based on the assertion that the accused was insane when committing the crime and he should be completely released from a criminal liability. The HRC lawyer lodged an application with Levan Samkharauli National Forensics Bureau and requested a thorough study of the case files, and conducting a competent, impartial and objective expert examination. According to the conclusion of the psychiatric examination, the accused was diagnosed with a limited sanity when committing the crime.
On March 29, 2021, the Court held the accused I.K. guilty of the murder of a family member sentencing him to 15 years in prison. At the time being, Tbilisi Court of Appeals hears the appeal of the Prosecutor's Office in the part of committing the murder with gender-related motivation and with extreme cruelty as was requested by HRC.
One more person was detained in the case of adolescents killed on Khorava Street
On April 15, the Ministry of Internal Affairs detained one more person G.M. charged with murder of Davit Saralidze. He was charged under Article 109(2)(b) and (e) of the Criminal Code of Georgia (intentional killing by a group of persons of a minor knowingly by an offender) envisaging a sanction of imprisonment from 13 to 17 years.
An HRC lawyer represents the interests of the family of Davit Saralidze before the court. In connection to the case of the minor killed in 2017 in Tbilisi, the Ministry of Internal Affairs arrested G.J. in December 2017, and M.K. in June 2019, who were convicted and sentenced for the offense committed.
Further, on April 15, 2021, the investigation has found out that G.M. together with G.J. and M.K. detained in 2019 acting in a group inflicted bodily injuries to minor Davit Saralidze with a sharp object and with an intention to kill him.
A citizen was acquitted on criminal charges
In April 2021 the Tbilisi Court of Appeals acquitted G.B. According to the judgment by the court, the judgment of conviction rendered against G.B. on December 5, 2006 was reversed. The court rendered a new judgment of acquittal in the case.
Tbilisi Court of Appeals was hearing the case within a review process due to newly discovered circumstances.
According to the judgment of December 5, 2006 G.B. was charged under Articles 118 and 178 of the Criminal Code envisaging grievous bodily harm and robbery. An HRC lawyer defended legal interests of G.B. at the court hearing.
Through an advocacy by Human Rights Center, a perpetrator was barred from approaching the victim
HRC carries on defending the interests of Lela Lobzhanidze, a journalist with Trialeti TV Company who became a victim of threats to life by an officer of the Ministry of Internal Affairs and his family members.
On July 23, 2020, the head of the information service of Shida Kartli regional TV Company Lela Lobzhanidze was attacked by her husband's brother and nephews at the grave of her deceased husband. In addition to verbal abuse, she was threatened with death and they attempted a physical violence upon her. The case files contain a number of testimonies of direct witnesses, a video describing the fact and other evidence. Despite this, it took 9 months for the Prosecutor’s Office of Shida Kartli and Mtskheta-Mtianeti District to bring charges against the persons, raising suspicions that the investigation was favoring the defendant because one of them Z.E. was an officer of the Special Tasks Department within the Ministry of Internal Affairs while the other brother T.E. was an employee at one of the entities established by Kareli municipality.
Allegedly, the ruling by Gori District Court from April 6, 2021 releasing the accused persons from any measure of restraint was due to the official status of the latter persons and some illegal protectionism.
On April 15, 2021, the investigation panel of Tbilisi Court of Appeals granted the appeal by Shida Kartli and Mtskheta-Mtianeti District Prosecutor's Office submitted at the request of HRC and remanded the accused on bail of GEL 1,500 as a measure of restraint banning them in an additional measure from approaching Lela Lobzhanidze, her residence and, her place of work.
Gori District Court hears the case on the merits.
A citation drawn to a citizen was cancelled and the driving license of the person was restored
On May 20, 2021, Gori District Court granted in full an administrative complaint of K.M. and annulled the electronic citation drawn by the patrol police and the decision of the same body suspending the driving license for 6 months to K.M. because of driving the vehicle under influence of alcohol.
On March 15, 2021, in Gori on Stalin Avenue, K.M. was sitting in his own stopped vehicle and waiting for his brother G.M. who had to drive K.M. home. As G.M. was not going to drive a car, he consumed two glasses of beer. At this moment he was approached by the patrol police, which issued him an electronic citation for driving a car under the influence of alcohol and suspended his driving license for 6 months.
With the assistance of HRC, a complaint was drafted later lodged with Patrol Police Department requesting the cancellation of the citation and revocation of the imposed administrative penalty, but the complaint was rejected. Therefore, an administrative complaint was filed with Gori District Court, where the request was granted in full.
Court canceled a fine issued to an activist
On April 3, a judge of the Panel of Administrative Cases of Tbilisi City Court rejected the request of the Ministry of Internal Affairs and agreed with a position offered by HRC not to hold activist A.M. detained at the protest rally as an offender and to cease the proceedings against him.
On February 19, 2021, the participants of the protest rally in front of the Parliament decided to erect a protest camp in order to hold permanent rallies, which they failed to fulfill due to the resistance by the police. During the incident several activists including A.M. were detained. He was released on the same day on his own recognizance (a formal promise to behave in a due manner), however, charged with an administrative misdemeanor under Article 173 of the Code of Administrative Offenses of Georgia for disobeying a lawful order of the police.
On April 3, 2021, at the court hearing held on April 3, 2021, a representative of the Ministry of Internal Affairs requested the court to find A.M. as an offender and to impose on him an appropriate administrative penalty (a fine in the range of GEL 1,000 to GEL 4,000 or imprisonment up to 15 days). The judge rejected the request of the Ministry of Internal Affairs to hold A.M. as an offender, and terminated the proceedings against him.
Case of a person detained at a protest rally was dismissed by court
On June 9, 2021, Bolnisi District Court dismissed a case of an administrative offense against A.M. detained on the rally in front of Marneuli City Council. The Ministry of Internal Affairs accused him of petty hooliganism and disobedience to a lawful order of a police officer, but there was no evidence presented at the court hearing proving the fact that he had committed the offense.
According to A.M., on April 29, he was participating in a rally held in front of Marneuli City Council. When A.M. entered the premises of the City Council, the law enforcement officers detained him and drew up a report of administrative offense against him according to which A.M. was held as an offender in misdemeanors under Articles 166 and 173 of the Administrative Offenses Code of Georgia.
With the assistance from an HRC lawyer, on June 9, Bolnisi District Court dismissed the case of administrative offense against A.M. due to the lack of evidence.
Employee fired during a pandemic was repaid a salary
On June 17, 2021, Tbilisi City Court granted in part a claim of HRC and ordered Techno House LLC to pay a compensation and lost earnings in favor of employee S.A. in the amount of GEL 7,000. The formal order dismissing S.A. from the work was also revoked. .
In August 2020, HRC was approached for assistance by S.A. He was employed as a technician since 2015 under a labor contract with Techno House LLC and continued to work there in the regular mode prior to declaring a state of emergency in the country due to Covid 19. After lifting the second stage of restrictions (from 11.05.2020) S.A. received no calls from Techno House LLC.
On September 23, HRC approached Tbilisi City Court. The HRC lawyer requested the court to restore S.A. to his job, to annul the formal order dismissing S.A. from the work and to order the repayment of lost earnings to S.A. On June 17, the court granted in part the claim of HRC. The court rejected the claim in the part of restoring S.A. to the job as the staff list submitted by the company did not provide for a position of a technician.
M.B. was granted a refugee status
On June 17, 2021, with an assistance of HRC, Tbilisi City Court granted in part a claim of M.B. a citizen of Turkey. The court revoked a legal act of the Migration Department of MIA denying a refugee status to M.B. and ordered MIA to issue a new legal act implying a positive response to M.B. in terms of granting the person a refugee status.
The citizen of the Republic of Turkey, M.B. initially requested a refugee status in 2015, but received a refusal from the Ministry of Internally Displaced Persons, Accommodation and Refugees of Georgia. In 2017, the issue of granting a refugee and asylum seeker status was within a competence of the Migration Department of MIA. M.B. has reapplied for the status of refugee to the Migration Department of MIA from where he again received an unsubstantiated and standard refusal.
In 2019, M.B. appealed the refusal of the Migration Department of MIA with Tbilisi City Court. On June 17, 2021, the court revoked the refusal of the Migration Department of MIA regarding a refugee status, ordered the Migration department to reexamine the case and issue a new legal act.
City Court granted in part a claim of an ecomigrant
On June 15, 2021, Tbilisi City Court granted in part an administrative claim of an eco-migrant M.M. against the Agency for IDP Livelihood LEPL. The decision by the Agency refusing M.M. an accommodation was declared null and void and the Agency was ordered to issue a new legal act after a thorough examination of the circumstances of the case.
M.M. residing in village Tsitelubani of Gori district approached HRC on March 9, 2020. According to her, despite the fact the Agency for IDP Livelihood LEPL was ordered to review the petition of M.M. due to newly discovered circumstances with a view to provide the ecomigrant with an accommodation, the Agency failed to comply with the court judgment by still not having considered the submitted extract as newly discovered circumstances and having rejected the petition of Meri Makharadze.
On June 15, 2021, Tbilisi City Court granted in part the claim of M.M.
After a four-year long dispute, a resident of Gori legalized his land plot
In accordance with the ruling from March 25, 2021, the Supreme Court of Georgia found a cassation appeal of plaintiff T.G. and third party D.T. inadmissible. Accordingly, the judgments by Gori District Court and Tbilisi Courts of Appeals remained in force granting in part the claim of plaintiff T.G. and declaring null and void the decisions of the National Agency of Public Registry in the part of registering a land plot owned by T.G. on the name of D.T. T.G. will be able to fully register the real estate owned by him, which was illegally registered by D.T.
On March 26, 2017, HRC was approached by a resident of Gori T.G. According to him, neighbor D.T. registered the real estate in which a part of the land belonging to T.G. was included. Now the neighbor is claiming the land plot and is carrying out illegal activities on the land. On October 6, 2017, T.G. filed an administrative complaint with the Public Registry requesting the revocation of the decisions on the registration of the neighbor's real estate. The agency rejected the request.
Since March 15, 2018, there were 11 court hearings held over the case.
Mother of a minor restricted the ex-spouse in his rights to represent the child
On March 15, 2021, Gori District Court granted in full a claim of K.S. to restrict G.R. in entirety in his rights to represent their minor child N.R.
On December 19, 2019, K.S. applied to HRC. She requested a court representation in the proceedings over the case of restriction of the parental rights against her ex-spouse.
On March 15, 2021, the court following the pleadings by the parties granted in full the claim of HRC. The defendant was restricted in his parental right to represent the minor child.
A minor will live separately from parents
On March 17, the court granted the request of HRC and separated the minor M.D. from parents till June 1, 2021.
M.D., 16, applied to HRC in November 2020 for an aid. She referred to the ignorance on the part of the parents and to the hard life in living with a grandmother. She wished to be placed in foster care. On November 9, an HRC lawyer filed a claim with a court requesting to restrict G.D. and D.S. in their parental rights to represent the minor without restricting other parental rights and responsibilities. The claim was admitted by the court, however the situation of the minor in the family became unbearable so that she asked the lawyer for help to be immediately removed from her family. The HRC lawyer immediately applied the Agency for State Care and Assistance for the (Statutory) Victims of Human Trafficking submitting the relevant statement and evidence. On March 11, 2021, the minor was taken from her grandmother's house in the presence of a social worker and three police officers and was placed in emergency foster care.
The Agency filed a petition with Gurjaani District Court requesting to separate the girl from her parents and place her in foster care. On the court hearing, held on March 17, the biological parents of M.D. never appeared. The judge granted the motion of the Agency for State Care and Assistance for the (Statutory) Victims of Human Trafficking and separated M.D. from her parents until June 1, 2021 subsequently extending the term until the girl becomes of full age.
A lawyer within HRC Kakheti Office was defending the interests of the minor before the Agency and the court.
Minor returned to the biological family
On March 23, Gurjaani District granted a claim of HRC by ruling minor G.M. to be returned to the biological family, and restoring the parental rights to G.M. and E.S.
On January 10, 2012, Gurjaani District Court restricted E.S and G.M. in their parental rights to represent their minor children S.M. and G.M. without limiting other rights and responsibilities of the parents. In August 2018, the family applied to the Social Service Agency and requested their rights to be restored. Their children expressed in writing their willingness to return to the family.
A social worker studied the living conditions of the family and concluded that the economic situation was improved and the living conditions have been changed for the better. The family owns an apartment and there are no longer any grounds to restrict their rights towards G.M. As what S.G. concerns she turned 18 and voluntarily returned to her parents.
With the assistance of HRC, the family filed a claim with the court on November 9, 2020. On March 23, 2021, the court granted the claim and restored G.M. and E.S. in their parental rights. Minor G.M. has returned to the family.
Child returned to a person under legal guarantees
In June 2021, with an assistance of an HRC lawyer, E.D. could receive her 2 years old child back under legal guarantees.
In October 2020, E.D. was deprived of the right to live with her child by her own mother and by the father of the child, with whom she is divorced. According to E.D., the behavior of the mother and ex-spouse was a reaction to the fact that E.D. had a non-traditional sexual orientation and had moved to live with her partner.
Until June 2021, the infant child of E.D. was living with the grandmother against the will of E.D. and the mother was restricted in her rights to see the child.