კორონავირუსის დიაგნოზით გარდაცვლილი ახალგაზრდა ქალის საქმეში დარღვევები გამოვლინდა
19 წლის თეკლა თორდია კორონავირუსის დიაგნოზით 2020 წლის 29 ნოემბერს თბილისში „გერმანულ ჰოსპიტალში“ გარდაიცვალა. პაციენტის გადარჩენა დაგვიანებული ჰოსპიტალიზაციის გამო ვერ მოხერხდა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა თეკლა თორდიას საქმეზე რეაგირების მიზნით თბილისის პროკურატურას და ჯანდაცვის რეგულირების სააგენტოს მიმართა. რეგულირების სააგენტოს უკვე დაწყებული ქონდა მოკვლევა, მაგრამ გარდაცვლილის მშობლებს გამოვლენილი დარღვევევა-ნაკლოვანებების შესახებ ინფორმაცია ადამიანის უფლებათა ცენტრის საქმეში ჩართვამდე არ მიუღიათ.
ჯანდაცვის რეგულირების სააგენტოს მიერ მოწოდებული ინფორმაციით ირკვევა, რომ თეკლა თორდიას საქმეზე გამოვლენილია 10 სახის დარღვევა-ნაკლოვანება. რეცენზენტ-ინფექციონისტის დასკვნით, დაავადების პირველივე კვირაში, ვირუსის რეპლიკაციის ფაზაში, ინფექციური პროცესის მძიმე მიმდინარეობის პროგნოზი შესაძლებელი იყო ობიექტური კლინიკურ-ლაბორატორიული მონაცემების შეფასებით. ასევე, მნიშვნელოვანი იყო, მყისიერად შეფასებულიყო 1 ტიპის შაქრიანი დიაბეტის (ინსულინდამოკიდებულობის) საკითხი. დასკვნაში ასევე, ნათქვამია, რომ ყველა პარამეტრის და მონაცემის დროული, კრიტიკული, სრულყოფილი შეფასების და დაჩქარებული ჰოსპიტალიზაციის პრობლემა განპირობებული იყო მძიმე ეპიდსიტუაციით და ორგანიზაციული სირთულეებით.
სააგენტოს მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, ასევე, ირკვევა, რომ დარღვეულია ჯანდაცვის მინისტრის მიერ დამტკიცებული ბრძანებების მოთხოვნები. თუმცა, შესაბამისი სამედიცინო რეცენზიის ავტორები, თავიანთ დასკვნაში აღწერილი და გამოვლენილი დარღვევების მიუხედავად, მხოლოდ ერთი წინადადებით, ბუნდოვნად  აღნიშნავენ, რომ „ორგანიზაციულ პრობლემებს, რაც არსებობდა პაციენტის ჰოსპიტალიზაციასთან დაკავშირებით, არ მოუხდენია გავლენა გამოსავალზე“. ასეთი პოზიციის დაფიქსირება შემაშფოთებელია და აჩენს კითხვებს რეცენზიის ავტორების ტენდენციურობასთან დაკავშირებით.
ჯანდაცვის რეგულირების სააგენტოს მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, თეკლა თორდიას გარდაცვალების საქმეზე განიხილება ორი ექიმის პროფესიული პასუხისმგებლობის საკითხი.
ამ ეტაპზე ჯანდაცვის სამინსიტრომ ადამიანის უფლებათა ცენტრს არ მიაწოდა ინფორმაცია კითხვაზე - თეკლა თორდიას ჯანმრთელობის გაუარესების გამო,  პაციენტის ჰოსპიტალიზაციის საჭიროებისას იყო თუ არა თავისუფალი ადგილები საქართველოს მასშტაბით.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს ჯანდაცვის სამინისტროს, მყისიერად და  ობიექტურად გამოიკვლიოს კორონავირუსით გარდაცვლილი თეკლა თორდიას საქმე და ყველა კითხვაზე ოჯახს მიაწოდოს დროული და ამომწურავი პასუხი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს პროკურატურას, ობიექტურად და დროულად განახორციელოს შესაბამისი საგამოძიებო მოქმედებები.

Some violations were identified in the case of a young woman deceased under  coronavirus diagnosis
Significant violations were revealed in the case of 19 years old Tekla Tordia deceased because of coronavirus diagnosis. HRC protects the interests of the family of the deceased.
19 years old Tekla Tordia died because of coronavirus diagnosis in “German Hospital” in Tbilisi on November 29, 2020. It was impossible to save the patient’s life because of late hospitalization.
HRC applied to the Prosecutor’s Office of Tbilisi and Medical and Pharmaceutical Regulatory Agency regarding Tekla Tordia’s case. The Regulatory Agency had already started  inquiries, but parents of the deceased had not received the information about the identified violations and failures before  HRC got involved.
According to the information of Medical and Pharmaceutical Regulatory Agency, 10 kinds of violations and failures were identified in case of Tekla Tordia.  According to the conclusion of the reviewer-infectologists, in the first week of the disease, when the virus was in a replication phase, it was possible to forecast the acute progression of the infectious process through assessing the objective clinical and laboratory data.   It was also important to assess quickly the issue of type 1 (achrestic) diabetes. It was written in the conclusion that the problem of timely, critical, complete assessment of all parameters and data and that of the rapid hospitalization was due to a tough epidemiological situation and organizational difficulties.
According to the information received from the Agency, we find out that the requirements of the Orders approved by the Minister of Health have been violated. However, the authors of the respective medical report notwithstanding the violations reflected and identified in their conclusion, just admit vaguely  with a single sentence that “the organizational problems  existing in connection with the hospitalization of the patient, have not impacted the outcome.” Stating such a position is rather alarming and this raises questions  about the biased actions on the part of the authors of the report.
According to the information of Medical and Pharmaceutical Regulatory Agency, the issue of the professional responsibility of two doctors is being considered in regard to Tekla Tordia’s death.
At this stage the Ministry of Health has not provided any information to HRC regarding the question: whether there were available any free beds all over Georgia necessary for the hospitalization of Tekla Tordia because of deterioration of her health.
HRC calls on the Ministry of Health to study promptly and objectively the case of Tekla Tordia   dead from coronavirus, and to provide her family with timely and exhaustive information concerning all questions.
HRC calls on the Prosecutor’s Office to carry out respective investigative actions in an objective and timely manner.