უფლებადამცველთა დაცვის ობსერვატორია, რომელიც არის წამების საწინააღმდეგო მსოფლიო ორგანიზაციისა  (OMCT) და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციის (FIDH) ერთობლივი პროგრამა, ითხოვს თქვენს გადაუდებელ ჩარევას საქართველოში შექმნილი შემდეგი მდგომარეობის გამო.
სიტუაციის აღწერა:
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა (HRC), რომელიც არის OMCT-ისა და FIDH-ის წევრი ორგანიზაცია, ობსერვატორიას აცნობა თბილისში მის ოფისზე განხორციელებული თავდასხმის შესახებ, ასევე ჟურნალისტებისა და ლგბტქ+ აქტივისტების წინააღმდეგ თბილისის პრაიდის კვირეულის განმავლობაში ულტრამემარჯვენე და ლგბტქ+ მოწინააღმდეგე ჯგუფების მხრიდან განხორციელებული ფიზიკური ძალადობის შესახებ.
2021 წლის 5 ივლისს, დაახლოებით 3 საათზე, ლგბტქ+ მოწინააღმდეგეთა ჯგუფი თავს დაესხა ადამიანის უფლებათა ცენტრის ოფისს, რომელიც მდებარეობს თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის შენობაში (HRHT) . ჯგუფმა ალყა შემოარტყა შენობას და შენობის ეზოში ისროლა ასაფეთქებელი მოწყობილობა, რაც წარმოადგენდა შურისძიებას თბილისის პრაიდის კვირეულის ორგანიზატორთა, მათ შორის - ლგბტქ+ ადამიანებისა და მათი მხარდამჭერების სამოქალაქო გაერთიანების - „თბილისი პრაიდისა“ და მოძრაობა „სირცხვილიას“ მხარდაჭერისთვის. თავდასხმისას ერთი სამოქალაქო აქტივისტი მუცლის არეში დაიჭრა.
5 ივლისს დილაადრიან ულტრამემარჯვენე და ლგბტქ+ მოწინააღმდეგეთა ჯგუფები თბილისის ცენტრალურ ქუჩებში გამოვიდნენ, რათა არ დაეშვათ „ღირსების მარში“ -  თბილისის პრაიდის კვირეულის დამასრულებელი ღონისძიება, რომელიც იმავე დღეს საღამოს 6 საათზე უნდა გამართულიყო. ჯგუფი ფიზიკურად გაუსწორდა 53 ჟურნალისტს და  ოპერატორს, რომლებიც აშუქებდნენ ლგბტქ+  მოწინააღმდეგეთა საპროტესტო აქციას.  ისინი ურტყამდნენ მათ მუშტებს, წიხლებს, ჯოხებსა და ბოთლებს. მიუხედავად ფართომასშტაბიანი ძალადობისა და  მედიის მუშაკების, ლგბტქ+ პირებისა და  აქტივისტების მიმართ არსებული რისკებისა, საქართველოს სამართალდამცავმა უწყებებმა ვერ შესძლეს თავდასხმების პრევენცია და ჟურნალისტებისა და მშვიდობიანი დემონსტრანტების დაცვა. ამის ნაცვლად, ხელისუფლებამ მოუწოდა „ღირსების მარშის“ ორგანიზატორებს, გაეუქმებინათ ღონისძიება  ძალადობის რისკის გამო, ხოლო ძალადობრივ ჯგუფებს ქალაქის ცენტრში თავისუფლად მარშირების საშუალება მისცა.
აღნიშნული მოვლენები ცხადყოფს, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ ვერ უზრუნველყო დემოკრატიული სახელმწიფოს ერთ-ერთი ფუნდამენტური პრინციპი - გამოხატვის თავისუფლებისა და მშვიდობიანი შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლების დაცვა საზოგადოების ყველა წევრისათვის.
იმავე დღეს, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა, რომ მარში არ უნდა ჩატარებულიყო, რადგან მისი თქმით, „მოსახლეობის უმრავლესობისთვის ამ აქციის ჩატარება არის მიუღებელი“. ამავდროულად, პრემიერმინისტრმა უარყო რაიმე სახის დისკრიმინაციის არსებობა ქვეყანაში ლგბტქ+ პირების მიმართ. პრემიერ-მინისტრის განცხადებების შედეგად, შეიზღუდა აქტივისტების გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლება და  უხეშად დაარღვია ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართალი, მათ შორის, საერთაშორისო პაქტი სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების შესახებ, რომლის წევრიც არის საქართველო.  პრაიდის კვირეულის ორგანიზატორებს მოუწიათ  ღონისძიების გაუქმება.
ამ სასწრაფო მიმართვის გამოქვეყნების დროისთვის 8 პირია დაკავებული „ჟურნალისტისათვის პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლის“, „დევნის“, „ჯგუფური ძალადობის ორგანიზების, ხელმძღვანელობისა და  მასში მონაწილეობის“, ასევე „ძალადობის“ ბრალდებით (საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე, 154-ე, 156-ე და 225-ე მუხლები),  მედიის მუშაკებზე ძალადობრივ თავდასხმებთან კავშირში.  ასევე, გამოძიება დაიწყო ადამიანის უფლებათა სახლის შენობაზე  თავდასხმის ფაქტზე  „ძალადობისა“ და „ნივთის დაზიანების ან განადგურების“ ბრალდებით (სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე და 187-ე მუხლები).
2021 წლის 6 ივლისს თბილისში, საქართველოს პარლამენტის წინ გაიმართა მშვიდობიანი შეკრება,  წინა დღით დაშავებულ პირთა მიმართ  მხარდაჭერის გამოხატვის მიზნით.  ამ ღონისძიებასაც ხელი შეუშალეს და მის მონაწილეებს თავს დაესხნენ ძალადობრივი ჯგუფები. მოძალადეები ცდილობდნენ საპოლიციო კორდონის გარღვევას, ისროდნენ ასაფეთქებელ მოწყობილობებს, ქვებს და ბოთლებს მშვიდობიანი პროტესტის მონაწილეებისა და მოვლენების გაშუქებით დაინტერესებული ჟურნალისტების მისამართით. მიუხედავად იმისა, რომ პოლიციამ დააპატიმრა ზოგიერთი თავდამსხმელი, მშვიდობიანი პროტესტის მონაწილეებს ტერიტორიის დატოვება საპოლიციო დერეფნის მეშვეობით მოუხდათ, რადგან მათ უსაფრთხოებასა და ფიზიკურ ხეშეუხებლობას არსებითი საფრთხე შეექმნა.
ობსერვატორია მკაცრად გმობს თავდასხმას ადამიანის უფლებათა ცენტრის ოფისზე და მის წევრებზე, ასევე ძალადობრივ აქტებს თბილისის პრაიდის კვირეულის ორგანიზატორების, ქართული ლგბტქ+ თემისა და მოვლენათა გადმომცემი ჟურნალისტების  წინააღმდეგ. ობსერვატორია, ასევე, გმობს ქართული ლგბტქ+ თემის გამოხატვის თავისუფლებისა და მშვიდობიანი შეკრების უფლების შეზღუდვას.
ობსერვატორია მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, ჩაატაროს დაუყოვნებლივი და გამჭვირვალე გამოძიება ზემოხსენებული თავდასხმების ფაქტებსა და ძალადობრივ ქმედებებზე და მიიღოს ყველა აუცილებელი ზომა, რათა უზრუნველყოს ქვეყანაში ყველა ჟურნალისტისა და უფლებადამცველის, განსაკუთრებით - ლგბტქ+ უფლებადამცველთა ფიზიკური ხელშეუხებლობა და ფსიქოლოგიური კეთილდღეობა.
ობსერვატორია  მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას,  უზრუნველყოს თანასწორობისა და დისკრიმინაციისაგან დაცვის უფლება, გამოხატვის თავისუფლება და მშვიდობიანი შეკრების უფლება,  როგორც ეს საქართველოს კონსტიტუციით და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლით არის გარანტირებული.
მოთხოვნილი ქმედებები:
გთხოვთ, მისწეროთ საქართველოს ხელისუფლებას და მოსთხოვოთ მას:
I. ნებისმიერ ვითარებაში უზრუნველყოს ადამიანის უფლებათა ცენტრის ყველა წევრის ფიზიკური ხელშეუხებლობა და ფსიქოლოგიური კეთილდღეობა, ასევე, ყველა უფლებადამცველის, განსაკუთრებით კი ლგბტქ+ უფლებადამცველთა ხელშეუხებლობა;
II. ჩაატაროს გამჭვირვალე, მიუკერძოებელი, დაუყოვნებლივი და ყოველმხრივი გამოძიება ზემოხსენებული თავდასხმებისა და ძალადობის ფაქტებზე, რათა დადგინდეს ყველა პასუხისმგებელი პირი, და ისინი წარსდგნენ დამოუკიდებელი სასამართლოს წინაშე და დაისაჯონ კანონის შესაბამისად;
III. ბოლო მოეღოს საქართველოში უფლებადამცველთა და  განსაკუთრებით ლგბტქ+ უფლებადამცველთა წინააღმდეგ ძალადობასა და მათ შევიწროებას;
IV. მიღებულ იქნას ყველა ზომა თანასწორობისა და დისკრიმინაციისგან დაცვის უფლების, ასევე გამოხატვის თავისუფლებისა  და მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლების უზრუნველყოფისათვის,  როგორც ეს გარანტირებულია საქართველოს კონსტიტუციის მე-11, მე-17 და 21-ე მუხლებით, და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლით, კერძოდ, სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების შესახებ საერთაშორისო პაქტის 26-ე, მე-19 და 22-ე მუხლებით.
ადრესატები:
•    ბ-ნი ირაკლი ღარიბაშვილი, საქართველოს პრემიერ-მინისტრი. ელ-ფოსტა: info@gov.ge.Twitter: @MenternGovernGeo
•    ბ-ნი ვახტანგ გომელაური, საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი. ელ-ფოსტა: police@mia.gov.ge. Twitter: @MiaofGeorgia
•    ბ-ნი ირაკლი შოთაძე, საქართველოს გენერალური პროკურორი. ელ-ფოსტა: presscenter@pog.gov.ge. Twitter: @OfficialPOG)
•    ბ-ნი კახა კუჭავა, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე. ელ-ფოსტა: contact@parliament.ge Twitter: @Geoparliament
• საქართველოს მუდმივი წარმომადგენლობა გაერთიანებული ერების ორგანიზაციაში, ჟენევა. ელ-ფოსტა: geomission.geneva@mfa.gov.ge
•  საქართველოს საელჩო ბელგიასა და ლუქსემბურგში, და საქართველოს წარმომადგენლობა ევროპის კავშირში. ელ-ფოსტა: eomission.eu@mfa.gov.ge. Twitter: @GEOmeteu
გთხოვთ, მისწეროთ ასევე საქართველოს დიპლომატიურ წარმომადგენლობებს თქვენს ქვეყნებში.
***
ჟენევა-პარიზი, 2021 წლის 9 ივლისი
გთხოვთ, გვაცნობოთ ნებისმიერი ქმედების შესახებ, რომელსაც განახორციელებთ, და მიუთითეთ ამ მიმართვის კოდი თქვენი პასუხისას.
უფლებადამცველთა დაცვის ობსერვატორია (ობსერვატორია) შეიქმნა 1997 წელს წამების წინააღმდეგ მსოფლიო ორგანიზაციისა (OMCT) და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციის (FIDH) მიერ. აღნიშნული პროგრამის მიზანია უფლებადამცველთა წინააღმდეგ რეპრესიების თავიდან აცილება ან ასეთი რეპრესიული მდგომარეობის გამოსწორება. როგორც OMCT, ასევე FIDH არის ProtectDefenders.eu-ის წევრი, რომელიც არის ევროპის კავშირის უფლებადამცველთა მექანიზმი, და რომელსაც ახორციელებს საერთაშორისო სამოქალაქო საზოგადოება.

The Observatory for the Protection of Human Rights Defenders, a partnership of the World Organisation Against Torture (OMCT) and FIDH, requests your urgent intervention in the following situation in Georgia.
Description of the situation:
The Observatory has been informed by the Human Rights Center (HRC), a member organisation of the OMCT and FIDH, about an attack against its office in Tbilisi, as well as the physical violence perpetrated against journalists and LGBTQ+ activists by far-right and anti-LGBTQ+ groups during the Tbilisi Pride week.
On July 5, 2021, at around 3pm, an anti-LGBTQ+ group attacked the office of the Human Rights Center, located in the building of the Human Rights House Tbilisi (HRHT). The group surrounded the premises and threw an explosive in the yard of the building, in retaliation for their support to the organisers of the Tbilisi Pride week, including the Union of LGBTQ+ people and their allies, the Tbilisi Pride and the ‘Shame’ movement. One civil activist was injured in the abdomen during the attack.
Since the early hours of July 5, numerous far right and anti-LGBTQ+ groups marched in the streets of central Tbilisi to prevent the holding of the ‘March for Dignity’, the concluding event of the Tbilisi Pride week, which had to take place on the same day at 6pm. The groups physically attacked 53 journalists and camera operators reporting on the anti-LGBTQ+ protests, by punching and hitting them with sticks and bottles. Despite the widespread violence and risks for both media workers and the LGBTQ+ people and activists, the Georgian law enforcement bodies failed to prevent the attacks and protect the journalists and peaceful protestors. Instead, it called on the organisers of the ‘March for Dignity’ to cancel the event due to the risk of violence, while allowing the violent groups to freely march in the city centre.
This demonstrates the failure of the state to fulfill one of the fundamental principles of democratic state – ensuring freedom of expression and the right to peaceful assembly and manifestation for all members of society.
On the same day, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, stated that the march should not be held as according to him, it was “unacceptable for a large segment of the Georgian society”. While denying the existence of any form of discrimination against the LGBTQ+ population in the country, he restricted the activists’ rights to freedom of expression and assembly in blatant violation of international human rights law, including the International Covenant on Civil and Political Rights, to which Georgia is a party. The organisers of the Pride week had to cancel the event.
At the time of publication of this urgent appeal, 8 people have been arrested on charges of “illegal interference into the journalistic activity”, “persecution”, “organisation, management or participation in group violence” and “violence” (articles 126, 154, 156 and 225 of the Criminal Code of Georgia), in relation to the violent attacks against media workers, and an investigation has been opened into the attack against the premises of HRC on charges of “violence” and “damage or destruction of property” (articles 126 and 187 of the Criminal Code).
On July 6, 2021, a peaceful gathering was held in front of the Parliament of Georgia, in Tbilisi, to express support to those injured the previous day. The event was again disrupted and its attendees were attacked by violent groups. The perpetrators tried to break through the police cordon, and threw explosives, stones and bottles against the peaceful protestors and journalists covering the event. Although the police arrested some of the attackers, the peaceful protesters left the area through the police corridor due to the risks for their security and physical integrity.
The Observatory strongly condemns the attack against the office of HRC and its members, as well as the acts of violence against the organisers of the Tbilisi pride week, the Georgian LGBTQ+ community and the journalists covering the attacks. The Observatory further condemns the restrictions on the right to the freedom of expression and assembly of the Georgian LGBTQ+ community.
The Observatory urges the Georgian authorities to carry out an immediate and transparent investigation into the above-mentioned attacks and acts of violence and take all necessary measures to guarantee the physical integrity and psychological well-being of all journalists and human rights defenders in the country, and particularly LGBTQ+ rights defenders.
The Observatory further calls on the authorities to guarantee the right to equality and non-discrimination as well as the right to freedom of expression and freedom of assembly, as protected by the Constitution of Georgia, as well as by the international human rights law.
Actions requested:
Please write to the authorities of Georgia to urge them to:
i. Guarantee in all circumstances the physical integrity and psychological well-being of all members of the Human Rights Center, as well as all human rights defenders in Georgia, particularly LGBTQ+ rights defenders;
ii. Carry out a transparent, impartial, immediate and thorough investigation into the above-mentioned attacks and acts of violence in order to identify all those responsible, bring them before an independent tribunal, and sanction them as provided by the law;
iii. Put an end to all acts of violence and harassment against all human rights defenders in Georgia, particularly LGBTQ+ rights defenders;
iv. Take all measures to guarantee the rights to equality and non-discrimination, freedom of expression and freedom of assembly as protected by the Constitution of Georgia in its articles 11, 17 and 21, and as enshrined in international human rights law, particularly in Articles 26, 19 and 22 of the International Covenant on Civil and Political Rights.
Addresses:
Mr. Irakli Gharibashvili, Prime Minister of Georgia. E-mail: info@gov.ge.Twitter: @GovernmentGeo
Mr. Vakhtang Gomelauri, Minister of Internal Affairs of Georgia. E-mail: police@mia.gov.ge. Twitter: @MiaofGeorgia
Mr. Irakli Shotadze, Chief Prosecutor of Georgia. E-mail: presscenter@pog.gov.ge. Twitter: @OfficialPOG)
Mr. Kakha Kuchava, Chair of Parliament of Georgia. E-mail: contact@parliament.ge Twitter: @Geoparliament
Permanent Mission of Georgia to the United Nations in Geneva. E-mail: geomission.geneva@mfa.gov.ge
Embassy of Georgia to Belgium, Luxembourg and Mission of Georgia to the European Union. E-mail: eomission.eu@mfa.gov.ge. Twitter: @GEOmissionEU
Please also write to the diplomatic representations of Georgia in your respective countries.
Geneva-Paris, July 9, 2021
Kindly inform us of any action undertaken quoting the code of this appeal in your reply.
The Observatory for the Protection of Human Rights Defenders (the Observatory) was created in 1997 by the World Organisation Against Torture (OMCT) and FIDH. The objective of this programme is to prevent or remedy situations of repression against human rights defenders. OMCT and FIDH are both members of ProtectDefenders.eu, the European Union Human Rights Defenders Mechanism implemented by international civil society.