აკრძალული უფლება - დროებითი კონსტრუქციებისა და ტექნიკური საშუალებების გამოყენების საკანონმდებლო სტანდარტები და პრაქტიკაში რეალიზაციის პრობლემები
25.03.2021
მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლება დემოკრატიული საზოგადოების ერთ-ერთ საფუძველს წარმოადგენს. იგი ხელს უწყობს საზოგადოებისთვის მნიშვნელოვან საკითხებზე საჯარო და ინფორმირებულ მსჯელობას, ადამიანის უფლებათა პატივისცემას და კანონის უზენაესობას.
სამწუხაროდ, წინა წლების მსგავსად, საქართველოში კვლავ გამოწვევად რჩება სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლების მხრიდან აქციის მონაწილეებისთვის მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლებისა  და დროებითი კონსტრუქციის (მათ შორის - კარვების) განთავსების შესაძლებლობის შეზღუდვა. ბოლო პერიოდში, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ამ უფლების სრულფასოვანი რეალიზების შეზღუდვის რამდენიმე შემთხვევა გამოკვეთა, რაც უარყოფითად აისახება ქვეყნის დემოკრატიულობის ხარისხზე.
წინამდებარე ანგარიში ეყრდნობა ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორების მიერ მომზადებულ ანგარიშებს. ცენტრის მონიტორინგის ქვეშ არსებულ საპროტესტო აქციებზე დაკვირვებისა და შესწავლის შედეგად გამოიკვეთა ერთგვარი ტენდენცია, რომ აქციის მიმდინარეობისას კარვის ან სხვა დროებითი კონსტრუქციების განთავსება სამართალდამცავი ორგანოების მიერ იზღუდება. ამ თვალსაზრისით, საყურადღებოა 2021 წლის 19-20 თებერვლის აქციები საქართველოს პარლამენტის შენობის წინ, როდესაც აქციების მიმდინარეობისას, პოლიციის თანამშრომლებმა დემონსტრანტებს კარვის განთავსების შესაძლებლობა არ მისცეს და 20-მდე სამოქალაქო აქტივისტი, რომლებიც კარვების გაშლას ცდილობდნენ, დააკავეს . გასათვალისწინებელია, რომ ეს აქციები მიმდინარეობდა ფართო ტროტუარზე, ხელს არ უშლიდა ტრანსპორტის მოძრაობას, არ კეტავდა შენობის შესასვლელს და არც დაწესებულების საქმიანობას აფერხებდა. ამდენად, სრულად იყო დაცული შეკრების თავისუფლებით. ამასთან, ქვეითთა სამოძრაო ტერიტორიაზე აქციების და მანიფესტაციების გამართვისას კარვის, გასაშლელი საწოლის, ბანერების და სხვა დროებითი კონსტრუქციების გამოყენების ამკრძალავი ნორმა საქართველოს კანონმდებლობაში არ მოიპოვება. ამის მიუხედავად, შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლები მიუთითებენ საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 134-ე მუხლის მე-2 ნაწილზე , როგორც ამ უფლების შეზღუდვის საფუძველზე მაშინ, როდესაც მანიფესტაციების გამართვის დროს კარვის, გასაშლელი საწოლის, ბანერების და სხვა დროებითი კონსტრუქციების გამოყენების აკრძალვა არ ექცევა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 134-ე მუხლის რეგულირების სფეროში.
აქედან გამომდინარე, განსახილველი საქმეები განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია იმდენად, რამდენადაც უკავშირდება სახელმწიფოს მხრიდან შეკრების თავისუფლების შეზღუდვის ფარგლებს. აქ საყურადღებოა ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ დამკვიდრებული მიდგომა, რომლის თანახმადაც, უფლების შეზღუდვის მართლზომიერების შესაფასებლად, შესაბამისი ორგანოს წარმომადგენლებმა გადაწყვეტილების მიღებისას და საქმის განმხილველმა სასამართლომ აუცილებელია, პირველ რიგში შეაფასოს, თუ რამდენად ითვალისწინებს საქართველოს კანონმდებლობა მსგავს შემთხვევაში აქციის მიმდინარეობისას კარვის განთავსების აკრძალვას.
აგრეთვე, წინამდებარე დოკუმენტის მიზანს წარმოადგენს შეკრების თავისუფლებით დაცული სფეროსა და მისი მართლზომიერი შეზღუდვის სტანდარტის განხილვის გზით, გამოკვეთოს ის ძირითადი სამართლებრივი ასპექტები, რაც შესაბამის ორგანოებს მოცემული საკითხის სათანადოდ შეფასებაში დაეხმარება. იხ. სრული PDF ვერსია.

PROHIBITED RIGHTS - LEGISLATIVE STANDARDS FOR THE USE OF NON-PERMANENT STRUCTURES AND TECHNICAL MEANS AND PROBLEMS OF EXERCISING  IN PRACTICE
25.03.2021
Freedom of peaceful assembly is one of the foundations of a democratic society. It promotes public and informed debate on the issues important to society, respect for human rights and the rule of law.
Unfortunately, as in previous years, the restriction by law enforcement officers on freedom of peaceful assembly of protesters and on placing non-permanent structures (including protest camps) remains a challenge in Georgia.   Recently, Human Rights Center (HRC) has identified several cases of restriction of the full realization of this right, which has a negative impact on the degree of democracy in the country.
The current Report is based on the reports prepared by HRC monitors. As a result of the observations and examinations  of the protest rallies under the monitoring of HRC, a tendency was revealed that the erection of protest camps or other non-permanent constructions during the rally was restricted by the law enforcement bodies. In this regard, the rallies in front of the Parliament of Georgia on February 19-20, 2021 are noteworthy, when during the rallies, police officers did not allow the demonstrators to erect protest camps and arrested about 20 civil activists who were trying to erect the protest camps . It should be noted that these rallies took place on a wide sidewalk, did not impede the traffic, did not block the entrance to the building, and did not hinder the activities of public institutions. Thus, the rallies were fully protected by the freedom of assembly. Further, there is no norm in Georgian legislation prohibiting the use of protest camps, folding beds, banners and other non-permanent constructions during rallies and demonstrations on the territory for pedestrian traffic. Nevertheless, the representatives of the Ministry of Internal Affairs refer to Article 134.2 of the Code of Administrative Offenses of Georgia , as a ground for restricting the right, meanwhile the prohibition of the use of protest camps, folding beds, banners and other non-permanent  structures during demonstrations does not fall within the scope of regulation of Article 134 of the Code of Administrative Offenses.
Therefore, the cases under consideration are particularly important insofar as they relate to the extent to which the State restricts the freedom of assembly. The approach taken by the European Court of Human Rights (ECtHR) is noteworthy, according to which, in order to assess the legality of the restriction of  rights, the representatives of the relevant body and the trial court must first assess to what extent in such cases the prohibition to erect a protest camp is provided for by Georgian legislation.
Further, the purpose of this document is to outline, through reviewing the scope of protection by the freedom of assembly and the standard of lawful restriction of the freedom, the key legal aspects that will help the relevant authorities to properly assess the issue. See full PDF